В опит да върнат реномето на България като атрактивна дестинация за правене на бизнес, управляващите са готови да надминават всяка мярка в щедростта си при директната помощ за крупните чуждестранни компании. В новия закон за насърчаване на инвестициите е предвидено да се опрощава част от осигуровките и от корпоративния данък, дължими от големите инвеститори, ако те ги вложат в бизнеса си.
Проектът ще бъде предложен за обществено обсъждане в началото на следващата година. Още сега обаче икономисти, които са запознати с намерението, го оценяват критично. Възраженията са, че това е държавна помощ, и страната ни може да бъде санкционирана от Брюксел, както и че така се поставят в неравностойна позиция по-малките фирми.
"Държавата може да връща дял от осигуровките за определен период от време, който ще уточним допълнително", каза пред "Сега" изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Борислав Стефанов. Според него това не би могло да се разглежда като държавна помощ от страна на Брюксел, тъй като редица други страни членки подпомагат инвеститорите си по сходен начин. "Компаниите вече не се интересуват толкова от пътища и инфраструктура, както преди няколко години, затова трябва да намерим вариант да ги стимулираме по друг начин и да направим страната ни по-привлекателна", заяви Стефанов.
За да избегне обвиненията в дискриминация, държавата обмисляла стимули и за по-дребните чужди предприемачи. Все още няма яснота какви ще бъдат те, но Стефанов бе категоричен, че няма да важат за всички. "Идеята ни е да отсеем фирмите, за да избегнем тук да дойде чуждестранна фирма с трима работници, която да поиска всички възможни облекчения, както една голяма компания, която годишно влага милиони в България", обясни шефът на Агенцията за инвестиции.
Според експерти обаче идеята за стимулиране на едни фирми спрямо други няма да проработи. По думите на анализатора от "Индъстри Уоч" Лъчезар Богданов подходът за насърчаване само на големите компании е грешен. "За да може едни фирми да получат даден стимул, той трябва да бъде взет от други. Да, след прилагането на мярката държавата ще отчете, че са дошли 10 нови крупни компании, но дали някой ще направи сметка за всички онези, които са си отишли? Трябва да се намери начин за насърчаване на компаниите като цяло, а не само на част от тях", коментира Богданов. Според него най-работещото решение е държавата да въведе по-бързо електронните услуги, подаването на документи на едно гише, да съкрати сроковете и таксите за обработка на документи и да намери начин да намали бюрокрацията.
Само преди дни стана ясно, че страната ни е влошила позициите си от миналата година в най-новото изследване на Световната банка Doing business - 2012, където е паднала от 57-о на 59-о място. У нас например е относително лесно да се започне нов бизнес - изискват се 4 процедури и всичко отнема 18 дни. Не е пропуснато да се отбележи обаче, че за последната година не е извършена някаква реформа, засягаща стартирането на бизнес и стимулирането на предприемачите. Страната ни е влошила показателите си за регистриране на собственост, защита на инвеститорите, уреждане на несъстоятелност и разрешение за строеж.
За да построиш един склад, са нужни 23 процедури и разрешителни, а разправиите за това отнемат 4 месеца. Именно бюрокрацията, административните спънки и постоянно променящите се закони спъват инвеститорите, твърдят и от Центъра за икономическо развитие в октомврийския си доклад. В него е припомнен и главоломният срив на чуждестранните вложения у нас, които през периода януари-август 2011 г. възлизат на 225.6 млн. евро, което е спад с една четвърт на годишна база.
|
|