:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,014
Активни 744
Страници 13,917
За един ден 1,302,066

Заради рецесията в ЕС Дянков свива още повече бюджета за 2012 г.

Финансовият министър предупреди, че пенсионната и административната реформи ще са още по-резки
Критикуваният като твърде консервативен проектобюджет 2012 може да се окаже още по-тежък. Вчера вицепремиерът Симеон Дянков обяви, че документът, който бе внесен в парламента преди десет дни, може да претърпи сериозна корекция между първо и второ четене. И даде да се разбере, че влошената икономическа ситуация ще бъде повод за още по-рязка пенсионна и административна реформи. "Държавата е готова да намали както очакваните приходи, така и планираните разходи, в случай че ситуацията продължи да се влошава", декларира Дянков.



Това се случи в деня, в който Европейската комисия ревизира очакванията си за ръст на европейската икономика, включително и прогнозата за България. "Икономическият растеж в Европа достигна мъртва точка", обяви вчера еврокомисарят по икономическите и паричните въпроси Оли Рен, след като еврокомисията намали очаквания ръст в ЕС за 2012 от 1.9 на 0.5%. Според новата прогноза големи икономики като германската, испанската, френската ще се забавят и ще имат над 2 пъти по-малък ръст от очакваното през пролетта. Влошава се и перспективата за България - вместо 3.7% Европа вече прогнозира 2.3% ръст на българската икономика при планиран растеж от 2.9% в проектобюджет 2012 г. Прогнозата за безработицата е коригирана от 8.5 на 12.1%, а скромен ръст от 3% на инвестициите се очаква едва през 2013-а. Според ЕК темпът на възстановяване на България изостава от темповете на възстановяване на повечето развиващи се икономики в ЕС.

"На фона на събитията от днес и последните няколко дни проектобюджетът за 2012 г. вече не трябва да се разглежда като консервативен, а по-скоро като оптимистичен", обяви Дянков при приемането на първо четене на проектобюджета в три от парламентарните комисии в НС. Той допусна, че при допълнително влошаване на ситуацията в Европа между първо и второ четене може да се стигне до сериозно преразглеждане на приходите и разходите, като дори посочи като добър вариант залагането на 0% ръст. Но уточни, че към момента това не се налага и до подобно решение може да се стигне при допълнително влошаване на обстановката в Европа.

"Ние планирахме 2.9% растеж за 2012 г., което е повече от актуализираната прогноза на ЕК, но знаете, че приходната част е смятана при очакван ръст от 1%, т.е. по-консервативно. Целенасочено сме заложили и 1.3% дефицит - по-малко спрямо предварително обявените в конвергентната програма 1.5%, защото България е малка икономика и лесно може да понесе удари. При тези параметри считаме, че бюджетът ще издържи", заяви Дянков. Още в встъпителните си думи към депутатите той се презастрахова срещу евентуални искания за увеличаване на субсидии между първо и второ четене и обобщи, че проектобюджетът може да се развива само в по-консервативна посока. Предупреждението му попари исканията за увеличаване на разходите в едни или други сектори. Единствено от Националното сдружение на общините се престрашиха да поискат още пари - 22 млн. за въведеното здравословно хранене на децата и 20 млн. за обезщетения на 4000 души на изборни длъжности след проведените местни избори. Дянков каза, че ще се помисли, защото исканията били справедливи.

Обявеният от Дянков песимистичен алтернативен вариант за проектобюджет с 0% ръст на приходите съвпадна напълно с предложението на ДПС за преразглеждане на бюджета. "Абсурд е на фона на случващото се в Европа да се очакват чуждестранни инвестиции в размер на 1.5-1.6 млрд. лв. Няма как да очаквате износът да продължи да дърпа икономиката, няма как да съберете планираните приходи от ДДС. Ако не изтеглите проектобюджета и не преразгледате числата, ще се стигне до актуализация на бюджета много преди полугодието", коментира депутатът от движението Йордан Цонев. Алиосман Имамов пък посочи, че приходите по консолидираната програма трябва да бъдат намалени с цели 2 млрд. лв. Депутатите от останалите партии задаваха конкретни въпроси, а БСП направо отказа да участва в гласуването. Преди това Румен Овчаров обяви, че няма какво да се коментира по проектобюджета, защото числата били измислени и смятани върху по-малък спрямо очакваното ръст.



Еволюция

Обратът в мнението на финансовия министър настъпи в сряда. "В последния месец научихме нещо, което не знаехме преди, а именно, че следващата година не само ще е по-трудна от тази година, но и че ще е рецесия за голяма част на Европа. 2012 г. ще е много по-лоша от 2011 и вероятно по-лоша от 2010 г. В последния месец имаше референдум в Гърция, който обърка напълно пазарите. Междувременно седем от големите европейски държави обявиха рецесия за следващата година - Холандия, Италия, Франция, Испания, Белгия, Португалия и Великобритания. Това не го знаехме преди месец. Следователно в няколко пера, не само в земеделието, доста повече обуздахме желанията", заяви Симеон Дянков по време на заседанието на парламентарната земеделска комисия, на което се обсъжда бюджетът за земеделие за следващата година.
30
3316
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
10 Ноември 2011 19:54
Розовият министър не успя да преметне европейците със селските си хватки и сега ще прави други гимнастики.
10 Ноември 2011 20:21
чудно ми е докога ще го търпим този боклук то е ясно, че ББ няма да го махне/по необясними причини/ ама път така все повече ще сваля рейтинга на ГЕРБ, като партия с решенията си
10 Ноември 2011 20:44
Aууууу, ма то много страшно! Рецесии, катаклизми, всичко се клати, трупове падат от небето!
Да се чуди човек, как пък един не подаде оставка, особено Си.Дянков, при тези мрачни перспективи... Поне да беше повдигнал няколко акциза с 50-100%
10 Ноември 2011 20:53
Дори и на Б. Б. вече трябва да се е изяснило, че от пършивия дегенерат финансов министър не става. Ще свиваме бюджета, но привилегиите на военни и полицаи за над 600 млн. няма да пипаме, т.е. заради силоваците ще пре*бем всички останали. Не можем да запушим дупките, за това ще натоварим още повече изрядните платци. Ще свиваме разходите, но ще разчитаме икономиката да бележи ръст и след 3-5 месеца пършивеца ще се изправи в парламента с мазен алаброс да каже, че мерките не са дали очаквания резултат и се налага еди-какво си
10 Ноември 2011 20:59
Приходите в бюджета са пряко свързани с разходите на бюджета. Като намалиш разходите намаляваш и приходите. Икономиката слиза надолу, а мизерията върви нагоре.
-
Има една малка, особеност, обаче - българската икономика е отворена и ако увеличиш разходите може да влошиш външнотърговският баланс и от там натискът върху курса на лева.
-
Има изход, но поради неолибералното си зомбиране Дянков нито може да го види, нито да го заложи, а правителството осъществи - целенасочени държавни инвестиции в българско производство и целеви разходи за стоки българско производство.
---
Можем спокойно да кажем, че безпомощността водеща до затъването е безпомощността на идеологията на Дянков. Нейната очевидна неадекватност.
10 Ноември 2011 21:41
Прав е Дянков.
Международното положение, както по времето на Т.Ж, така и сега е било пречка за нормален живот на всяко човешко същество в БГ.
10 Ноември 2011 22:04

А бе и сушата. И кишата.
За Гришата не знам, дали е жив още?
10 Ноември 2011 22:36
Гришата си е жив и здав.
Прави си заводче за китайски джипове, купува си футболисти за ловешкия отбор (Извинете за футболния си отбор), прави захар и сокове и какво ли още не. Много си е добре момчето, не му берете гайлето
10 Ноември 2011 22:44
sbur70,
лафа за сушата, кишата и гришата се отнася не за Гриша Ганчев, а за Гриша Филипов ( 13 юли 1919 - 2 ноември 1994), министър-председател на България в периода 1981-1986 г..
-
Оправданията с международното положение са старо комунистическо оправдание. Нищо ново, освен добре забравено от някои старо.
10 Ноември 2011 22:48
Сбур.... младо момче си май За друг Гриша е лафът За Гриша Филипов
10 Ноември 2011 22:55
"На фона на събитията от днес и последните няколко дни проектобюджетът за 2012 г. вече не трябва да се разглежда като консервативен, а по-скоро като оптимистичен", обяви Дянков


Тоя мизирабъл още малко и ще изкара, че геноцидният му проектобюджет трябва не само да не се критикува, ами и да бъде отпразнуван с песни и танци на народите! Ама че нагляр!
11 Ноември 2011 03:35
А, защо ще се увеличава дълга?

Опозицията ще си хапе д-то, че не подкрепи Дянката да запише нивата на дефицита и на държавния дълг в Конституцията...
11 Ноември 2011 06:34
Заради ЕС, а? Пусти европейци - таман сме цъфнали и вързали...с тоя гениален счетоводител...пък те...
-----------------------------
Блогът на Генек
11 Ноември 2011 08:03
не знаел , бил изненадан....егати отличника на правителството Натиснете тук
11 Ноември 2011 08:39
Заради рецесията в ЕС Дянков свива още повече бюджета за 2012 г.
Финансовият министър предупреди, че пенсионната и административната реформи ще са още по-резки

По-резки за кого? За честните и бедните?
11 Ноември 2011 09:09
Май нищо не разбирам
С най-малък дефицит сме , задълженията ни са малки спрямо БВП, непрекъснато строим магистрали, по-добре от Германия сме, бих се басирал , че сме на челно место в класацията, за пример ни дават.... А пък тя каква стана.
11 Ноември 2011 09:36
Хер Флик ни подготвя за кръгова отбрана?..
11 Ноември 2011 09:37
А Вождът защо замлъкна ? Нима той няма отношение към бюджета ? И ленти не е рязал напоследък, егати живота.
11 Ноември 2011 10:04
Като онзи ходжа... Таман успял да научи гяура да работи без да яде и тъпия гяур взел че се гътнал.
11 Ноември 2011 10:13
Приходите в бюджета са пряко свързани с разходите на бюджета. Като намалиш разходите намаляваш и приходите. Икономиката слиза надолу, а мизерията върви нагоре.

Е добре, при ниски приходи как разходите да бъдат високи? При криза (рецесия) разходите да държавата трябва да бъдат насочени към дейности, които биха подобрили общата икономическа конкурентност на държавата. Това включва инфраструктура, образование, иновации и т.н. Директното преразпределение чрез увеличаване на заплатите на чиновниците и пенсиите едва ли има кой знае какъв стимулиращ ефект върху икономиката след като немалка част от парите отиват за закупуване на вносни стоки.
При всички случаи бюджетният дефицит трябва да бъде нисък и контролиран. Примерът на другите държави показва, че затъването в дълговото блато става само за няколко години неконтролиран бюджет.
11 Ноември 2011 10:33
Това включва инфраструктура, образование, иновации и т.н.

Е това е лека лъжа и самозаблуда. В
21 век и в условията на knowedge economy конкурентноспособност, много малко се влияе от "магистрали" (освен ако не са кокаин) или по общото "инфраструктура".
Чудно защо обаче,
точно този сектор на пътното строителство, се сочи като най корупционен в световен мащаб, за разлика например от елементи като селско стопанство и образование.
Въобще не мога да се сетя или да предположа някаква връзка с интересите на герб, мм - не, не и това дето си го помислихте, нещо друго има тук.
11 Ноември 2011 10:42
21 век и в условията на knowedge economy конкурентноспособност, много малко се влияе от "магистрали" (освен ако не са кокаин) или по общото "инфраструктура".
Да, когато вече си си построил основната инфраструктура. Когато не си, се влияе. Затова например Китай инвестира усилено в пътища и железници - някъде четох, че за следващите пет години ще хвърлят около $1 трилион.

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
11 Ноември 2011 11:01
Манрико, тези над теб, на избори ги биха, пак не разбраха.Ти акъл се мъчиш да им даваш. Остави ги да си мрат сами.Нали след 20 месеца ще спечелят изборите и ще свалят ББ. И тогава кеф-двойни заплати и пенсии, инвестиции и благоденствие....
11 Ноември 2011 11:47
да сравним ли БВП на българия и китай какъв процент е от сектор "реално производство" и какъв от сектор услуги?
Инфраструктурата - следва производството, не обратното, докато данните за корупцията по различните браншове са факт.
Иначе за момента, БВП на българия по сектори е както следва:
селско стопанство - 7, 5%; промишленост - 27, 6%; услуги - 64, 9% (2009)
в услуги е включен дял от 9, 9% за ИКТ (информационни и комуникационни технологии)[8].
Нали не вярваш че в средносрочен план това ще се измени и примерно завода от ловеч ще залее европа с китайски джипове?
От друга гледна точка - защо ли сектор селско стопанство е най спонсорирания в ЕС и каква е ситуацията в Бг - колко души са целогодишно заети там, какъв процент от БВП се формира и каква политика би стимулирала вътрешен пазар, потребление + и евентуално развитие на работни места и износ?
Не така лековерно с фактите.
11 Ноември 2011 12:01
За последните постове
Повечето писачи във форума очевидно са икономически неграмотни. Дянков се справя сравнително добре - независимо че ми е антипатичен и на мен - прави каквото може в такава тежка ситуация.
Както се вижда, целият свят си поправя икономическите прогнози надолу, половината Европа изпада в нова рецесия, а в България маса плиткоумни политици, пишман анализатори и обикновени неосведомени, но вечно с мнение по всякакви въпроси граждани се присмиват на Дянков, че не познал икономическия ръст и объркал бюджета!
Ако Дянков се пребори за отнемането на поне част от привилегиите на фуражките и чантаджиите в силовите структури, ще извърши безценна реформа в името на България.
11 Ноември 2011 13:03
като падне водата, като идва отливът в морето, се вижда кой плува без гащи
11 Ноември 2011 15:40
21 век и в условията на knowedge economy конкурентноспособност, много малко се влияе от "магистрали" (освен ако не са кокаин) или по общото "инфраструктура".

Тази, както там я наричат knowledge economy или smart economy, дава хляб на малък процент от населението. Огромната част от работещите се занимават с рутинна дейност, която в доста случаи изисква превозване на товари и пътници от т. А до т. Б.
Представи се, че произвеждаш домати и трябва да ги закараш на пазара да се продадат. Ако ги тръскаш из пътища с дупки ще ги докараш във вид на доматено пюре.
Ако пък искаш да превозваш група туристи и ги кандилкаш 8 часа във влак до морето едва ли втори път ще се намерят много желаещи. Е, с автобус е по-добре, ама ако имаш директна магистрала.
След като България е на кръстопът между Изтока и Запада и стокообменът непрекъснато се увеличава защо да не извлечем полза от географското местоположение? Магистралите и високоскоростните жп линии са инвестиция в бъдещето, жалкото е, че корупционните нагласи опорочават всяка една принципно добра идея.
11 Ноември 2011 17:27
Е нали вече си имаме летище Балчик за 50-60 милиона???? Да фъркат със самолет
11 Ноември 2011 17:46
knowledge economy Кру,
не е "вид работа или заетост" , а икономическа концепция която разглежда обществото и икономиката като система в която знание, информацията и ноухау играят ролята едновременно на продукт и ресурс, сам по себе си по ценен от индивидуалната единица труд, и способен да създава стойност.
основната идея е че 7 млн произвеждащи домати селяни, постига по слаб резултат от 1 млн агрономи.
последния половин век и малко повече, се твърди че живеем имено в такова общество.
Концепцията за "огромната част от работещите които се занимават с рутинна дейност" е коренно противоположна, и много по близка до идеите на маркс, за единицата труд като основен фактор, като пренебрегва или напълно отрича качеството на положения труд.
В този смисъл - премисли отново анализа си, може пък на пазара един камион доматено пюре да има по висока стойност от един камион домати - кой знае?

Редактирано от - intel_inside на 11/11/2011 г/ 18:09:35

11 Ноември 2011 18:02
Cruella de Vil

Глупостта е също толкова безгранична, колкото и мъдростта.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД