Критикуваният като твърде консервативен проектобюджет 2012 може да се окаже още по-тежък. Вчера вицепремиерът Симеон Дянков обяви, че документът, който бе внесен в парламента преди десет дни, може да претърпи сериозна корекция между първо и второ четене. И даде да се разбере, че влошената икономическа ситуация ще бъде повод за още по-рязка пенсионна и административна реформи. "Държавата е готова да намали както очакваните приходи, така и планираните разходи, в случай че ситуацията продължи да се влошава", декларира Дянков.
Това се случи в деня, в който Европейската комисия ревизира очакванията си за ръст на европейската икономика, включително и прогнозата за България. "Икономическият растеж в Европа достигна мъртва точка", обяви вчера еврокомисарят по икономическите и паричните въпроси Оли Рен, след като еврокомисията намали очаквания ръст в ЕС за 2012 от 1.9 на 0.5%. Според новата прогноза големи икономики като германската, испанската, френската ще се забавят и ще имат над 2 пъти по-малък ръст от очакваното през пролетта. Влошава се и перспективата за България - вместо 3.7% Европа вече прогнозира 2.3% ръст на българската икономика при планиран растеж от 2.9% в проектобюджет 2012 г. Прогнозата за безработицата е коригирана от 8.5 на 12.1%, а скромен ръст от 3% на инвестициите се очаква едва през 2013-а. Според ЕК темпът на възстановяване на България изостава от темповете на възстановяване на повечето развиващи се икономики в ЕС.
"На фона на събитията от днес и последните няколко дни проектобюджетът за 2012 г. вече не трябва да се разглежда като консервативен, а по-скоро като оптимистичен", обяви Дянков при приемането на първо четене на проектобюджета в три от парламентарните комисии в НС. Той допусна, че при допълнително влошаване на ситуацията в Европа между първо и второ четене може да се стигне до сериозно преразглеждане на приходите и разходите, като дори посочи като добър вариант залагането на 0% ръст. Но уточни, че към момента това не се налага и до подобно решение може да се стигне при допълнително влошаване на обстановката в Европа.
"Ние планирахме 2.9% растеж за 2012 г., което е повече от актуализираната прогноза на ЕК, но знаете, че приходната част е смятана при очакван ръст от 1%, т.е. по-консервативно. Целенасочено сме заложили и 1.3% дефицит - по-малко спрямо предварително обявените в конвергентната програма 1.5%, защото България е малка икономика и лесно може да понесе удари. При тези параметри считаме, че бюджетът ще издържи", заяви Дянков. Още в встъпителните си думи към депутатите той се презастрахова срещу евентуални искания за увеличаване на субсидии между първо и второ четене и обобщи, че проектобюджетът може да се развива само в по-консервативна посока. Предупреждението му попари исканията за увеличаване на разходите в едни или други сектори. Единствено от Националното сдружение на общините се престрашиха да поискат още пари - 22 млн. за въведеното здравословно хранене на децата и 20 млн. за обезщетения на 4000 души на изборни длъжности след проведените местни избори. Дянков каза, че ще се помисли, защото исканията били справедливи.
Обявеният от Дянков песимистичен алтернативен вариант за проектобюджет с 0% ръст на приходите съвпадна напълно с предложението на ДПС за преразглеждане на бюджета. "Абсурд е на фона на случващото се в Европа да се очакват чуждестранни инвестиции в размер на 1.5-1.6 млрд. лв. Няма как да очаквате износът да продължи да дърпа икономиката, няма как да съберете планираните приходи от ДДС. Ако не изтеглите проектобюджета и не преразгледате числата, ще се стигне до актуализация на бюджета много преди полугодието", коментира депутатът от движението Йордан Цонев. Алиосман Имамов пък посочи, че приходите по консолидираната програма трябва да бъдат намалени с цели 2 млрд. лв. Депутатите от останалите партии задаваха конкретни въпроси, а БСП направо отказа да участва в гласуването. Преди това Румен Овчаров обяви, че няма какво да се коментира по проектобюджета, защото числата били измислени и смятани върху по-малък спрямо очакваното ръст.
Еволюция
Обратът в мнението на финансовия министър настъпи в сряда. "В последния месец научихме нещо, което не знаехме преди, а именно, че следващата година не само ще е по-трудна от тази година, но и че ще е рецесия за голяма част на Европа. 2012 г. ще е много по-лоша от 2011 и вероятно по-лоша от 2010 г. В последния месец имаше референдум в Гърция, който обърка напълно пазарите. Междувременно седем от големите европейски държави обявиха рецесия за следващата година - Холандия, Италия, Франция, Испания, Белгия, Португалия и Великобритания. Това не го знаехме преди месец. Следователно в няколко пера, не само в земеделието, доста повече обуздахме желанията", заяви Симеон Дянков по време на заседанието на парламентарната земеделска комисия, на което се обсъжда бюджетът за земеделие за следващата година.
|
|