Държавата се е отказала напълно от ангажимента си да плаща скъпоструващото лечение на тежко болните, като го е прехвърлила изцяло за сметка на здравно осигурените. Това става ясно от отчета на здравния министър Стефан Константинов пред парламента за какво е похарчен трансферът от 340 млн. лв., който управляващите наредиха здравната каса да направи към МЗ през 2011 г. Така в министерството влязоха пари, набирани от здравни осигуровки, с които по закон могат да се плащат само дейности от здравното осигуряване.
Реално осигурените у нас са около 2 милиона души при население от 7 300 000.
Досега от НЗОК са прехвърлени 252 млн. лв., тъй като трансферът се прави на тримесечие. Оказа се, че от тези пари за онколекарства, ваксини и други медикаменти са отишли 134.2 млн. лв. Фондът за лечение на деца в чужбина, първоначално замислен като събираща дарения структура, също е захранен с 6.5 млн. лв. от здравните вноски. Фондът "Ин витро", който плаща асистирана репродукция, досега е получил близо 9.7 млн. лв. Почти 1.9 млн. лв. са отишли за фонда за трансплантации в чужбина, който впоследствие бе закрит, и още 374 000 лв. - за комисията за лечение в чужбина, която поема случаи на българи над 18 г., на които не може да се осигури лечение у нас. С 92 млн. лв. са финансирани високотехнологични дейности, диализно и интензивно лечение, лечение на онкологични заболявания, дейности по трансплантации.
"Както виждате, парите са отишли изцяло за здравеопазване, изцяло за здравето на хората, изцяло за медицина", оправда се Стефан Константинов вчера. Ден по-рано пред здравната комисия той се опита да обясни, че с парите МЗ покрива дейности основно на здравно осигурени. И каза, че повечето от онко и диализноболните са с ТЕЛК решения, което ги прави здравно осигурени от държавата. От уточнението "повечето" става ясно, че се плаща лечението и на здравно неосигурени.
По принцип здравното министерство няма ангажимент да се отчита за какво са използвани парите от трансфера. В проектобюджета на НЗОК за 2012 г. имаше предложение такъв отчет да бъде предоставен на здравната каса, но то отпадна по настояване на Константинов, който заяви, че така ведомството му става подчинено на касата. Вчера той бе принуден да разкрие тази информация в отговор на въпрос на депутата от БСП Мая Манолова. "Аз не го искам този трансфер. Да си остане на касата, а на мен да ми възстановят тези пари в бюджета на министерството", ядоса се здравният министър.
Доскоро принципът за финансиране на здравеопазването бе, че скъпоструващи дейности като трансплантациите, например, които се ползват от ограничен брой пациенти, трябва да се финансират от държавния бюджет, а с парите от вноски да се покрива по-масово лечение. Сега на практика здравно осигуреният трябва да си плати прегледа при специалист, когато се окаже, че направленията са свършили. Но в същото време с неговите пари държавата е осигурила многократно по-скъпо лечение на други, често дори неосигурени.
"Има един текст в закона за здравето, който казва за какво не могат да бъдат използвани парите за здравни осигуровки и по-точно какъв е ангажиментът на държавата към българските граждани. И в този текст е записано ясно, че лекарствата, лечението и медикаментите за диализноболните, за онкоболните, за болните от редки болести, са ангажимент на българската държава", припомни Мая Манолова. Според нея тези 340 млн. лв. могат да отидат за 7 пъти повече направления при специалист за здравно осигурените.
Министерството на финансите измисли трансфера от НЗОК към МЗ заради постоянните нападки, че държавата не плаща за осигуряваните от нея граждани - пенсионери, деца, студенти, бедни. 2 години средствата за техните вноски отиваха директно в резерва на касата, без да се ползват за финансиране на лечение. МФ се съгласи да започне да плаща вноски, но в замяна си спести парите от бюджета, които превежда на МЗ. Така вместо субсидията министерството получи трансфер от касата.
След като червените ограбиха здравните и пенсионни фондове на поколения българи, много други поколения ще трябва да ги възстановят!Ще отнеме години!