Кабинетът "Сакскобургготски" гласува като първа точка на заседанието си вчера село Баня да стане град. Премиерът, който по адресна регистрация е жител на Баня, не присъства на знаменателното събитие, тъй като е в годишен отпуск и отмаря в Испания.
Сега решението ще отиде при президента Георги Първанов, който трябва да подпише указ за превръщането на царското село в град.
На площада, след като по радиото се чу за решението на правителството, не бяха забелязани никакви народни веселия. Безработните си седяха кротко по пейките, майките си гледаха децата, старците - старините, а пияниците - пиенето. Единствено кметът Партен Гичев се радваше. Бюджетът на селото вече няма да е 70 хил. лева, а може да стигне дори до 110 или 120 хил., пресмята той и доволно потрива ръце.
Именно първенецът предложи селото да стане град в началото на годината. Общинският съвет на община Карлово го прие, а областната управа в Пловдив даде положителното становище.
"Спомням си, че бе предложено Баня да стане град още през 1973 г., но тогава общинският народен съвет отказва, тъй като в региона били станали много градовете", спомня си кметът.
Промяната се извършва по чл. 33 от Закона за административното и териториално устройство на България. Баня отговаря на двете задължителни условия от закона, при които село може да бъде обявено за град, а те са да има минимален брой население от 3500 души и да има изградена социална и техническа инфраструктура.
"Отричам да съм направил предложението, защото царят има жителство и имот тук. Просто хората го заслужават. Ние сме национален курорт и евентуално икономически може нещата да тръгнат по-добре", разказва Партен Гичев.
В селото няма къща под два ката
90% от хората са пригодили част от домовете си за приютяване на курортисти. Леглото в момента върви между 3 и 5 лева.
Село Баня наистина е сред първите официално признати курорти в България. Още през 1950 г. е обявено за балнеоложки курорт. Има 10 минерални извора с температура на водата от 34 до 50 градуса и с дебит от 3 до 19 литра в секунда. Тогава властта вдига сгради и започва да развива балнеоложки туризъм под лозунга: "Грижата за човека - основна грижа на партията". От 1930 до 1936 г. е построена централната балнеолечебница с общински хотел и модерен за времето си ресторант "Казино". След войната общинският хотел е превърнат в санаториум. Изградена е нова балнеолечебница - "Банче", и минерален плаж с три басейна. По-късно са направени почивна станция на строителя с 240 легла, станция "Българска роза" с 45 легла и плувен басейн, балнеохотел "Струма" с 240 легла. Има спортен комплекс, включващ хотелска база от 30 легла, спортна зала с 1100 места, футболен стадион с 5000 седящи места, лекоатлетическа писта. В курорта се лекуват болежки на двигателния апарат, на периферната нервна система, гинекологични заболявания, както и на сърдечно-съдовата система.
"Изобщо не ме интересува дали ще ставаме граждани или не. Защо
кметът не обясни на хората как ще им се вдигнат данъците!",
споделя Васил, който продава вестници на площада. Той пресметнал, че като стане град Баня, изчислението на данък сгради и такса смет ще става по друга графа. Селата плащат по-малко такса смет от големите градове.
На няколко метра от Васил върви бременна жена и носи хляб. "Не ме интересува. Аз чакам да родя и ми е все едно дали ще е в град или село. Дано мъжът ми да не загуби работата си в Пловдив, за да може да ни издържа", казва Светла.
В Баня безработицата е 18%. Пенсионерите са над 1200 души, а почти толкова са и децата до 18 г.
"Аз съм бизнесмен и смятам, че Баня трябва да стане град, защото хората го заслужават. Въпреки всичко не бих открил тук цех, защото няма да върви бизнеса. Затова работя в София", разказва Нено Неденалов. Той е собственик на шивашки цех за конфекция в столицата. Току що е внесъл 100 лв. на сметката на НОИ.
До него седи 73-годишният Дойчо Нешев, който пуши мрачно "Арда" и рее поглед. "Ние вече сме се приземили. Да му мислят младите. Дали сме град или село е все тая. Аз съм агроном по професия и едно време щяха да ме уволнят, че съм запустил половин декар с овошки. Сега един чобанин ми разправя, че пасе животните където му падне, защото навсякъде е запустяло", реди дядо Дойчо. Като заговаряме за съселянина му му Симеон Сакскубургготски, само повдига рамене и отсича: "Човек е, какво да го правиш?".
За последно премиерът е посещавал имота си в Баня преди 1 година. Царят е собственик на дворец, който се намира на ул. "Възраждане" 14. Обектът се охранява денонощно от частна фирма. През оградата единствено се вижда, че бръшлянът е изсъхнал отдавна.
На няколко метра от къщата двама възрастни мъже решават да разкажат пикантериите защо цар Борис III е решил да вдигне имот в село Баня. Преди близо 70 г. цар Борис III открил селото, тъй като около него имало блата, в които плавал много пернат дивеч. По време на лов той се запознал и с местния богаташ и фабрикант Велизар Багаров. Чорбаджията правел по това време много пари от розово масло. Местните и досега твърдят, че Борис III не е решил да вдигне дворец в селото заради лова, а заради невероятно красивата жена на Багаров.
Заради тайния роман Борис отскачал често там,
а Багаров си траел, защото бизнесът му процъфтявал. По-късно той починал, а вдовицата се омъжила за девер си. Това е версията, която се разказва по кръчмите и кафенетата. Официално Борис III обикнал не селото, а лечебната вода, която действала добре на коксартрозата му.
Центърът на Баня е поддържан много добре. Има няколко цветни градинки, кафенета, ресторанти и паметник на загиналите във войните. Населеното място напомня за град и по няколкото бездомни псета, които са се излегнали на припек.
Кметството пък отдавна се е подготвило за знаменателното събитие и почти на всеки втори дувар е закачена табела с надпис "Граждани, изхвърляйте боклука на определените за тази цел места".
Една от забележителностите е и клуба на пенсионера, който е кръстен на името на Мария Луиза. На работното време е оказано изрично, че в четвъртък до 17,30 ч. е "само за жени".
"Факт е, че хората имат 1200 овце, 350 кози, около 400 крави и никакви биволици. Макар че едно време имаше много. Като станем град ще
трябва да забраня да минават през центъра, за да не цапат",
казва кметът Партен Гичев. Първенецът на Баня признава, че амбициите му не стигат до тук, а ще продължи да работи докато градът стане самостоятелна община, а да не е към Карлово.
Иначе жителите на Баня са интересни хора. На последните местни избори са гласували за втори мандат за кмета Гичев, който е от БСП. На парламентарните са подкрепили с над 60% НДСВ, а на президентските е победил Петър Стоянов с два гласа пред Георги Първанов.
-------ОФИЦИАЛНИ ДАННИ------
Според информация от главна дирекция ГРАО 3976 души са с постоянен адрес в село Баня, а 3905 имат и настоящ адрес в същото населено място. Данните от преброяването на населението към март 2001 г. сочат, че възрастовата структура е далеч по-добра от тази на останалите села в областта, дори на някои малки градове. 778 души са до 18 годишна възраст, или 19,8%, а от 19 до 64 години са 65,1%.
С изградената си техническа и социална инфраструктура, както и със системата си за комплексно обслужване, село Баня е изпреварило редица малки градове в областта и страната, се посочва в информацията. Уличната мрежа е с дължина 25 км и е покрита изцяло с трайна настилка. Селото е напълно водоснабдено и електрифицирано. Има създадени 600 дка зелени площи, от които 400 дка е паркова зона. Селото е телефонизирано на 95 процента, а над 400 домакинства ползват услугите на кабелна телевизия. В Баня функционира училище до 8 клас с около 450 ученици, както и детска градина за 150 деца. Има изградени модерни жп гара и автогара. Функционират бензиностанция, газостанция, банка. Търговската мрежа е изградена от 45 магазина, 5 ресторанта и 20 бирарии, кафенета, барове и дискотеки.
|
|