Правителството не се отказва от отчаяните си опити да привлича инвестиции с привилегии за избрани вместо с качествено подобряване на бизнес средата за всички. След като стана ясно, че кабинетът "Борисов" смята щедро да опрощава част от осигуровките и от корпоративния данък, вече има и нови идеи за дотации. "Държавата може да се включи в подпомагането на компании, които са открили над 100 места например, с пари за всяко ново място", съобщи вчера директорът на Българската агенция за инвестиции (БАИ) Борислав Стефанов. Това е практика, поддържана в редица страни от ЕС, и според Стефанов би могла да се приложи и у нас.
"Това, което ние искаме, е да се плати за извършена работа някак и единият от вариантите е на края на годината за известен период от време да се приспадат част от разходите за осигуровки. Точно какъв процент ще е и дали ще е точно за осигуровки, не мога да кажа, но това би бил един доста разумен вариант", обясни шефът на агенцията. Той обаче призна, че има проблем с контрола - уловката е, че компанията може да назначи по-малко хора от обещаното или да ги наеме за кратко само за да вземе държавната помощ, а след това да ги освободи. "Затова обмисляме и друг вариант, като например държавата да плаща част от наема за помещенията. Причината е, че много от крупните инвеститори у нас на практика не разполагат със собствени помещения, а са под наем", обясни шефът на БАИ. Той уточни, че привилегиите ще важат и за чуждестранни, и за български компании.
Според действащия Закон за инвестициите обект на държавната грижа са не само най-големите фирми, но и онези, които инвестират в сектори с потенциал като преработвателната промишленост, образованието, транспорта, високите технологии и др. Вчера икономическият министър Трайчо Трайков обяви, че този вид компании имат нужда основно от т. нар. меки мерки, свързани с квалификацията и човешките ресурси. В момента големите инвеститори могат да поискат държавата или общината да им поеме разходите за път, ВиК или друга инфраструктура. Според БАИ тези стимули явно не са достатъчни - през последните седем години само 20 фирми са се възползвали от възможностите. "Причината е, че компаниите вече не се интересуват толкова от пътища и инфраструктура, колкото от подходяща бизнес среда и облекчени административни процедури", смята Стефанов. Думите му не обясняват защо се предлагат нови привилегии, вместо да се работи за намаляване на бюрокрацията. Икономисти вече коментираха, че новите идеи за насърчаване на определени инвеститори не са добра идея, тъй като пораждат дискриминация. "За да може едни фирми да получат даден стимул, той трябва да бъде взет от други. Трябва да се намери начин за насърчаване на компаниите като цяло, а не само на част от тях", заяви пред в. "Сега" икономистът от "Индъстри Уоч" Георги Стоев.
Според Института за пазарна икономика инвеститорите се интересуват от цялостната бизнес среда, която включва административно обслужване, яснота на регулациите и др., а не от определени стимули. "Каква е логиката да се стимулират само големите инвеститори, а не и малките и средните фирми? Има и други начини - намаляване на общото данъчно и осигурително бреме, премахване на административните пречки пред бизнеса и др., които биха имали още по-добър ефект. Те ще насърчат всеки един инвеститор, бил той местен или чужд, малък или голям, да вложи парите си в българската икономика", коментира икономистът Калоян Стайков.
Работодателите са раздвоени за предложенията. Българската стопанска камара (БСК) смята, че всички инвеститори трябва да се възползват от облекчението за осигуровките, щом разкриват работни места. Зам.-председателят Камен Колев обясни, че БСК е готова да обсъжда и евентуално предложение за определени прагове на инвестиции и работни места. Според изпълнителния директор на КРИБ Евгени Иванов пък бонусите трябва да важат само за "големи стратегически инвеститори, които реализират проекти над 100 млн. лв.". След което допълни, че е възможно и да се обсъжда вариант и за 50 млн. лв.
ИМИДЖ
Световно турне, на което България ще бъде представена като атрактивна дестинация за правене на бизнес, започва на 1 декември. Идеята е на икономическото министерство, а първата сбирка ще бъде с мениджъри в сферата на високите технологии в Лондон. Останалите дестинации са Германия, Белгия, Франция, Австрия, Русия, САЩ, Китай, Япония.
|
|