Три часа продължи срещата на КНСБ и КТ "Подкрепа" с ръководството на ПГ на ГЕРБ и социалния министър Тотю Младенов. |
След три часа разговори с шефовете на парламентарната група на ГЕРБ и с премиера Бойко Борисов, който се включвал по телефона, президентите на КНСБ и КТ "Подкрепа" получиха покана днес да се видят лично с министър-председателя. "Резултатът от срещата с депутатите е, че никой не може да каже, че това или онова ще стане утре, вдругиден, от 1 януари", обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Вицепремиерът Симеон Дянков се надяваше да избегне точно това с вкарването на промените директно при второто четене на бюджетните закони в парламента. Действията му от последните две седмици бяха отбелязани с половинчата критика от Борисов снощи. Премиерът заяви, че финансовият министър е сгрешил, като е избързал с представянето на пенсионната реформа. "Всички знаете колко голяма подкрепа има министър Дянков от мене, грешката, която намирам у него е, че много пъти казва нещо, което сме дискутирали, аз стоя зад него, но малко по-рано, отколкото трябва. Виждате, всички са съгласни, че трябва да се вдигне пенсионната възраст, всички са съгласни с тези реформи, които трябва да се направят, обвиняват го, че е избързал да го каже", заяви Борисов на фона на растящото недоволство. Премиерът обаче отказа да даде ясен отговор дали ще иска оставката на социалния министър Тотю Младенов. Но стана ясно, че той има задача да изглади отношенията със синдикатите.
Днес двата синдиката трябва да дадат свои разчети с компромисни решения на какви отстъпки са склонни да се ускори пенсионната реформа. Очаква се работодателите също да направят своите предложения. Шефката на правната комисия Искра Федосова увери, че до края на деня трябва да се знае как точно ще стане реформата, но предварително никой не пожела да дебатира варианти.
След срещата с премиера Борисов днес синдикатите ще се виждат и с транспортния министър Ивайло Московски, който пък трябва да тушира напрежението в БДЖ. Според синдикатите основният резултат от срещата с депутатите е, че отново се появява желание за диалог. От изявленията на управляващите обаче не личи те да са готови на отстъпки.
НАПРЕЖЕНИЕ
Стачката в БДЖ на 24 ноември обаче засега не се отменя, категорични са от синдикатите. Продължава организирането и на националния протест на 30 ноември. КТ "Подкрепа" и КНСБ не са единствените, които искат да протестират. Макар всички експерти да посочват именно техните привилегии като основен проблем на системата, полицаи и военни също са недоволни. Те не приемат увеличението на стажа за пенсиониране от 25 на 27 г. в силовите ведомства и искат това да стане постепенно. Искат и по-добри условия на труд и реформиране на сектора на сигурността. Двете групи ще решават в петък дали да протестират. Масло в огъня наля и БСП, която призова своите привърженици да се включат във всички протести, които се готвят в страната, включително и този на БДЖ. Това правителство само със сопа може да бъде спряно, каза соцлидерът Сергей Станишев и уточни, че в БСП имат готовност да организират и собствени протести, но сега нямало такава необходимост, тъй като такива се случват.