Обсъждането на проектобюджет 2012 на второ четене в парламента ще бъде подложено на огромен натиск от протестиращи обществени групи. Към стачкуващите пети ден железничари днес ще се присъединят земеделци и зърнопроизводители. Стотици селскостопански машини ще бъдат подредени по граници и магистрали в готовност да ги блокират. Общи действия обсъждат и в сектор "Сигурност", като на първо време полицейските синдикати ще подкрепят готвения от КНСБ и "Подкрепа" национален протест на 30 ноември.
Всички протестни действия са обосновани от решения на правителството да се отметне от поети ангажименти и да действа зад гърба на социалните партньори и без предварително обсъждане.
2500 селскостопански машини ще излязат днес на улиците заради неспазеното споразумение за земеделските субсидии за 2012 година, обявиха вчера от Асоциацията на земеделските производители, една от 6-те организации, които застават зад протестите. В края на септември те се споразумяха с аграрния министър Мирослав Найденов и финансовия министър Симеон Дянков за 570 млн. лв. субсидии, но впоследствие парите бяха орязани до 340 млн. лв. От финансовото министерство твърдят, че общата сума не се намалява и парите само се разпределят по-справедливо, но аграрният министър Мирослав Найденов се разграничи от това обяснение.
Очаква се предстоящият протест да бъде безпрецедентен като участие, коментира пред Дарик радио председателят на Асоциацията на земеделските производители Христо Цветанов. Протестът ще започне от 10 часа, когато земеделците ще подкарат машините към 25 събирателни пункта в страната. Пунктове със сигурност ще има на Дунав мост, на ГКПП "Капитан Андреево", на петолъчката на Сливен и по част от магистралите.
Решение за протести взе и Синдикалната федерация на полицейските служители. Според лидера на федерацията Валентин Попов полицаите ще подкрепят националния протест на синдикатите на 30 ноември срещу вдигане на пенсионната възраст с 1 година и случващото се в БДЖ, но ще се организират и отделни протести. За целта полицейските синдикати разговарят с колегите си във военното министерство и синдиката на надзирателите в затворите. Синдикатите в сектор "Сигурност" не приемат предложеното увеличение на задължителния стаж за пенсия от 25 на 27 години.
Според Попов проблемът не е в липсата на диалог в МВР, а в изненадващото прокарване на промени без знанието на вътрешния министър Цветан Цветанов. Предложението за вдигане на стажа бе лансирано изненадващо от министър Симеон Дянков заедно с идеята за намаляване на обезщетенията за пенсия, която не мина.
УПОРСТВО
В четвъртия ден от стачката в БДЖ 102 от общо 130 влака останаха на гарите между 8 и 16 часа. Въпреки разрастването на протеста и вчера синдикатите продължаваха безуспешно да чакат покана за преговори от ръководството на БДЖ и НКЖИ. Транспортният министър Ивайло Московски пък отсече, че транспортен хаос в страната няма, а ръководството на железниците дори успяло да сключи над 800 споразумения за доброволно напускане на БДЖ. Московски все пак обеща да говори с протестиращите през седмицата. Протестите в БДЖ също тръгнаха заради неспазени ангажименти от март т.г., когато стачката се размина с подписване на споразумение и меморандум за развитие на железниците. В него бе включен и готвеният заем от СБ за реформи в железниците от 490 млн. лв. В края на септември финансовото министерство замрази заема с аргумента, че са необходими по-дълбоки реформи.
|
|