Ден преди националния протест на синдикатите срещу увеличението на пенсионната възраст премиерът Бойко Борисов се сети, че в името на справедливостта военни, полицаи и държавни служители трябва да започнат сами да си плащат осигурителните вноски. От изказването му обаче се разбра, че промяната за тези три категории едва ли ще се случи толкова бързо, колкото за останалите българи. Това ще е втори опит на правителството на ГЕРБ да посегне на тези привилегии, за да запуши дупка в бюджета. Първият завърши неуспешно, въпреки че и преди година Борисов демонстрира решителност по въпроса.
"Всеки човек трябва сам да си плаща осигуровките. Полицаите, военните, администрацията, част от нея не си плащат осигуровките. Става дупка в НОИ. Тогава ние вземаме от данъците и ги прехвърляме в НОИ. Същото и за летците, в края на краищата на 41 години го правиш пенсионер", обясни Борисов вчера. Той не пое никакви ангажименти кога ще стане това, но увери, че тази нова осигурителна тежест ще бъде компенсирана със същия процент увеличение на заплатите. В момента държавните служители, военните и полицаите не внасят нищо за старини, защото ги осигурява държавата. "Едни 500-600 млн. се скриват от публиката и всъщност отиват за финансиране на правата на военните и полицаите", разкри преди време на едно от правителствените заседания финансовият зам.-министър Владислав Горанов.
За разлика от драстичното увеличение на пенсионната възраст, което се вкара в парламента тайно и без сериозен анализ, сега премиерът е възложил на работна група да направи разчети в кои професии какви пенсии се получават, за да се види какво трябва да се направи. Те обаче ще са готови след 3 месеца.
Промяна на осигуровките за полицаи, военни и държавни служители ще наложи куп изменения в специализираните за тях закони и тези за осигуряването. Парламентът обаче няма време за тях до края на годината. Ако измененията се гласуват по средата на годината, ще се наложи актуализация и на бюджетните закони.
Финансовият министър Симеон Дянков пък намери още едно препятствие пред подобна крачка - той директно призна, че не вярва в парламента да се събере политическа подкрепа за подобна реформа. "Аз с радост бих тръгнал на реформа, в която те ще си плащат. Засега обаче не виждам политически в парламента това да мине, защото излиза темата - да, те ни пазят. Вярно е, че една част от тях ни пазят. Тези, които са на улицата, тези, които се борят с пожари, за миньорите, разбира се, те са в различна категория, за тях може, летците, за тях можем да мислим. Но всички останали администратори, всички в ДАНС, в разузнаването, които са чиновници, ходят си насам-натам, кой знае каква работа, по-различна от всички други чиновници не правят, но просто са облагодетелствани. И всъщност това е темата, сега е дошъл моментът и заради тежкото положение в Европа, и защото политически в момента сме силни. И ако не ги направим тези реформи сега, те определено няма да станат в следващите две години", заяви Дянков пред Би Ти Ви.
Социалният министър Тотю Младенов коментира пред Нова телевизия, че също подкрепя идеята, ако се намерят пари за увеличението на заплатите със стойността на осигуровките. "В петък има тристранен съвет, ако ме питате мен, ако се намерят пари да се увеличат заплатите на държавните служители, не виждам нищо лошо те да си плащат осигуровките от тук нататък", посочи той.
ГЕРБ вече веднъж се уплаши да натовари държавните служители, военни и полицаи с лични осигуровки за пенсия. Идеята се появи като алтернатива на скандалното предложение да се вдигне посред 2010 г. здравната осигуровка за всички граждани, за да се запушват дупки в бюджета. Зам.-министърът на финансите Владислав Горанов даже с апломб обяви, че за 150 000 най-привилегировани служители заплатите ще паднат с 12.1%, или с около 100 лв., след като те поемат личния си дял от здравните и социалните осигуровки. После обаче идеята тихомълком беше забравена. Съпротивата тук не идва от парламента, а от силовите министри Цветан Цветанов и Аню Ангелов, с които сега Дянков индиректно признава, че не може да се справи.
Часове преди протеста на синдикатите днес премиерът Бойко Борисов заговори, че за пенсионната реформа трябва силна обществена подкрепа. И той, и Дянков обаче дадоха да се разбере, че отстъпления този път няма да се правят. "Колкото и стачки да има, каквото и да правят, то няма за какво да се преговаря, понеже парите ги няма", обяви финансовият министър. Борисов пък добави, че и той с удоволствие би отишъл да протестира - "срещу тези, които са ми оставили тези милиарди дългове в момента да плащам".
Това е бетер от шекспирова драма, клоняща към триактен фарс с елементи на мюзикхол.
Тиквата се разкъсва между морганатичния си партньор Цецо и одалискът Дянков.
Тотю и дедо Аню Армията привнасят comic relief.
Парламентарната група на гербавите е кор-де-балет.