Лидерите на ЕС продължават да имат сериозни разногласия относно начините за решаване на дълговата криза в еврозоната, предадоха агенциите. Днес държавните и правителствени ръководители на страните членки се събират в Брюксел, за да обсъждат проблемите на закъсалите страни от еврозоната. На двудневната среща председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой се очаква да предложи план за емитиране на европейски облигации. Това стана ясно от доклада му, който изтече в медиите. Идеята на Ромпой има подкрепата на председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу. Предложението обаче най-вероятно ще срещне съпротивата на германския канцлер Ангела Меркел и на френския президент Никола Саркози, които в понеделник се съгласиха, че еврооблигациите не са решение на кризата.
В доклада си Ромпой отбелязва, че предприемането на действия към обединение на инструментите за финансиране "трябва да бъдат съчетани с по-засилена рамка за бюджетна дисциплина и икономическа конкурентоспособност, за да се избегне моралната опасност и да се засили отговорността и изпълнението" на задълженията. Това ще изисква и по-строг контрол над националните бюджети на страните членки от ЕС, допълва той. Документът съдържа мерки за засилване на мониторинга и налагане на автоматични санкции срещу страните, натрупали големи дългове. Херман ван Ромпой също така предлага Европейският фонд за финансова стабилност да разполага с повече от предвидените до момента 500 млрд. евро, както и директно да може да рекапитализира банките.
Председателят на Европейския съвет предлага страните членки да сключат "фискално споразумение" вместо промяна на Лисабонския договор. В такъв случай няма да има нужда документът да бъде ратифициран от националните парламенти или да бъде одобрен референдуми, които биха отнели много време. Германия и Франция настояват да бъде съставен изработен нов европейски договор, който да наложи по-стриктни финансови правила на страните членки, като Меркел и Саркози днес ще представят идеите си в Брюксел. Испанският премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро и наследникът му на поста Мариано Рахой обявиха, че подкрепят френско-германската инициатива. Чехия ще подкрепи промени в европейските договори, ако те се прилагат главно за еврозоната, заяви премиерът Петер Нечас. Той предупреди за опасността от разделяне на ЕС в резултат от готвените промени. Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че няма да се съгласи на ограничена и бърза промяна на законодателството на ЕС. Той е категоричен, че ще защитава интересите на финансовия център в Лондон и няма да допусне прехвърляне на права от Великобритания към Брюксел.
ПОЗИЦИЯ
Финансовият министър на САЩ Тимъти Гайтнър изрази увереност, че лидерите на ЕС ще успеят да намерят изход от дълговата криза, предадоха агенциите. Гайтнър, който е на визита в Европа, подчерта, че това е важно за САЩ и за целия свят. Той заяви също, че е изключително "въодушевен" от идеята на Франция и Германия за създаването на нов европейски договор, но това ще отнеме време. Пекин пък изрази надежда, че решенията, които евролидерите вземат на започващата днес среща, ще предотвратят разпространението на дъговата криза, предаде ИТАР-ТАСС, като цитира представител на китайското МВнР.