:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,488
Активни 497
Страници 9,391
За един ден 1,302,066

България се спасява от "Бургас-Александруполис" с 12.8 млн. лв.

София предлага споразумението с Русия и Гърция да бъде прекратено по взаимно съгласие
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Вицепремиерът Симеон Дянков е категоричен, че неустойка след решението на кабинета България няма да плаща.
Кабинетът реши да сложи край на 12-годишната сага с проекта за петролопровод "Бургас - Александруполис" и обяви, че България се оттегля от него. За това съобщи вчера вицепремиерът Симеон Дянков след редовното заседание на правителството. Проектът не може да бъде реализиран според условията и финансовите параметри, заложени в споразумението, коментира той. То предвижда акционерите да осигурят проектно финансиране за тръбата, а "Транснефт" да гарантира запълването й с петрол. До момента няма индикации от руска страна, че поне едно от тези две условия е изпълнено. Анализ на банката Societe Generale пък показа, че проектът е икономически нецелесъобразен. Освен това строителството на тръбопровода крие екологични рискове и се посреща негативно от населението, защото застрашава туризма и риболова, както и зони, които са в екологичната мрежа НАТУРА, допълват правителствени експерти.

Българското предложение е тристранното междуправителствено споразумение за изграждането на нефтопровода да бъде прекратено по взаимно съгласие. Ако не се постигне такава договорка, българската страна ще се оттегли самостоятелно след изтичане на 12-месечния срок, както гласи клауза по договора. България ще плати 12.8 млн. лв. вноски за последните три години за участието си в Международната проектна компания "Трансболкан Пайплайн", в която България и Гърция държат по 24.5%, останалите 51% са на Русия. За целта ще бъдат отпуснати средства от държавния бюджет.

Решението за отказа дойде месец след като екоминистерството одобри документацията по оценката за въздействието на проекта върху околната среда (ОВОС).То изненада останалите участници Русия и Гърция, които не бяха уведомени предварително за намеренията на кабинета. "Не сме уведомени официално за оттеглянето на България от проекта, - съобщи представителят на "Транснефт" Игор Демин, цитиран от "Газета.Ru". "На 14 декември в Амстердам ще се проведе среща на надзорния съвет на Trans-Balkan Pipeline и всички страни потвърдиха участието си. Възможно е България да обяви официално за оттеглянето си в хода на тази среща." Подобен коментар направи и гръцката страна.

"Ако София се откаже от проекта не само като акционер, но се обяви и против преминаването на нефтопровода през нейната територия, ще й се наложи да приведе убедителни доводи, тъй като тя вече одобри оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС)", заяви също представителят на "Транснефт".

Ще плаща ли България някакви други компенсации при излизането си от проекта, засега не е ясно. "Българите могат да излязат само при съгласуване с другите акционери. Въпросът за условията на оттеглянето им ще се решава в хода на обсъждането", обясни представителят на "Транснефт". Колкото и дипломатично да е казано, това означава, че партньорите най-вероятно ще предявят претенции за компенсации. Подобна идея вече се долавя в коментарите на руските медии. "Готов алтернативен маршрут, по който руският нефт да стига до Средиземноморието, заобикаляйки турските проливи, в момента няма. Така че Русия трябва да започне проекта от нулата", коментира Газета.Ru.

За подобна опасност предупреди и бившият икономически министър Петър Димитров, който сега е депутат от БСП. Според него става въпрос за неустойки, които могат да достигнат от 200 млн. до 1 млрд. долара. Той обаче призна, че не е виждал написана клауза за неустойки, а просто се позовава на изявления, направени от партньорите по проекта в различни периоди от време.

-------КАТЕГОРИЧНОСТ

"България няма да понесе санкции от решението на МС", заяви Симеон Дянков. Вицепремиерът изтъкна, че се е консултирал с правни експерти и е сигурен, че споразумението не предвижда санкции при оттегляне на една от страните. Енергийният експерт Христо Казанджиев също отхвърли твърденията на БСП депутата за евентуални санкции. Той определи решението на кабинета като мъдро и отчитащо икономическите интереси на България. За преноса на 30 млн. т петрол България трябваше да получи около 30 млн. долара, които дори нямаше да влизат в държавния бюджет, а ще остават в съвместната компания.



123
4373
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
123
 Видими 
07 Декември 2011 19:47
Другите 2 страни ще претърпят загуби за милиарди, ама няма да имат претенции към саботьора...-разсъждение на избягал от 4-ти км.
07 Декември 2011 19:52
ми като ще губят милиарди - да вдигнат мизата. а то с един пършив дял от 24.5% и едни транзитни такси...
07 Декември 2011 20:01
Мали..и...и..! Неустойки от 200 млн. до 1 милиард - Май че министър Димитров е за 4-ти километър, а ВИЛА? Ама ти си му вярвай, да -.вервай. "Спасяване" е най-точната дума за България.
07 Декември 2011 20:25
Да чукнем на дърво всички!Българското черноморие изглежда ще бъде спасено! Ако трябва дайте и 50 млн.!Да скъсаме оковите, с които тази бомба със закъснител бе прикрепена към нашата природа!
07 Декември 2011 20:30
Този проект има сериозен проблем не с екологичната опасност, нищо че точно тя сега се изтъква, за да лавнат в синхрон с Тиквата глупавите еколози, а с обема на нефта, който щеше да преминава през тръбата. Русия, под "вещото" управление на полковника, се превръща все повече в някаква арабия - БВП се крепи на нефта, газта и износ на суровини. Газта няма да свърши скоро, но при нефта не стоят така нещата - с темпа, с който го помпат руснаците, се съмнявам, че ще имат за повече от 15 години. Щеше да има полза от Бургас-Александропулис, ако беше построен през 1995, не през 2011.
07 Декември 2011 20:38
мордо,
Гробарите сте много дащни ако е за даване на чужди пари, но хич ви няма в печеленето.
07 Декември 2011 20:46
но хич ви няма в печеленето.

Как да ги няма? Я иди на другата статия и виж как вдигат пак акциза на горивата....
Дянков е голям печалбар...
07 Декември 2011 20:49
Някой от вас смята ли, че това мнение на Тиквата и по-малките тиквички е последно?
07 Декември 2011 20:50
Каквото дядо направи - все хубаво...
-----------------------------------------------------
Блогът на Генек

07 Декември 2011 20:56
Били-Джо, чудесно е че анализираш, вместо да размахваш вили и мотовили. Казвам го най-добронамерено.
Прав си, че екологията не е причината за отказването от проекта /не е причина и закъсняването му, защото кратността на руските запаси не е 15-20 години, а със сигурност в пъти по-голяма, но това в случая няма нищо общо/.
Причината е залезът на "боговете", олимпийските. БА беше замислен като част от сухупътното трасе до гръцките рафинерии, в самата Гърция и в Македония. Но напоследък стана много ясно, че големите гръцки проекти се отлагат за много неопределено време. Та затова
07 Декември 2011 20:58
За последните 20 години не е извършено нито едно икономическо престъпление без да е било облечено в най- красиви и измамни обяснения. Спасиха ни най- напред от ТКЗС-тата, от въздушния ни флот, от стотиците заводи, после от БТК, от електроразпределителните дружества. Спасиха ни от излишните ракети, от десетките танкови поделения от излишната ни армия, от излишните 4 -ри атомни реактора. От години насам ни спасяват от излишните запустели земи, като ги продават и обсебват , заменят и присвояват. Спасиха ни от Кремиковци, от тютюневия холдинг, на път сме да ни спасят и от железопътния транспорт, от многото болнични заведения все с абсолютно логичното оправдание , че НЯМАЛО ПАРИ. Е как да има пари в държавата като всяко спасително дело, всяка чужда инвестиция пристига на родната ни земя не да ни обогатява, а да ни съсипва. Щастливо се разделихме със безплатното здравеопазване, с качественото образование, с културните институти. Спасиха народа ни от всички форми на достойно човешко съществуване.
А колко би струвало спасяването на България от такива престъпници като сегашното правителство, поело такава историческа отговорност да служи на чужди интереси и с това да довърши държавата. То бива безобразен слугинаж, бива безсрамие, бива лицемерие, май непознато за цялата ни човешката история
07 Декември 2011 20:59
Ще си го преместат руснаците от единия крачол в другия , заради отказа на правителството по известни нам причини - външен натиск на друга заинтересована геополитически страна. Русия има алтернатива и тя се нарича Трансфракийския нефтопровод . Той свързва ченоморското крайбрежие на Русия с турския порт Сарос и е дори с 100 км. по-къс. Самсун -Джейлан е същ изход за тях. Русите на всичко отгоре се управляват от чекисти- хиени капиталисти, които са винаги с един аналитичен ход напред и едва ли чакат някой да им каже "НЕ" , без да имат варианти. Хурката ще гризнат обиконовените българи, които ще продължат да купуват най-скъпия газ в Европа, скъп нефт и ще се топлят от геополитическите интереси на други държави.
07 Декември 2011 21:20
Кабинетът реши да сложи край на 12-годишната сага с проекта за петролопровод "Бургас - Александруполис"

П.Димитров що се прави на "Щипана Бона на хорото"?
Айде, 2 години курвенски врътки на ГЕРБ - ясно!
А останалите 10 години, кой въртя задника си кат' дърта гювендия?

07 Декември 2011 21:30
Басирам се, че няма начин да ни се размине само с 12, 8 млн. лв. Но докато минат делата Дянков няма да е финансов министър.
07 Декември 2011 21:40

Опасявам се, че е сбъркан порядъка.
07 Декември 2011 21:49
Aз лично не съм съгласен с методът по който това правителство излиза от проекта, но се видя че проектът е несъстоятелен.

Искам да попитам другарите които защитават проекта: Като е толкова изгоден този проект за българската страна защо не се започна при правителството Станишев при всичките му бюджетни излишъци? Все пак проекта е на 17г. Ние Дунав мост 2 завършихме, а не сме направили първа копка на БА. Даже Путим каза на д-ря Станишев, че те в Русия 300км проводи ги извъртали за месец работа.
От Станишев имаше мълчание.

Значи, ако е толкова изгоден колкото петата колона на Кремъл се опитва да го изкара досега трябваше да е построен стократно. А не е. Даже не е започнат!

Фичо, защо не попита Станишев като му стискаше ръката какво става с нефтопровода?
07 Декември 2011 21:55
Гарамел, ама Дунав-мостII завършиха ли го вече?
И кога това...
07 Декември 2011 22:18
Родните политикани пак се разкрякаха. Данните които бяха представяни показваха 50-60 милиона долара печалба годишно. Не че не може и без тях, но това е печалбата от предприятие с половин милиард долара оборот и 10% печалба или милиард оборот и 5% печалба. Навсякъде по света се борят със зъби и нокти за такива предприятия, но ние пак се оказахме от изгубилите преборването. Когато прашките са здраво осрани, цветът им няма никакво значение. Освен това съвсем дребен детайл е че петролът нямаше да е за Русия, а за наши нови съюзници като Италия, Гърция, Франция....та изглежда доста странна радостта на екземпляри представящи се за "десни" от прецакването на тези страни.
07 Декември 2011 22:24
Само да напомня на гаргамела, че същия този мистър Клий стоя като прани червени прашки 3 часа пред кабинета на Путин, защото продаваше оръжие на Грузия , с което стреляха срещу руските войници. Въпреки предупрежденията на руснаците. Не вярвам да е самоинициатива на мистър Клийн , а по-скоро пълзене в изгодната на него посока. Другия основен доставчик беше украинския Уесченко. В деня преди визитата на мистър Клийн , руските медии му напомниха. Тези са със стара комунистическа закалка и знаят как по -елегантно се тупа топката по-ниско , в това число и за Бс-Алдрпс.
07 Декември 2011 22:37
Начи, Овчаров говореше за $30 годишно, не печалба, а транзитни такси. Сега некои колеги говорят за $50мил, та виждам станаха и $50-60мил. Я се разберете другари.

И не бъркайте таксите с печалбата.
България има 24.5 % дял в печалбата и разходите на дружеството. Ако взима $30 такси за преминаване през страната (които са отделно), да не се окаже че ще налива $30мил обратно за поддръжка и експлоатация на трасето съобразно дела си!? Накрая да не стане, че печалбата била не 50мил, а -500 хил.

Говорите наизуст, другари. Самият факт, че другаря Станишев даже не начена този проект иде да покаже че е ялов.
07 Декември 2011 23:13
Ти по-добре кажи нещо за Дунав-мостII - пуснаха ли го вече?
07 Декември 2011 23:20
Кака Меркел държи кранчето на подводната тръба от Москва от север. От юг ще го държат нейните приятели от Туркието!
Българи и гърци да го д....
08 Декември 2011 00:03
От непострояването на Бургас-Александруполис губят най-много България и Гърция, по-малко Русия, а единствена печели Турция. Запазва си монопола и високите такси за преминаване през Босфора, а и бъдещите тръби ще са на нейна територия. Това означава, че не само ще печели пари от проектите, но и ще запази и повиши политическата си тежест. Как ще използва това ? Включително и срещу България.
-
Мен ми е много интересно има ли връзка Герб-ДПС-Турция или тя е Герб-САЩ-Турция. Вероятно и двете. Вероятно неизграждането на този петролопровод и защитата на интересите на Турция е било част от топлата прегръдка Борисов-Доган и за изборите 2009 (порциите) и за 2011 (целувката).
-
Горе някой попита - защо не го построиха до сега. Ами ДПС е във властта от 2001 г., а преди (но и през цялото време) Турция оказваше натиск, чрез САЩ. Нека си спомним посещението на Костов в Турция и проекта "Горна Арда".
---
Тъй, че да поздравим Турция за успеха й. България загуби не толкова парите от проекта, колкото геополитическа тежест. Но явно турците плащат добре, а глупостта и продажността на българските политици само я улесняват.
08 Декември 2011 00:23
Късите поли са индикатор за добра икономика

Натиснете тук
08 Декември 2011 01:15
E6, интересна статия.
Brightman, много логично за интереса на Турция.
08 Декември 2011 02:22
За последните 22г. България изпусна златния шанс да остане и разрастне като енергиен лидер на Балканите! Водим много глупава политика. Тенденциите са да станем индиянски резерват с мафиотско управление; преживяваме от подаяния; 90 % неграмотно население; да стоим на студено и си светим със свещи.
08 Декември 2011 03:00
Брайти, не знам. Начи от твоята теория излиза, че другаря Сергей Дмитриевич Станишев е работил за Турските интереси заедно с агент Сава. Както знаем д-ря Р. Овчаров работи за Руските интереси, а неговото величество за собствените интереси. Какво излезе? Никоя от главите на тръгъзият змей не е работил за българските интереси. Ха!

Може да има резон защото ако д-ря Сергей Дмитриевич Станишев желаеше можеше да построи БА. Ако имаше желание можеше да сформира правителство само с НДСВ. Имаха необходимото мнозинство. Ако има желание всичко може да се направи. Както се започна Белене, но там парите не са осигурени и остана на гьол в който наляхме 400мил. Но желание у другарите за БА ня-ма-ше! Излиза, че БСП е работило за турските интереси, а? Кво ше кажеш? Я питай Фичо.

Иначе, от БА губи почти изцяло Русия. Тя изнася СВОЯТ петрол през Босфора. Ако Русия иска да изнася СВОЯТ? петрол през български пристанища, то да си поеме ангажиментите по почистване на разливи, ако има такива. Но тя не желае. Разходите остават в българската страна. Начи, хем нафтата е само руска(щото друга не се допуска да използва тръбопровода. Затова Русия има 51%), хем 51% от тръбата е руска, хем транзитните такси са смешни, хем бълг. страна трябва да покрива 25% от разходите по експлоатация и поддръжката, хем да си чисти сама крайбрежието ако стане разлив. Егати и изгодата. Русия да си изнася нафтата, Гърция да направи сечено на Турция, а България да чисти разливите. Голяма загуба!

България е част от ЕС и нейните фирми свободно ползват пристанищата на Солун и Дедеагач. Така че България не е ограничена.


08 Декември 2011 03:22
Гарамел,
От самото начало се виждаше че ползите от тоя проект са за предимно за Русия, по-малко за Гърция, а за България остават най-вече негативи.
Хайде, да кажем че не е лесно всички участници да имат еднаква полза от тая тръба, ама чак пък толкова...
08 Декември 2011 03:36
Гарамел 2011-12-08 03:00:46
Манипулираш. Дай линк към това, което казваш , но го подкрепи с линк към документ, договор, официална позиция, а не седерастки мантри.
Второ, България може да се договаря, но не си спомням някой да се е опитал да го направи. И защо? Защото просто изпълняваме чужди нареждания.


08 Декември 2011 04:15
Гарамел,
айде да не се вземаме за канарчета и да говорим за разливи чистения и тем подобни. Щото нито сме виждали договора, нито има някакъв резон, при положение, че още утре някой танкер разтоварващ за нефтохима в Бургас или пътуващ към Босфора може да се обърне и излее тонове петрол. Не че и сега пясъците на черноморието не са покрити с нефтени парцали.
Екологията в случая с Бургас - Александруполис е само протоколен евфемизъм. Смокиново листо за прикриване на истинските мотиви.
-
Та по съществото.
Русия нищо не губи, освен диверсификациата на трасетата. Ще си пуснат тръбата през Турция, че даже и две и ще си свиркат.
Турция запазва политическата си тежест, която би намаляла, ако има алтернативно трасе не през турска територия и дори я увеличава. Утре на базата и на тази повишена тежест ще иска руско съдействие и търговски отстъпки за това или онова, даже и срещу България. А България ще е безинтересна, а значи и лесно жертвана.
-
Не го знам Овчаров и другите, но видно са работили и за турските интереси. Дали е поради преки контакти и интереси , например във връзка с износа на ток, или и Доган има принос, като управляващ от 2001 г. насам, то не знам, но съдейки по хонорара му бизнесът си е вървел и си върви.
-
За разлика от АЕЦ, който е по-сложен и скъп, но където просто бавеха проекта за да точат пари с фирмите си, то Бургас-Александруполис, ако искаха щеше да е готов много бързо. Но не искаха. Защото това автоматично преразпределяше част от геополитическата тежест от Турция към България и Гърция.
08 Декември 2011 04:21
Та със спирането на Бургас-Александруполис, Русия губи само диверсификацията на трасетата, но не и тръбата. Тя ще мине през Турция.
България и Гърция губят възможността да прехвърлят към себе си геополитическа тежест за сметка на Турция. Парите, които губят - отделно.
Турция печели единствена и то много - запазва и увеличава геополитическата си тежест. Парите от тръбите - отделно.
08 Декември 2011 04:25
Добре де, екологията не била важна. Няма да я засягаме, щом казваш.

Две неща стават ясни от твоята схема:
1) БСП работи за интересите на Турция;
2) БСП и коалиция източват държавни дружества за да се финансират;

Ми, добре.
08 Декември 2011 04:32
Точно тъй е с малко уточнение не БСП а лидери и знакови лица на БСП, които я символизират. Щото едва ли бай Пешо от Основната партийна организация в Горно Уйно има нещо общо с това, освен че гласува за "наште". Ама те и "ваште" са същата стока, че даже и по-гръмогласни.
08 Декември 2011 04:45
За да е най-точно можем да го кажем и така - мафиоти боядисани в различни бои (СДС, БСП, НДСВ, ДПС, Герб), но от едно и също братство, работеха и работят за интересите на Турция и срещу интересите на България. От това Турция печели, печелят пари и мафиотите от бизнеса си с предателството, а България губи.
08 Декември 2011 04:58
Мдааа, лошо!
Много лошо даже!!!
Лоши САЩ!
Лоши турци!
Лоши (СДС, БСП, НДСВ, ДПС, Герб)!!!!
Много лоши зелени!
Най-лошо, че още една баница за лапачите няма да се замеси, изпече, изяде...
Сега червенотиквеничковчетата ще опяват до припадък - КЪДЕ НИ Е БАНИЦАТАААА
Ама че някой си направил сметката и отрязал лапачите - ми да, това е рядко срещано явление.
Сега и БелЯне ако отсвиркат, кво ли ше праи горкия български народ с толкова много спестени пари????
08 Декември 2011 05:06
Не ми се пише много, но ще се опитам с две думи. Колкото повече енергийни ресурси влизат и излизат от България, това са пари за държавата, гарантирани. Относно екологичните проблеми ще кажа само, че те са предполагаеми. Аз като собственик на малък бизнес, предпочитам гарантираните печалби. Много големи компании работят на този принцип, предполагаемото е за комаржиите, ако имат късмет. BTW късмет е турска дума и значи успех.
08 Декември 2011 08:20
"България ще плати 12.8 млн. лв. вноски за последните три години за участието си в Международната проектна компания "Трансболкан Пайплайн""

12 800 000 / 500 000 = 25, 6 лв. 25, 6 / 12 м. = 2, 13 лв. на месец.
(500 000 са пенсионерите получаващи минимална пенсия.)
08 Декември 2011 08:45
всъщност въпроса е какво ще прави българския народ с толкова многоспестени пари ако отсвири герб и избирателте им
ми че тя социалната системаще живне бре
08 Декември 2011 09:11
Докато в БГ политиците не започнат да защитават и да работят за интересите на държавата ни , а след това за чуждите или личните си интереси , все ще сме боси и гладни. Иначе на гол корем чифте пищови .В ядрената енергетика , в пъти повече може да се заровят отколкото някакви си петдесетина милиона за някаква си тръба . Като нямаш своя енергетика , храни чужда.
08 Декември 2011 09:11
Начи, Овчаров говореше за $30 годишно, не печалба, а транзитни такси. Сега некои колеги говорят за $50мил, та виждам станаха и $50-60мил. Я се разберете другари

Начи, прави впечатление, че енергийните договори се правят без никакви финансови разчети. Така е и с Б-А, така е и с Белене.
НИКОЙ не знае колко ще ни струват, НО са подписани едни тлъсти компенсации, в случай, че се откажем от тия договори!
Е как става тая работа? Къде е логиката и здравия смисъл?
И как тия идиоти, които подписват подобни договори си понасят последиците, когато се стигне до компенсациите?
08 Декември 2011 09:19
Не ми се пише много, но ще се опитам с две думи. Колкото повече енергийни ресурси влизат и излизат от България, това са пари за държавата, гарантирани.

Аха, като случая с Лукойл ли, който, въпреки че е най-големият играч на пазара за горива, няколко години декларира, че работел на загуба и не плаща данъци?
08 Декември 2011 09:49
Русия, като си има нефт за продаване да си му търси лесното, ай стига ни занимавайте с руските проблеми!
08 Декември 2011 10:06
Начи, Бени е много права!
Те затуй строим Дунав МостII вече 20 години!
Щото никой никому не търси отговорност за сключените договори.
Де е таз отговорност бе, дайте да я намерим най-сетне!
ББ нали уж таковата, се закани че и Той ше я търси пустата му й отговорност, ама засега... нищо!
Доган целия в бяло, Станишко и Кобурга се изслуха като..да не казвам като какво, сума ти дела "отлежават" като старо вино.
Досега, с изключение на Цв.Кънчев не съм чувал друг политик да е влизал в панделата(него пък Гоце го помилва), Масларова и м-р Етем се покриха, Р.Овч. се прави на велик, военния министер отхвърля дела като келнер касови бележки...
А за по-предишните пък да не говорим - всяко следващо правителство е замитало отговорностите на предишното, и айде отначало.
08 Декември 2011 10:09
А кой е засегнат най-много се разбира от заглавието на информацията в съвеЦката газета "Правда"-"Болгарский удар по российской нефти" !
Още веднъж за достойното и смело решение на г-н Дянков!10 години никой не го строеше, но и никой нямаше смелостта да тропне с юмрук по масата!Не на съветската колониална политика!Не на съветски проекти, при които рисковете и вредите остават само у нас!Срещу жълти стотинки!Това е един добър ден за България!
08 Декември 2011 10:19
Начи, Овчаров говореше за $30 годишно, не печалба, а транзитни такси. Сега некои колеги говорят за $50мил, та виждам станаха и $50-60мил. Я се разберете другари

Споменаването на Овчаров (без конкретно изказване а "по принцип" вероятно трябва да служи като неоспорим аргумент?
Не са публикувани официални цени, но очакваното е 1 долар на тон на 100 километра. При дължина около 295 км (170 км на българска територия) и капацитет 50 милиона тона годишно, не е необходим Овчаров, а минимални познания от началния курс на училищното образование за да се направи грубата сметка. Данните за дължини и капацитет са официално публикувани. Графикът на проекта (също официално публикуван) включва проучване (извършено през 2008г), оценка на въздействие върху околната среда, планирано да свърши до края на 2009 г но задържано след юли 2009 г по известни на всички причини, търг за изпълнение праз ноември 2009 г несъстоял се по същите причини, изграждане през 2011-212 г, неосъществено по същите причини. Неблагодарна работа е да се "опровергават" публично достъпните факти с аргументи от ЕЖК. Подобно поведение доведе до интересната ситуация определени партии действащи с такива методи да получат по-малко гласове от Светльо Витков.
08 Декември 2011 10:24
Бих се радвал, ако този проект не се осъществи, защото той е свързан с огромен риск за екологията. Да разтоварваш нефт в открито море, вместо на специализирано пристанище, е безумие. Големият проблем обаче е защо никой не пише и не крещи: Колко милиони от държавния бюджет, от нашите пари, се похарчиха по този проект - за луксозни офиси, командировки, лимузини, за назначени наши хора в бордовете и на други места с огромни заплати и бонуси(за какво)във валута, за наши консултантски и адвокатски фирми с баснословни хонорари за консултиране на проекта - Защо не им напишите имената на тези лица и фирми? Ще се учудите какви именца ще изкочат. Всички тези хора трябва да са в затвора, защото това е безстопанственост и присвояване на държавни пари в особено големи размери.
08 Декември 2011 10:32
Начи, прави впечатление, че енергийните договори се правят без никакви финансови разчети. Така е и с Б-А, така е и с Белене.

Ето и следващите аргументи от ЕЖК. За нефтопровода не съм виждал финансови разчети, но за Белене такива имаше и то направени от две световно известни западни фирми, като резултатите седяха на сайта на министерството на енергетиката няколко години. След известните промени през юли 2009 данните очевидно са сметнати за ненужни и безинтересни и бяха махнати от сайта. Тези няколко години обаче явно са били недостатъчни за проявяващите интерес по темата, а и няма как да се лъже толкова нагло ако още си ги има на сайта. Все пак поради нивото на кадърност на управляващите, резюмета на тези финансови разчети (заедно с имената на изготвилите ги) все още могат да се намерят из нета при интерес по темата. На доста компютри също си стоят.
08 Декември 2011 10:38
Ще се учудите какви именца ще изкочат.

Е има го и това, например АД, но то изскача и при много други истории, но пък съдружничката му от ранните години не изскача никъде. .
Технологията и безопасността са наистина важните теми, ако не може да се гарантира безопасност - без проекта. Само дето масово не се обсъжда аргументирано именно това.
08 Декември 2011 11:01
мордохай
Още веднъж за достойното и смело решение на г-н Дянков


1. Решението е смело откъдето и да го погледнеш - все пак погребва десетгодишен международен проект, за който сме хвърляли милиони левове и човешки усилия.
2. Чак достойно - не бих го нарекал. Но щом като виждаш в него проява на достойнство - приемам.
3. И най-важно! Освен, че е смело и достойно, дали решението е правилно?
Сигурен съм, че тоя въпрос е извън обсега на твоите емоции, граничещи с оргазъм . И въобще не си го задаваш!
08 Декември 2011 11:09
все пак погребва десетгодишен международен проект, за който сме хвърляли милиони левове

Много съм радостен, че "международния"проект не погреба Българския интерес!Затова
"хвърляли милиони"-хвърляли е най точната дума!
***
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД