Европейците смятат, че ЕС е най-ефективният участник в преодоляването на последиците от икономическата криза, сочат данните от проучването "Стандартен Евробарометър" от есента на 2011 г. 23% от европейците са на това мнение. Според 20% от европейците националните правителства имат по-съществен принос в борбата с кризата, 16% посочват Г-20 и 14% - МВФ. Като цяло европейските граждани продължават да имат повече доверие на ЕС (34%), отколкото на националните си правителства (24%).
Според 61% от европейците настоящата финансова ситуация на домакинствата им е добра. По този показател обаче има големи различия между отделните държави - едва 24% от жителите на Гърция и Унгария определят като добра финансовата ситуация, докато в Дания и Швеция на това мнение са съответно 89 и 90%. Отговорите за състоянието на националните икономики също се различават значително в отделните държави членки. Над три четвърти от гражданите в Швеция, Люксембург и Германия казват, че икономическата ситуация е добра, докато в Гърция, Ирландия и Испания така смятат по-малко от 5%.
Проучването е осъществено в периода от 5 до 20 ноември 2011 г., като в него са взели участие 31 659 души от 27-те държави членки на ЕС и от страните кандидатки за членство.
Хайде стига с тези подвеждащи заглавия.
23% от европейците не са всички европейци.