:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,517
Активни 424
Страници 8,420
За един ден 1,302,066

Будапеща арестува депутати на протест срещу властта

Бившият премиер Ференц Дюрчани е сред задържаните заради несъгласие със законопроект, орязващ правомощията на централната банка
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Унгарски полицаи арестуваха вчера бившия премиер на страната Ференц Дюрчани (в средата). Той бе сред участниците в живата верига, направена от опозиционни депутати, протестиращи срещу политиката на правителството на Виктор Орбан.
Унгарската полиция арестува вчера опозиционни депутати, направили жива верига около парламента в знак на протест срещу политиката, водена от правителството на премиера Виктор Орбан и управляващата партия "Фидес", предадоха агенциите. Основни участници в демонстрацията бяха народни представители от Зелената партия и от Социалистическата партия. Те се обявиха срещу обсъждания вчера в парламента правителствен законопроект, орязващ правомощията на Унгарската централна банка, както и срещу изборния законопроект, който е в полза на управляващите.

Задържани са осем народни представители от либералната опозиционна Зелена партия и социалисти, начело с лидера им Атила Мастерхази. Сред арестуваните се оказа и бившият премиер социалист Ференц Дюрчани, който преди време напусна партията. "Депутатите бяха арестувани и откарани в полицейски участък", заяви говорителят на Зелената партия Балинт Линдер. Когато полицията се опитала да премахне демонстрантите и на помощ дошли опозиционерите от Социалистическата партия, част от тях също били арестувани. "Те бяха арестувани, докато се опитваха да не позволят отвеждането на зелените активисти", заяви говорителят на Социалистическата партия Жолт Торок. Скоро след задържането Дюрчани е освободен от ареста.

Междувременно унгарският министър-председател Виктор Орбан обяви, че няма да оттегли правителственото предложение за законодателни промени, за които се смята, че ще подкопаят независимостта на централната банка. Кабинетът внесе два отделни законопроекта, чиято цел е да се намалят пълномощията на централната банка, да засили влиянието на парламента при определянето на лихвените проценти с цел да се стимулира растежът и да я слее с финансовия регулатор.

Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу изпрати писмо до премиера, с което настоя да не се накърнява независимостта на Централната банка на страната. Според Брюксел предложенията не са в съответствие със законодателството на ЕС. "Отговорих с писмо, че... няма вариант да се отложи прокарването на двата закона", заяви Орбан пред унгарски частен тв канал." "Всички закони, внесени в Народното събрание, отговарят на европейските ценности и законодателство. Ние не бихме приели закон, който противоречи на европейските правила", допълни премиерът.

Разногласията между Будапеща и Брюксел относно независимостта на централната банка принудиха експертите на ЕС и МВФ, които бяха в Унгария, за да преговарят за поискания от страната финансов заем, да напуснат разговорите предсрочно в края на миналата седмица.

6
1426
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
24 Декември 2011 02:49
Откъде накъде независимост на централната банка?
Независимост от кого? От избирателите?
Федералният резерв в САЩ е независим от избирателите, но е силно зависим от група частници.
Независима централна банка няма и не може да съществува. Тя или е зависима от избирателите, или от шепа частни лица, или от няколко бюрократа, които могат да обслужват всякакви интереси с еднакъв успех. Проблемът е банката от кого да е зависима.
За мен най-справедливата зависимост е зависимостта от най-широк кръг избиратели.
Федералният резерв като независима от избирателите институция нима не печата здраво пари? Печатат и ги раздават на приятели, според Рон Пол. И никой не го е оборил.
25 Декември 2011 21:28
Печатат и ги раздават на приятели
Ето и кратък списък на приятелите:
Citigroup - $2.513 trillion
Morgan Stanley - $2.041 trillion
Merrill Lynch - $1.949 trillion
Bank of America - $1.344 trillion
Barclays PLC - $868 billion
Bear Sterns - $853 billion
Goldman Sachs - $814 billion
Royal Bank of Scotland - $541 billion
JP Morgan Chase - $391 billion
Deutsche Bank - $354 billion
UBS - $287 billion
Credit Suisse - $262 billion
Lehman Brothers - $183 billion
Bank of Scotland - $181 billion
BNP Paribas - $175 billion
Wells Fargo - $159 billion
Dexia - $159 billion
Wachovia - $142 billion
Dresdner Bank - $135 billion
Societe Generale - $124 billion

Обръщам внимание на думичката trillion...
25 Декември 2011 22:54
Федералният резерв като независима от избирателите институция нима не печата здраво пари? Печатат и ги раздават на приятели, според Рон Пол. И никой не го е оборил.
-Могат правят го, нали не са дошли у вас да ви искат ключа от сейфа с парите ви.Да не би да и завиждате?Какъв е проблема в случая?
27 Декември 2011 12:43
Азурал, проблемът е, че не схващаш какъв е проблема.
29 Декември 2011 13:16
Какво става в ЕС:Ирландия мисли за референдум, Шотландия за независима държава в ЕС, Унгария е в тиха революция, Великобритания е на кръстопът, Швеция и Дания не искат и да чуят за еврото и сериозни критики срещу Катрин Аштън.
Натисни тук
30 Декември 2011 17:13
Гозамбо,
разсъждаваш като жител на Газа или Мозамбик. Не са ти ясни тия неща, понеже нямат общополитически характер.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД