За разлика от сложния регламент, предлаган от МЗ за лекарствата, въпросът при батериите е решен много по-лесно - за тях просто има специални контейнери за изхвърляне в много централни магазини. |
И досега произволното изхвърляне на лекарства беше забранено от Закона за управление на отпадъците, който определя старите медикаменти като опасен отпадък. Законовата база урежда какво да правят със старите количества производители, търговци и болници. Аптеки и лечебни заведения връщат медикаментите на търговците, от които са ги купили, те - на производители или вносители, които пък от своя страна са задължени да ги дадат за унищожаване на организации, получили разрешение за тази дейност от Министерството на околната среда. Забрана имаше и за юридически лица, но никъде не беше указано как гражданите да постъпват със старите си медикаменти.
"Според експерти на здравното министерство не трябва да се насърчава трупането на прекалено много лекарства у дома. Те изхождат от това, че лекарите изписват определени количества, които би трябвало да се приемат в кратък период от време", обяснява "Медиапул".
По домовете на хората обаче има и много препарати без рецепта и забравени медикаменти, за които никой не пази касовата си бележка. Трудната процедура означава, че хората ще продължат да изхвърлят старите лекарства както и преди - в кофите за болкук или канализацията. Последното обаче е пропуснато като забрана.
САНКЦИЯ
Според Закона за управление на отпадъците глобата за нерегламентирано изхвърляне на боклук за физически лица е от 300 лв. до 1000 лв.