:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,726
Активни 920
Страници 2,656
За един ден 1,302,066

Брюксел и Берлин спорят за помощта за Гърция

Кредиторите искат Атина да намали минималната заплата от 750 евро
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Хиляди полицаи, учители, лекари и медицински сестри протестираха в Барселона срещу орязването на социалните разходи в автономната област Каталония.
Европейската комисия отхвърля призивите от Германия за изпращане на комисар от еврозоната, който пряко да контролира бюджетната политика на затъналата в дългове Гърция. Германия поиска Гърция да предаде суверенитета си върху решенията за данъците и разходите на държавата на "бюджетен еврокомисар", за да получи втория помощен план в размер на 130 млрд. евро. Това съобщи "Файненшъл таймс", като се позовава на документ, с който разполага.

Новият комисар ще има право на вето върху бюджетните решения на гръцкото правителство, ако те не съответстват на целите, определени от международните кредитори. Той ще поеме отговорността за надзор върху "всички големи групи разходи" на гръцкото правителство.

"Консолидирането на бюджета трябва да бъде поставено под стриктна система за контрол и управление. Предвид разочароващото изпълнение дотук, Гърция трябва да приеме да прехвърли бюджетния си суверенитет на европейско ниво за определен период от време", се казвало още в текста.

Освен това от Атина се изисква да приеме нов закон, с който държавните приходи ще отиват "на първо и изключително" място за обслужване на дълговете и каквото остане - за нормалното функциониране на администрацията.

Позицията на Брюксел обаче е, че "изпълнителната власт трябва да остане изцяло отговорност на гръцкото правителство, което се отчита пред своите граждани и институции".

Европейската комисия, Европейската централна банка и Международният валутен фонд вече имат безпрецедентни правомощия над гръцките разходи, след като договориха с Атина строги мерки за икономии и икономически реформи в замяна на първия спасителен заем за страната на стойност 110 милиарда евро. Те правят преглед на прилагането на тези мерки и обсъждат втори спасителен заем.

В петък преговорите между Атина и представителите на ЕС и МВФ прекъснаха след несъгласие относно заплатите в Гърция. Кредиторите искат да бъде намалена минималната заплата от 750 евро и да се премахнат 13-а и 14-а заплати, раздавани в бюджетния сектор. Атина обаче смята, че това би хвърлило страната в още по-дълбока рецесия и предлага замразяване на сегашните заплати за 3 години.

ПАТ

Политическите лидери в Гърция не са съгласни с условията, които поставят МВФ, ЕЦБ и ЕС за сключването на договора за новата финансова помощ от 130 млрд. евро. Без тази помощ Гърция няма да е в състояние да изпълнява задълженията си към кредиторите и ще фалира официално. На 20 март изтичат падежите на облигации за 14.4 млрд. евро, а в националната хазна няма толкова пари.
15
1872
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
29 Януари 2012 19:27
хихихи
Започна битката за 14-тата заплата
Тепъра почва гредата, другаре цоциалисти, ох мале...
29 Януари 2012 20:22
Става все по-интересно. Гърция играе перфектно картите си до момента. Гърция е богата и платежоспособна , а банките са готови на всичко, за да запазят състоянието си. Германия допусна грешка. Не бяха на ниво.Мисля, че това ще им е урок. Така или иначе, най-добрия път за възстановяването на Гърция е завръщане към драхмата. Грешка беше въвеждането на Еврото! Разсипа държавата им!
29 Януари 2012 22:12
Хайде пък ти, еврото им разсипало държавата! Държавата им я разсипа комбинация от лакомия и мързел, и с това нямам предвид само гърците..
29 Януари 2012 22:34
Механичното прилагане на еврото доведе Гърция до това състояние!Защото го направиха в цикъл на растеж! И без да има физическа нужда от това!За България, аналогичния акт, т.е. валутния борд дойде в режим на банкрупси! В този смисъл беше необходимо за нас! А ефекта е същия в момента-задържаме си развитието!
30 Януари 2012 00:16
Да няма грешка, не е ли средната им заплата 750 евро?
30 Януари 2012 03:02
Не знам кой поред банкрут на Гърция е този, но се говори че дълга им ще се ореже с 70%.
Така се прави, другари. Се-Дем-Де-сет % при окончателното предоговаряне на Държавните облигации, а процента щял да бъде към 3.5-3.75%, наполовина на този на Италия.

В същото време държави като УК и Франция вдигат данъците, ДДС в Унгария 28%, а гърците получават безплатен обед.
Само може да се учим от византийците.
30 Януари 2012 09:51
Гръцките власти отново излъгаха, че са "на крачка" от споразумение по преструктуриране на дълга на страната.
Сега Гърция заплашва кредиторите си с фалит, а в бъдеще ще трябва да приеме още съкращения в основни пера на разходите си.
Изискванията обаче са за дефицит от 1% от БВП през 2012г. Това предполага дълбоки съкращения от страна на гърците, защото предишните прогнози на кредиторите бяха за 7%.
Гърците си бранят на живот и смърт допълнителните облаги и не се разделят с тях.
Гърците не желаят да се простират според чергата си.
Идеята Гърция да напусне еврозоната печели все повече привърженици.
Гърците отказват да се разделят със над 60% от привилегиите си обслужвани с чужди пари.
Натисни тук
30 Януари 2012 11:02
Точно! И за това са виновни банките, масоните, еврейте, богатите, турците или за по- кратко абсолютно всички с изключение на тези които взеха и похарчиха парите!
30 Януари 2012 13:00
Неолиберализмът на германската управляваща десница, с непрекъснатите призиви за затягане на коланите в Европа и фискално оздравяване, доведе гърците с 120% външен дълг, през 2009 (с този процент влязоха в пакта за стабилност), същият колкото и италианския и с политика на орязване на социални разходи и заплати, до дереджето - от тази програма да излезат през 2020г. ПАК със 120% дълг(!!!!). В момента назидават гърците, за да се плашат останалите - португалци, испанци, италианци и др. Абе неолиберастка му работа...
30 Януари 2012 14:21
До мордохай и highwatcher
Абсолютно и безпощадно точни коментари...просто неоколониалната спекулативна идеология на неолиберастите винаги води до погрешни и опасни политически и икономически решения...тепърва ще опитаме истинските и "плодове", очакват ни повече от "интересни" / по Лао Дзъ/ времена, болезнено интересни...
30 Януари 2012 14:44
След като толкова много се спори за Гърция, защо не се приложи Исландския вариант? Както виждаме исландците след фалита са по- добре отколкото преди фалита? Нека се тества този модел и в Гърция- не само на севр, а и а юг и да се сравнят резултатите. Какви са пречките?
30 Януари 2012 15:53
Когато в течение на десетилетия харчиш повече, отколкото изработваш, има два изхода от ситуацията. Или да намалиш драстично разходите , или да фалираш. Гърците явно не желаят да прибегнат до първия вариант, остава вторият.
30 Януари 2012 15:58
Щом още си играят на преговори, значи има още накъде да се лавира. А и щом обикновените гърци не стачкуват, значи още им е широко около врата. Всичко около гръцкия дълг май се оказва една политическа игра досега, "мижи да те лажем".
30 Януари 2012 17:39
Дойде касовата бележка и изконсумираното узо и дзадзики трябва да се плати
30 Януари 2012 22:41
Кой пил узо - пил, кой не е и е давал пари за лихва сега ще си пиине студена водица със дръвце за мезе!
Фалита е страшен за кредитора, не за длъжника.
Има и друго , и в Библията го пише, на който има ще му се даде, а на който няма и малкото ще му се взема, още по постна пица за нас и плюскане по корем за византийците!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД