Хиляди полицаи, учители, лекари и медицински сестри протестираха в Барселона срещу орязването на социалните разходи в автономната област Каталония. |
Новият комисар ще има право на вето върху бюджетните решения на гръцкото правителство, ако те не съответстват на целите, определени от международните кредитори. Той ще поеме отговорността за надзор върху "всички големи групи разходи" на гръцкото правителство.
"Консолидирането на бюджета трябва да бъде поставено под стриктна система за контрол и управление. Предвид разочароващото изпълнение дотук, Гърция трябва да приеме да прехвърли бюджетния си суверенитет на европейско ниво за определен период от време", се казвало още в текста.
Освен това от Атина се изисква да приеме нов закон, с който държавните приходи ще отиват "на първо и изключително" място за обслужване на дълговете и каквото остане - за нормалното функциониране на администрацията.
Позицията на Брюксел обаче е, че "изпълнителната власт трябва да остане изцяло отговорност на гръцкото правителство, което се отчита пред своите граждани и институции".
Европейската комисия, Европейската централна банка и Международният валутен фонд вече имат безпрецедентни правомощия над гръцките разходи, след като договориха с Атина строги мерки за икономии и икономически реформи в замяна на първия спасителен заем за страната на стойност 110 милиарда евро. Те правят преглед на прилагането на тези мерки и обсъждат втори спасителен заем.
В петък преговорите между Атина и представителите на ЕС и МВФ прекъснаха след несъгласие относно заплатите в Гърция. Кредиторите искат да бъде намалена минималната заплата от 750 евро и да се премахнат 13-а и 14-а заплати, раздавани в бюджетния сектор. Атина обаче смята, че това би хвърлило страната в още по-дълбока рецесия и предлага замразяване на сегашните заплати за 3 години.
ПАТ
Политическите лидери в Гърция не са съгласни с условията, които поставят МВФ, ЕЦБ и ЕС за сключването на договора за новата финансова помощ от 130 млрд. евро. Без тази помощ Гърция няма да е в състояние да изпълнява задълженията си към кредиторите и ще фалира официално. На 20 март изтичат падежите на облигации за 14.4 млрд. евро, а в националната хазна няма толкова пари.