:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,987
Активни 488
Страници 8,890
За един ден 1,302,066

Пълното безхаберие на властите взе нови 9 жертви

За пореден път скъсана стена на язовир се превърна в национално бедствие, и отново никой не пое отговорност за наводненията
Снимки: Министерство на отбраната
Разрушената стена на язовир "Иваново" наводни харманлийското село Бисер. Проблемът със стената е от 2007 г., но заради спор за собствеността на съоръжението не са взети мерки.
Престъпната небрежност на институциите у нас взе нови жертви. 9 души загубиха живота си във водите на поредния прелял язовир - "Иваново". Водата помете цели села в Хасковско, животът на стотици бе застрашен. Цяла Южна България се оказа под вода от преливащи реки и язовири. Тъй като бедствието се повтаря всяка година, то не бе изненада за институциите. Никой обаче не пое вина - нито за конкретния случай, нито за бездействието при натрупването на проблемите през годините. След установяването на точния брой на жертвите България за пореден път ще бъде в национален траур.



Началото на седмицата се превърна в кошмар за 800-те жители на хасковското село Бисер. Малко преди 7 часа сутринта стената на язовир "Иваново" се скъса. Триметрова вълна помете селото за секунди и го остави под вода. По пътя на стихията потънаха селата Лешниково, Еленово, Стойково, Родопи, Динево. Властта светкавично сформира национален кризисен щаб за евакуация на засегнатите села, но никой не пожела да поеме отговорност за предизвестената от години трагедия.

Още в първите часове на бедствието се разбра, че стената на язовира се е пропукала още през 2006 г. Според информация на агенциите тогава е подаден сигнал, но до ремонт така й не се стигнало заради спор и дълги преписки между община Харманли, областната управа в Хасково и военното министерство. Спорната собственост на язовирите, безхаберието и липсата на контрол бяха сред основните причини за наводненията и жертвите при предишните преливания на язовирите през 2005 и 2007 г. След трагедиите управляващите и опозицията обещаваха проблемите да бъдат отстранени и да бъде въведен ред в законодателството, но това така и не се случи.

До края на деня замесените институции подаваха противоречива информация за фактите около язовир "Иваново". Според информация на военното министерство "Иваново" никога не е бил собственост на МО. От там заявиха пред "Сега", че през 2003 г. е издаден акт за публична държавна собственост, който доказва това. От ведомството признаха, че са водили преписки с местните власти в Харманли, защото притежават полигон в съседство с язовира, но не влязоха в повече детайли за разправията и не отговориха дали са знаели за пропукването на стената. От регионалното министерство също твърдят, че язовирът е общински. Според земеделския министър Мирослав Найденов пък язовирната стена е собственост на военното министерство, а язовирът - на община Харманли.

Кметът на Харманли, трети мандат, Михаил Лисков бе категоричен пред "Дневник", че язовирът е държавен, а не общински. "От години общината предупреждава за проблемите", каза още Лисков. Че съоръжението не е общинско, свидетелства и твърдението на МО, че за него е издаден акт за публична държавна, а не за публична общинска собственост. Ако военните не лъжат, язовирът може да се стопанисва като държавна собственост от областната управа.

Какво се е случило и по чия вина, ще разследва районната прокуратура в Харманли, която образува досъдебно производство. "С оглед обществената значимост на досъдебното производство то е взето на специален надзор от Окръжна прокуратура - Хасково. Фактическата и правната сложност на случая са повод разследването да бъде възложено на екип от следователи", обясниха оттам.

Към драмата в Бисер и съседните села след обяд се добави обявяването на бедствено положение на територията на цяла Южна България. Десетки реки и язовири започнаха да преливат, като само до обяд сигналите за наводнения към телефон 112 бяха 175. Наводнението за пореден път се превърна и в трансграничен проблем - по дипломатически канали за критичното ниво на каскада "Арда" и високата вълна по река Марица бяха предупредени Турция и Гърция. На фона на тези новини от екоминистерството, което следи нивото на водите в ключовите язовири на територията на страната, излязоха със съобщение, че бедствието е било очаквано и няма опасност за населението около тях.

"На 1 февруари т.г. МОСВ изпрати писма до областните управители на територията на страната, до Националното сдружение на общините, ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" към МВР и директорите на четирите басейнови дирекции да бъдат предприети спешни предварителни действия за провеждане на очаквани високи води през язовирите и речните русла. Аналогично предписание е направено и до експлоатационните дружества на комплексните и значими язовири. На 3 февруари т.г. са дадени предписания да бъдат предприети мерки за освобождаване на обеми в язовирите от каскада Арда ("Ивайловград", "Студен кладенец" и "Кърджали") чрез работа на вецове и при необходимост чрез отваряне на основния изпускател", увериха от екоминистерството. Какво се е случило с тези препоръки, от официалното прессъобщение не става ясно. Стана ясно обаче, че никой в страната не знае какво е реалното състояние на язовирите, които се стопанисват от общини, "Язовири и каскади" и "Напоителни системи". "Предлагахме поне да има регистър, но и това не се случи", вдигна рамене екоминистърът Нона Караджова.

Нищо необичайно в наводненията не видяха и от предприятието "Язовири и каскади" към НЕК, което стопанисва два от прелелите вчера язовири - "Ивайловград" и "Студен кладенец". "Язовирите от каскадата "Долна Арда" са със зимно пълноводие и всяка година има проблем с високите води. Няма опасност от скъсване или заливане, тъй като язовирите разполагат с преливници и обемът се контролира чрез изпускане. Предупредени са съседните държави, каквато е нормалната практика в тези случаи. В язовир "Ивайловград" в момента има 168 млн. кубически метра вода, като в последния ден обемът е намален с 2 млн. кубически метра", увериха от НЕК. Така заливането на страната с води през зимата според НЕК трябва да се приема спокойно.

Труден за институциите се оказа и въпросът кой точно контролира техническото състояние на язовирите като съоръжения. От МОСВ побързаха да уверят, че отговарят само за водовземането и нивото на водите в 54 големи язовира, а "Иваново" не е сред тях. На същото наблегнаха и от регионалното министерство - ведомството отговаря за 9 язовира, "Иваново" не е сред тях. За техническия контрол не отговаря и ДНСК. От институцията уточниха, че контролират само строителството, но не и последващата годност и техническа експлоатация на строежите. От отговора на ДНСК става ясно, че темата се засяга поне в няколко нормативни акта, които задължават собственика да поддържа съоръженията. От отговора не става ясно кой в крайна сметка трябва да контролира това.

Така и вчера властите стигнаха до обичайния си извод - че трябват спешни нормативни промени, които да обединят контрола в една институция. "В момента няма значение чий е бил язовир "Иваново" и кой го стопанисва. С това ще се занимае прокуратурата. Но ще се търсят начини да се приберат всички язовири към "Напоителни системи", за да може да се контролира дейността им и да не се позволят неконтролируеми изпускания и бедствени ситуации", обобщи премиерът Бойко Борисов.
Снимка: Министерство на отбраната
Акцията по спасяването на двама души, които прекараха над 6 часа върху колата си в района на Харманли.

Трагедиите се повтарят, виновни никога няма

Трагедиите с язовирите у нас се повтарят през няколко години, изводите са все едни и същи, а разследванията обикновено завършват без посочени виновни.



6 август 2007 г.

На 6 август 2007 г. 2-метрова вълна буквално помете хора, животни, коли и къщи в разградското градче Цар Калоян. Наводнението пак тръгна от зле стопанисван микроязовир, чиято стена се скъса от рекордните августовски дъждове в онази година. 8 души загинаха, една трета от къщите бяха разрушени, десетки хора живяха месеци наред във фургони и в очакване държавата да изпълни обещанията си за специална грижа, помощи и пр.

Първата реакция на властите тогава беше да хвърлят цялата вина на дъжда и да обявят, че нищо не е могло да предотврати трагедията. Само че местната река Хлебаровска още през 2005 г. беше посочена като потенциално опасна. По ирония тогавашната акция пак беше след дъжд качулка - предизвикана от поредните катастрофални наводнения. В следващите месеци през Цар Калоян се извървяха всякакви политици и експерти. Като опозиция ГЕРБ дори командирова специалисти от БАН. Те установиха, че двата микроязовира "Езерче" 1 и 2, които изпуснаха водите си тогава и предизвика водния стълб по река Хлебаровска, са били с променено предназначение и са били използвани като рибарници вместо за напояване. Т.е. вместо празни за месеците на големи валежи са били целогодишно пълни с вода. Оказа се, че едната дига е разрушавана и възстановена, без да се спазват никакви технически изисквания. Преливникът е бил повреден и не е можел да изпълни предназначението си. И стената на единия водоем е била некачествено ремонтирана преди време.

11-месечно разследване установи три причини за наводнението - интензивните валежи, недобрата проводимост на преминаващата през Цар Калоян река Хлебаровска и недоброто техническо състояние на двата микроязовира. Въпреки това не беше открит нито един виновен, а според прокуратурата контролът върху тази дейност е възложен на 7 министерства и това размива отговорността, даже води до "чиста безотговорност".

За причиняване на наводнение, довело до значителни вреди и смърт, Наказателният кодекс предвижда от 10 до 15 г. затвор. Според социалните служби през 2007 г. в Цар Калоян сериозно пострадали от наводнението са били 800 души.

АБСУРД

След трагедията в Цар Калоян се разбраха удивителни факти за работата на ресорните служби. Заради безпрецедентно силните валежи в ранните дни на август 2007 г. медиите тогава се вгледаха в системата за събиране на данни. Разбра се, че точно в района на Цар Калоян данните се събират в 12-литров варел от жена, която не е синоптик, а работи във фабрика за точени кори. Тогава инженери се възмущаваха, че е недопустимо данните да се събират по този примитивен начин, след като се ползват за проектиране и изграждане на съоръжения, от които зависи стопанското развитие на цели области и животът на много хора.



6 август 2005 г.

Поройни дъждове наводниха половин България. За трети път през онова лято. Стотици сгради останаха негодни за живеене, десетки мостове бяха разрушени, много села бяха откъснати от света без ток, вода и пътища. 2000 души бяха евакуирани в Ихтиман, след като преляха три язовира. Хиляди хора пострадаха в Пазарджишко. Стотици пътници бяха блокирани цяла нощ във влакове, които спряха заради свлачища. По чудо се размина само с една жертва. 2 години не стигнаха, за да се довършат разследванията за наводненията в Белово и Велинград. И тогава констатациите бяха добре известни - въпреки горчивия опит никой не взе превантивни мерки, никой не обезопаси язовири и диги.

АБСУРД

И през 2005 г. не се разминахме без абсурдни обяснения - от екоминистерството обясняваха, че законът за водите е писан от гледна точка на недостига на вода, а не когато има много вода в реките и язовирите и затова е, меко казано, неадекватен. Така насред пороите никой не можеше да започне да източва язовири, защото разрешението за промяна на количеството вода трябва да се публикува в Държавен вестник и да се изчака 1 месец за възражения.

"Плуват животни, коли, обречени сме"

Десетки хора останаха блокирани с часове по покривите на къщите си
"В момента сме в абсолютен воден капан. Водният стълб се повишава със секунди. Ние сме на последния етаж, но смятам, че няма да оцелеем. Отново идва приливна вълна. Хората, които са близо до реката, животът им е застрашен, оставете къщите. Плуват животни, коли, ние сме обречени". Тази картина описа в 8.51 часа вчера в ефира на бТВ Елена Вутова, блокирана със семейството си на втория етаж на дома им в село Бисер. Малко след 7 часа стената на язовир "Иваново" се скъса и 3-метрова вълна превърна за секунди улиците в реки. Часове по-късно спасителните екипи продължаваха да вадят хора от ледената вода, а реката се прибра под моста едва в 16 часа. Всички по-ниски къщи бяха потопени, а хората се спасяваха по горните етажи и покривите.

Изпитанията за 800-те жители на село Бисер започват още предната вечер, когато всички виждат, че река Бисерска прелива. До сутринта будуват в очакване на информация, но тя ги застига изведнъж с приливната вълна. "Докато изтичам по моста да кажа на хората, че идва вълната, тя дойде с такава скорост, че нищо не можах да направя", обясни пред БНР кметът Златка Вълкова, сама блокирана на втория етаж на селската кооперация, без да знае какво се случва с хората. Единственото, което повечето успяват да направят, е да избягат по стълбите към горните етажи. Водата идва с огромна сила, влачейки дървета, разрушавайки огради и постройки по пътя си. "Освен по въздух дотук няма друг начин да бъде достигнато. Течението на реката е твърде силно", разказва Янчо Вутов пред Дарик радио.

Часове по-късно от водите са спасени 53 човека, 12 са откарани с линейки към болници в Хасково с измръзвания, а броят на жертвите започна да расте. Трима от загиналите са самотно живеещи възрастни хора над 65 г., които са нямали шанс пред внезапно появилата се вълна. Впоследствие се съобщи и за четвърта жертва в селото. Двама са били в завлечен от водите автомобил до с. Иваняне, а други двама - в кола, отнесена от водата край с. Бориславци.

Двама мъже прекараха няколко часа на покрива на колата си насред водите на придошлата река Харманлийска, след като пропадна мост между две села. След като не можаха да ги достигнат с лодки, спасителните екипи ги извадиха с хеликоптер. Хеликоптерите бяха другата голяма драма на безпрецедентната акция, в която се включиха и алпинисти, водолази, военни, пожарникари, лекари от няколко области. Оказа се, че военните "Кугър" не са пригодени да работят при зимни условия, защото нямат системи против обледеняване и рискът да паднат е много голям. След дежурната си реч по адрес на предишните управляващи премиерът Борисов въпреки всичко изпрати машините на помощ с риск за пилотите, тъй като трябваше да летят прекалено ниско. "Стават за пустинята и лятото да се пътува до морето с тях, а цената им е над половин милиард", не пропусна да отбележи Борисов, който съумяваше в присъщия си стил и да участва в спасителната операция и да раздава впечатления пред всички телевизии. "Щяхме да паднем и ние", гласеше едно от тези включвания. Накрая се оказа, че са излетели 3 хеликоптера "Кугър", но единият е бил за министрите и самия Борисов, който в някои агенции беше отново титулован с генералското му звание. В спасителни действия се е включил единият хеликоптер и той е спасил общо четирима души - трима в село Стойково и един в с. Бисер, съобщи МО. Третият хеликоптер е превозвал военни и служители на Гражданска защита през реката, която беше разделила селото на две и заляла моста. В готовност в края на деня бяха три машини "Кугър".

Трима министри се озоваха в Бисер, за да покажат загриженост - Цветан Цветанов, който ръководи операцията по спасяването, земеделският министър Мирослав Найденов и социалният Тотю Младенов. Последният раздава лично храна и помощи в селото. "Той проверява хората по списък и ще посети бедстващите лично", посочва БНР.

За хората, чиито домове са напълно разрушени, има два варианта за подслон през нощта - единият е селското училище, където през деня бяха отоплени няколко стаи. Другият е старчески дом в Харманли. През деня властите раздаваха чай, храна и дрехи. Премеждията за оцелелите обаче тепърва започват - повечето къщи в Бисер са кирпичени и дори да са оцелели от водната стихия, едва ли ще издържат на отводнителните работи, предупредиха местните власти. За застраховки, както обикновено, и дума не става. На първо време хората получават максималната еднократна помощ по Закона за социално подпомагане от 325 лв. за посрещане на належащи нужди. И обещанието от премиера Борисов, че ще бъде създадена комисия начело с министрите Цветанов и Дянков, която да оцени щетите. Всички животни в с. Бисер, които се удавиха в придошлата вода, ще бъдат описани и хората ще бъдат обезщетени, обеща Борисов. Първите, които откликнаха с помощ, бяха община Цар Калоян. Тя преведе 1000 лв. от бюджета си на събратята си по неволя.

Встрани от медийното внимание, но напълно откъснати от водата останаха селата Лешниково, Елена и Стойково. В село Лешниково, което също се намира по течението на река Бисерна, положението е драматично. Възрастен мъж от селото почина от инфаркт, след като видял, че животните му са се удавили. В селото живеят около 80 души. Местни жители твърдят, че по река Бисерна е имало изграден бент, но преди време бил разрушен от строителни фирми, които добивали пясък.

СНИМКА: ИМПАКТ ПРЕС ГРУП
Военни, водолази, алпинисти се включиха в спасителните акции.
295
13512
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
295
 Видими 
06 Февруари 2012 20:00
"Кадрите решават всичко!" - Йосиф Джугашвили - Сталин.
06 Февруари 2012 20:01
Кметът на Харманли, трети мандат, Михаил Лисков бе категоричен пред "Дневник", че язовирът е държавен, а не общински.

След три мандата, БСП-кметът продължава да твърди, че язовирът е армейски?
06 Февруари 2012 20:15
Като прочетох всичко това и се позачудих дали богатите (двигателят на обществото ни), дето са изкарали с толкова "честен" труд имотите си, къщите с огромни игрища, басейни и т. н., ще се впечатлят от тази трагедия и ... безотговорност. Или ще предпочетат да си пазят имотите и да се радват, че това не се отнася за тях?
06 Февруари 2012 20:51
Така насред пороите никой не можеше да започне да източва язовири, защото разрешението за промяна на количеството вода трябва да се публикува в Държавен вестник и да се изчака 1 месец за възражения

Едно от дългата верига доказателства за умствената недостатъчност на онези смешници наричащи себе си "политически елит"
06 Февруари 2012 20:58
Читателью мили ,
Новобогатите не строят на течение . Изолирани се от него с Лабиринт от протекторни хинституции и законобезобразия ...
06 Февруари 2012 20:59
Много ясно, че виновният е областният управител, назначен лично от премиера. Съд за престъпниците!
06 Февруари 2012 20:59
Провррете! Емел Етем е похарчила 16 милиона лв.за "ремонт" на язовирата стена на тоя язовир...
06 Февруари 2012 21:10

Днес вече ясно виждаме страхотната деградация на главните системи, осигуряващи живота на страната и нейните граждани: квалификацията на работната сила, нивото на производствената база, образование, здравеопазване, армия, полиция... Днес вече никой не вярва на бодряшките рапорти на властта. Днес тръпнем пред ония заплахи, които се задават.

А въпросът "Какво да се прави?" виси със страшна сила. Политическата класа отговаря гладко и хлъзгаво - "пари няма, чакаме инвестиции".

Днес те вече не си спомнят за инвестициите.

Но главното си остава фактът, че всички тези осигуряващи живота инфраструктури струват изключително скъпо. Толкова скъпо, че България не притежава средствата да ги издържа в пазарни условия. Не можем да поддържаме системите на "Топлофикация". Не можем да поддържаме транспортните артерии. Железниците не могат да бъдат вече финансирани, в пазарните субекти няма такива пари. Не можем да поддържаме здравеопазване. Няма пари. Не можем да осигурим функционирането на армия, полиция, социални служби. Няма пари. Всички тези системи днес функционират по инерция, изяждайки себе си, само благодарение на това, че при създаването си са били преосигурени.
Какво ни чака занапред?
Зачестилите масови аварии в тези обществени структури, перспективата за скорошната им ликвидация именно като обществени се възприемат като катастрофа от обикновените хора, разчитащи на тях за ежедневното си оцеляване. На някои им липсва мъжеството да си признаят, че сривът до такова ниво е възможен и вероятен. А други даже вярват, че в момента, в който кризата е факт, обществото ще се раздели на малцинство, което ще съумее да организира жизнен комфорт само за себе си, и на мнозинство, лишено от този комфорт. Политическият елит не води никаква организационна или пък най-малкото психологическа подготовка за настъпващата криза. Не се чувстват и признаци на самоорганизация на гражданското общество. Властта отпусна ръце и призна, че възстановяването на инфраструктурата е нещо невъзможно, а създаването на автономни подсистеми, функционални заместители на излизащите от строя, просто не е по силите й.

На "ликвидаторите" не се удаде да превърнат АПК в модерни ферми. Приватизацията не можа да преустрои промишлеността по западен образец. Реформирането на армията я направи само небоеспособна. Околонаучни кадри задушиха плановата наука, а нова така и не се появи. Лакоми люде се упражняват над разделянето на енергетиката, но засега само я повреждат безвъзвратно. Така че никакъв нов строй не се е появил, просто над плановите системи за обезпечаване на живота надвисна сянката на шайка паразити, смучещи последните им сокове.
Нещо по-лошо.
Новите режими не могат и да построят нови, алтернативни, по пазарному работещи системи, никой не е готов да инвестира в тях. Защото системите за обезпечаване на живота не могат да печелят. Те са абсолютно необходими за съхранение на обществото и за физическото оцеляване на населението. Един град не може да съществува без вода, канализация, отопление, енергия. И забелязвате ли как се затвори омагьосаният кръг? Сегашният режим не може да създаде свои инфраструктури. Но същият този режим не е в състояние да експлоатира и поддържа в изправност предишните, създадени от плановата икономика системи. Близко е тяхното не само морално, но и физическо износване.

Историческият капан
Режимът не успя да създаде нов обществен строй, който да се самовъзпроизвежда. И който да стане реална алтернатива на социализма. Нашето общество може да просъществува в сегашното си състояние само дотогава, докато все още функционират старите, планови системи. Щом те колабират, ще възникне ново битие - мизерно и архаично. Запазването на досегашните му форми ще бъде невъзможно.
Няма много варианти на този нов преход. Хаос, анархия и диктатура. Но колкото по-скоро обществото постигне съгласие, че е рухнала пазарната реформа, колкото по-скоро властта и гражданите се договорят за проекта на възстановяването, толкова по-човечен и справедлив ще бъде новият ден, денят след Катастрофата.
06 Февруари 2012 21:15
Днес вече ясно виждаме ...

А добрутро ... тез работи някои отдавна ги бяхме видели ..
06 Февруари 2012 21:18
Провррете! Емел Етем е похарчила 16 милиона лв.за "ремонт" на язовирата стена на тоя язовир...


Много добре, а доказателство, линк да речем.

Не, че тая ханъма ми е любимка Ама и аз мога да напиша: "ББ даде 256 милиона лв. за благоустройство на Банкя, Провррете!"
06 Февруари 2012 21:18
Абе стига с вашия провинциализъм - "Емел Етем е виновна", "не, виновен е кметът от БСП", "не, виновен е областният управител на ГЕРБ"!!! Виновна е БЕЗОТГОВОРНОСТТА! Виновен е упадъкът на обществото! Виновна е новата мода - налагана и от управлявали ни през последните години - да не се търси решение на проблема, а да се търси на кого да се прехвърли вината! Разберете го най-сетне и престанете да се дърляте по партиен цвят, това няма да ви реши проблемите!
Искрено им съчувствам на засегнатиге хора, пострадали без вина...
06 Февруари 2012 21:20
Дон за поста, прочетох го сега.
06 Февруари 2012 21:22
Дон и от мен
06 Февруари 2012 21:26
Don, покъртително защото е и много вярно...
06 Февруари 2012 21:27
Коментирах тази трагедия по същия начин във VESTI, но модераторът отказа да публикува коментара ми
06 Февруари 2012 21:31
Мдаа Дон, прав си.
06 Февруари 2012 21:34
Убу де, жертвите у нас заради властите, а жертвите в цяла Европа и там ли са заради безхаберие? Или там е заради природни бедствия, а тук - заради безхаберие? Не че няма безхаберие - очевидно този общински язовир никой не го е стопанисвал. Дано прокуратурата да си свърши работата!
06 Февруари 2012 21:39
Дон!
06 Февруари 2012 21:39
А къде е ролята на овенните в потопа? Нали нашите военни са страж не само на мира и сигурността, но и на населението в България.
06 Февруари 2012 21:39
Дон,подкрепям напълно и от мене
06 Февруари 2012 21:44
Дон, поради что се срамуваш направо да пуснеш линк към статия от преди 9 години Натисни тук
Отчасти си прав, отчасти не. Манталитетът на андрешко също играе важна роля в тези процеси. Няма как мнозинство от андрешковци да просперира. Теорема която животът доказва непрекъснато. Имало е андрешковщина и през соца, но е имало и ботуш като ефективно управленско средство срещу нея. Явно подтисканото от ботуша е носело повече ползи отколкото вреди, поне в това отношение. Та или нов ботуш, или лечение с целебен глад или съдбата на тези които не са могли да се приспособяват към нови условия....
06 Февруари 2012 21:44
Дон, нищо повече не може да се каже.
06 Февруари 2012 21:46
Виновни са ГЕРБ, защото те са на власт. Не съм чул Тиквата да казва, че спортната зала е построена от Станишев, затова и отговорността за трагедията е на лично на Тиквата. Вината на ГЕРБ е още по-голяма, ако са искали властта, но са били некадърни да я упражняват. Бойко Борисов е виновен за тази трагедия, защото е събрал некадърни министри, защото е некадърен министър-председател, защото се е предоверил на Дянков, който орязва всички разходи.
06 Февруари 2012 21:48
Как добре са описали Led Zeppelin емоциите свързани с таз стихия страшна:
.
When The Levee Breaks
.
If it keeps on rainin', levee's goin' to break,
When the levee breaks I'll have no place to stay.
.
Mean old levee taught me to weep and moan
Got what it takes to make a man leave his home,
Oh, well, oh, well, oh, well.
.
Don't it make you feel bad
When you're tryin' to find your way home,
You don't know which way to go?
.
Cryin' won't help you, prayin' won't do you no good,
When the levee breaks, mama, you got to move.
.
All last night sat on the levee and moaned,
Thinkin' about me baby and my happy home.
06 Февруари 2012 21:48
Не можем да поддържаме системите на "Топлофикация". Не можем да поддържаме транспортните артерии. Железниците не могат да бъдат вече финансирани, в пазарните субекти няма такива пари. Не можем да поддържаме здравеопазване. Няма пари. Не можем да осигурим функционирането на армия, полиция, социални служби. Няма пари.


Няма пари. Лесно е да се каже. А кой ги е взел? Римският папа ли? Искахте демокрация, но ви изиграха като малачета. Има твърдения в западни източници, че червената номенклатура е завлякла от България 50 млрд. Няма пари, ама в държавната хазна. А хитри номенклатурчици и техните чада се радват на "заслужен" (откраднат) с пот на чело разкош. Как да има пари, като всичко, което може да се открадне, се краде и после няма виновни. Как в България пенсии и заплати са два пъти по-ниски отколкото в Хърватия или Сърбия, при практически равна производителност? Кои прибира разликата и има ли за това виновни? Хехе, естествено, че няма, както за всичко случващо се у нас... Разграбване и безстопанственост.
06 Февруари 2012 21:48
васик
06 Февруари 2012 21:49
Оказа се, че военните "Кугър" не са пригодени да работят при зимни условия, защото нямат системи против обледеняване...

Интересно, какво стана с руските Ми-8 и Ми-17 - те летяха надеждно при всякакви условия?!...
06 Февруари 2012 21:51
Ама тия лоши работи наш Дон за управлението на Негово Величество ли ги е писал? Въййй!
06 Февруари 2012 21:51
И от мен палче за Дон, това всички го виждаме ежедневно и ежечасно, от разбитите тротоари, по които стъпваме, от изсъхналите полета, които преминават зад прозорците на колите ни, от стъпканите някогашни зелени площи, от стърчащите сухи дървета по улици и паркове, някога подредени в буйни зелени редици, от буйно вървящите потоци чиста водопроводна вода по улиците. Навсякъде го виждаме.
Но Дон добре го е подредил.
06 Февруари 2012 21:55
България - Европейско Хаити и Папа Бок!
06 Февруари 2012 21:56
България е на предпоследно място по усвояване на еврофондовете за 2011 г. След нас е Румъния. Помните ли с какво обещание дойде ГЕРБ на власт? Време е тези който не си изпълняват обещанията да си ходят ...
06 Февруари 2012 21:59
Въййй!


Това пък какво беше, последен " Въййй" на кастрат тенор, или кух звук от удар на празен алуминиев съд за вода в камък?
06 Февруари 2012 22:00
Дон:
Няма пари.
Да помислим малко - защо няма пари?
Кратък, но неизчепателен отговор - защото България бе принудена да изгуби контрол върху основната институция, която осигурява... правилно, парите!
Става въпрос за Българската "народна" банка ("народна", защото това й е последното предназначение). Правителството на България няма думата върху това - колко пари да осигуряват необходимия стопански оборот, включително и за такива важни мероприятия като осигуряване на безопасността на гражданите чрез поддържане и отговорно управление на язовирите. Ако не вярвате, прочетете закона за БНБ. За всеки случай в България освен това е предвиден и "валутен борд" - толкова левчета в обращение, колкото чужди банкноти има правителството по сметката си в БНБ.
Само си представете, че кръвотворните ви органи са на подчинение на европейска кръвна банка, и вашето тяло има само толкова кръв, колкото реши тя...
06 Февруари 2012 22:02
Оказа се, че военните "Кугър" не са пригодени да работят при зимни условия, защото нямат системи против обледеняване и рискът да паднат е много голям. След дежурната си реч по адрес на предишните управляващи премиерът Борисов въпреки всичко изпрати машините на помощ с риск за пилотите, тъй като трябваше да летят прекалено ниско. "Стават за пустинята и лятото да се пътува до морето с тях, а цената им е над половин милиард",


Само куха лейка може да избъбри толкова глупости за толкова кратко време. Няма военен хеликоптер по света, на който да няма такива системи против обледеняване. Военни действия се водят, колкото и да е чудно, и през зимата. Башка дето на височина само няколко километра температурата е доста минусова. Ама защо не се сетят да попитат този, който е поръчал и доставил хеликоптерите без такова системи и без резервни части за тях? Или и за това няма виновни? Чета тъпогъзи мнения, че видите ли, съветските хеликоптери (вЕртолети, демек) имат противообледенителни системи, а "Кугър" нямат и се чудя да плача и, да се смея ли... Деа и смотаната държава с още по-смотани индивиди в нея.
06 Февруари 2012 22:05
Don за мнението
Ама имайки в предвид, че моторите на пазарната икономика са бивши комсомолци от предните редици на плановата икономика, и те няма да пуснат благата си без бой последен, остава само да кажа "Бог да пази България".
06 Февруари 2012 22:09
Дон за опита да се анализира сериозно случилото се в дълбочина и за констатациите, че не само лицето Х и дъжда са виновни.
Тук става дума за фундаментални проблеми, които сега се изразяват под формата на спукана язовирна стена, утре обаче може да стане и нещо много по-лошо (не дай си боже!)- защото при такива ситуации се виждат мащабите на разложението сред българската държавност.
Разложение, дошло след десетилетия "демокрация", "частна собственост", краен индивидуализъм и безогледна, ненаситна лакомия.
Всичко в името на парите, всичко в името на печалбата, всичко в името на личното облаготетелствуване - всичко това накрая го плащат обикновените хора.
С живота си.
Буквално!
06 Февруари 2012 22:10
София: най-добрият град за корупция - 250 000 лева хонорар за прекратено дело. Дали не са делнати парите между двама бивши оперативни работници?
http://www.duma.bg/duma/node/26486
06 Февруари 2012 22:10
Преди 9 години все още имаше възможност и надежда.
Вече нема.
Точката на необратимост е премината.
06 Февруари 2012 22:10
Драги форумци, жалко за усилията да коментирате тъйкато искренно се съмнявам че някой от управляващите може да чете.
При нас системата на управление е който и да дойде на власт е под лозунга -"Искам и аз от баницата"
Особенно впечатление прави и новото криминално проявено управление на страната което е под мотото - "Пет апартамента са ми малко!"
06 Февруари 2012 22:13
Тръпки ме побиват, като си помисля, че точно тия престъпно безотговорни и нагли типове в типичния си безотговорен стил могат да пуснат една АЕЦ "Белене" без да имат нужните знания и управленски капацитет, което може да доведе до ужасяващи последици. Без земетресения, без природно цунами. Само поради цунамито на управленската немощ...
06 Февруари 2012 22:16
Виновни за трагедията са всички, които величаят тиквата за по-малкото зло. А самоубийството на заподозрения пак ли беше от природни стихии, че нямаше виновни?
06 Февруари 2012 22:21
Мен не ме интересува дали министър-председателят може да лети с въртолет, има си хора, които са обучени за това. Нито ме интересува дали министър-председателят може да коли прасе. Сега става много ясно каква пиеса гледаме през последните две години.
06 Февруари 2012 22:26
Цветанов по телевизията обяснява как щяло да има палатка с минерална вода и сандвичи. Е това ли е работата на министъра??? Е Цветанов няма откъде да знае каква е работата на министъра на вътрешните работи, защото е много зает да разпространява лъжи за съдиите.
през 2003 година съдия Мирослава Тодорова изобщо не е била съдия в градския съд, а делото е разпределено на съдия Д. Атанасова. Тодорова е била в районния съд и в отпуск по майчинство.

И с какви глупости ни занимава вчера Цветанов? Излиза по телевизията и изпуска газове.
06 Февруари 2012 22:28
Когато има природни бедствия, има и жертви, на всякъде по света. Останалото са празни приказки и притоплени манджи с носталгия по светлото социалистическо минало, когато такива бедствия също вземаха жертви.
06 Февруари 2012 22:29
Кой е виновен? Който раздроби водно-енергийната и иригационната система, раздаде чрез ДПС микроязовирите на неграмотни гаджали, ликвидира ТКЗС и поливните системи, разпарчаладоса енергетиката. Тялото на икономиката на България бе разчленено, сякаш разкъсано от 4 коня. Как да се възкреси разчленен труп? Син грабна краче, червен главичка, лилав ръчичка, жълт дробче. И да ги върнат доброзорно, вмирисаните трупни части с лепило ли ще се залепят? А тялото ще проходи ли?
06 Февруари 2012 22:31
Президентът, разбира се, ще вземе отношение по случая след 2-3 месеца.
06 Февруари 2012 22:33
А какво природно бедствие има сега в България, че не мога да се сетя?
06 Февруари 2012 22:34
Та освен дето язовирите беха раздадени на наши хора да си въдят риба - помните ли, че имаше подобни беди преди няколко години само. И тогава изплува тая подробност, че си въдели вътре шарани и затова не изпускали водите навреме - да не им идат шараните.
Помните ли?

А освен това и пак преди неколко години из пресата бясняваха далновидни люде как нашите хора изсекли горите, които при силни валежи пазели водата да не се стича право у селата. И сега като нема гори, валне дъждец и наводни селото. А един по-силен дъжд направо го дави.

Та това наводнение не е от природата, от нашите хора си е...макар че тия не са хора.
06 Февруари 2012 22:34
а мнението с многото палчета е като сътворен с помощта на "тържествения комплект" на О. Бендер - общи лафове, които и след още 9 години пак нищо няма да казват, въпреки многословието.
06 Февруари 2012 22:42
Генерал Кирил Войнов е сега при Слави, комуто е интересно, може да послуша.
Ако това име му говори нещо.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД