Вицепремиерът Симеон Дянков приземи екзотичните си идеи за слагане на юзди на банките и вече лансира конкретни и логични мерки за лихвите и таксите. Една от тях предвижда при формирането на лихвените си проценти банките у нас задължително да стъпят на независим пазарен индекс като EURIBOR. Дянков обещава също намаляване на таксите за получателите на заеми и защита на хората, взели кредити под 400 лв.
"Има вече готови предложения за законодателни промени, които ще бъдат представени на Асоциацията на банките до края на тази седмица", обяви вчера вицепремиерът по БНТ. На първо място Дянков постави "въвеждането на основния базисен лихвен процент у нас - EURIBOR, за да има много по-голяма сравнимост за това какво правят банките". Темата е болна, защото у нас повечето финансови институции променят лихвите си по решение на управителните си органи, а европейската практика е да се съобразяват именно с пазарни измерители като EURIBOR и LIBOR. Едва три банки в България ползват пазарен индекс, разкрива изследване на асоциацията "Активни потребители" от 2011 г. Останалите 29 трезора са прилагали неясни методологии. "С въвеждането на обективен пазарен индекс има много по-голяма сравнимост за това какво правят банките", коментира вчера Дянков.
Втората нормативна мярка ще защити хората с най-дребните заеми, които сега лесно могат да станат жертва на лихварство. За целта ще бъде поправен Законът за потребителския кредит, който в момента не важи за заеми, по-малки от 400 лева. "Предвижда се всички кредити от 1 стотинка нагоре да се регулират", заяви финансовият министър. По негови данни миналата година половин милион българи са взели кредити под 400 лв.
Дянков има и план за таксите - някои ще бъдат премахнати, а други намалени. Той даде пример с разноските за оценка на имот, който ще служи за залог при ипотечен заем. У нас обикновено плаща клиентът, а е редно тази такса да се дели с банката, която също има интерес от оценката. Вицепремиерът не каза кои такси могат да бъдат напълно премахнати. Възможно е сред тях да е наказателната такса за предсрочно погасяване на кредит, която Дянков неведнъж е критикувал.
Точно по Нова година вицепремиерът хвърли ръкавица на банките, като обяви, че е време да свалят лихвите, защото правителството е създало финансова стабилност и доверие към България в международен план. Банкерите пък опонираха, че има и други фактори за цената на кредита. Дянков се бе зарекъл, че до края на януари ще свика тристранен съвет с работодателите и синдикатите, пред който банкерите да обяснят защо не свалят лихвите. Асоциацията на банките обясни, че е готова да обсъжда темата, но изрази недоумение от предложения формат. Особено остро реагира председателят й Левон Хампарцумян, който заяви, че България не е Северна Корея и че само в тоталитарни режими лихвите се командват административно.
От БНБ продължават да мълчат по въпроса, като на запитване на в. "Сега" отговориха, че не коментират публично отношенията с други институции, но имат добър диалог с Министерството на финансите. Вчера от банките не пожелаха да се изкажат по идеите на Дянков, тъй като не са запознати с тях.
БОГАТАШИ
Въпреки обхваналата почти всички сектори криза, през изминалата година у нас са се появили 99 нови милионери, показват данните на БНБ. Със същата бройка са се увеличили депозитите над 1 млн. лв., като общият им брой достига 553. Средно всеки милионер е държал на влог през 2011 г. по 2.38 млн. лв. За сравнение в края на 2010 г. най-богатите са държали по сметките си средно по 2.58 млн. лв. Индикатор за продължаващата несигурност сред населението е фактът, че се увеличават не само големите, но и малките депозити до 1000 лв. При кредитирането тенденцията е обратна - отпускането на заеми намалява, като на годишна база се свива с 3.9%, сочат данните на БНБ.
Още за лихвите на банките - в "Наблюдател"
Възможно е сред тях да е наказателната такса за предсрочно погасяване на кредит, която Дянков неведнъж е критикувал.
Не трябва да е "възможно", а трябва да е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!
Тази "такса" си е живо обиране!...