:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,058
Активни 751
Страници 29,623
За един ден 1,302,066

1000 малки язовира могат да прелеят

Ранно оповестяване на бедствия има само за 34% от населението
Снимка: Министерство на икономиката
Министърът на икономиката Трайчо Трайков лично провери язовирите "Кричим" и "Въча" и установи, че големите водоеми у нас се стопанисват много добре. Но на 500 м под каскадата "Кричим" и в град Кричим реката беше обрасла с растителност, което може да предизвика наводнения.
Всеки трети малък язовир в страната е със затлачена, бетонирана или препречена по друг начин клапа, заяви министърът на икономиката Трайчо Трайков вчера. Това означава, че заради човешка намеса или нередовното почистване голяма част от малките водоеми, които са общински и се използват предимно за напояване и рибарници, не могат да бъдат изпускани контролирано при екстремни условия, потенциално опасни са и могат да прелеят при очакваното обилно снеготопене. След трагедията в село Бисер, което на 6 февруари беше залято от язовир "Иваново" заради спукана стена, от правителството установиха, че никоя институция у нас не знае точния брой на тези водоеми, както и кой контролира по-малките от тях. По груби сметки те са около 3000, което означава, че опасните са някъде около 1000.

По решение на Министерския съвет всички язовири в страната вече ще бъдат под контрола на икономическото министерство. Още в края на миналата седмица екипи на ведомството заедно с Трайчо Трайков тръгнаха на обиколки из водоемите, за да установят състоянието им. Огледите трябва да приключат до 20 февруари. След първите проверки Трайков говореше за около 600 опасни малки язовира. Министърът твърди, че големите язовири, в които се събира 55% от регулирания воден обем в страната, са много добре поддържани, а проблемите се създават точно от малките. Според него някои язовири, които не могат да бъдат поправени, ще бъдат бракувани.

Междувременно стана ясно, че опасността и язовир "Елена" да залее отново село Бисер все още не е отминала. От "Напоителни системи", които от няколко дни чистят отводнителния канал и дълбаят преливника, за да може той да поеме водата при евентуално преливане, признаха пред БНТ, че част от стената е била разрушена. По нея е имало и напуквания от тежкия лед. До вчера екипите не можеха да стигнат до изпускателя, който се оказа бетониран. В преливника допълнително е бил издигнат бетонов праг, обграден с мрежа, вероятно за да не изчезне рибата. Предполага се, че това е направено от предишния арендатор, който пък се оказва сегашният кмет на село Елена Иван Иванов. Той преди дни успокояваше, че мрежата е махната, преливникът е разчистен и опасност няма. Според БНТ нито от пожарната, нито от "Напоителни системи" са успели да се свържат с кмета. Пожарникари дават 24-часови дежурства, за да може да предупредят навреме, ако водата прелее. Хората в Бисер ще имат време от около час и 40 минути за евакуация.

В същото време министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов призна пред БНТ, че системата за ранно оповестяване на бедствията, която започна да изгражда правителството на тройната коалиция през 2008 г., в момента обхваща едва 34% от населението на страната. Тя трябваше да е изцяло готова преди две години. Според Цветанов може да се говори за изградена изцяло на областно ниво в градовете Бургас, София, Русе, Плевен, Пазарджик, Смолян, Кърджали, Пловдив, Варна и Монтана. През тази година трябва да бъдат усвоени около 5 млн. лв. за разширяване на обсега на действието й, но не е ясно с колко. Цветанов признава обаче, че няма как тя да е готова напълно.

В Турция председателят на Червения полумесец в Одрин Метин Кърай твърди, че е възможно турски граждани да поискат обезщетения за наводненията край Одрин от България, предаде агенция "Фокус". "Източникът на наводненията е България. Турция прави всичко възможно, за да се избегне водният ад, но виждаме, че България не прави даже 1/10 от това, което правим ние. Предложихме им да изградим нов язовир, който до голяма степен ще спре наводненията, но не показаха заинтересованост", твърди Метин Кърай.



ОБСТАНОВКА

В Хасково бедственото положение е удължено. Все още се издирват телата на Георги и Недялка Бойчеви, чийто джип падна в дере край село Бориславовци заради скъсан от водата мост. Не е открит и Васко Делев от село Иваново. Той и съпругата му Лиляна, с която съселяните й вече се простиха, паднаха с колата си от моста край село Иваново, който също беше съборен от придошлите води. В Силистра, където Дунав замръзна изцяло за първи път от над 20 г., дървената ваканция продължава до сряда. До вчера още имаше населени места в областите Силистра, Стара Загора, Кърджали, Пазарджик, Добрич и Хасково, до които беше затруднена доставката на хранителни продукти, медикаменти и други стоки от първа необходимост, но спасителни екипи пробиваха пътищата със специална техника, за да ги доставят. Синоптиците предупреждават за леко затопляне на времето заедно със снегове и дъждове и условия за поледици. И вчера имаше починал от студ - 49-годишен от исперихско село. Вътрешният министър Цветан Цветанов обаче призна, че няма обобщени данни колко хора са намерили смъртта си в студовете през последните седмици.
Снимка: IMPACT PRESS GROUP
Варненци тръгнаха вчера на разходка по крайбрежната алея при първите положителни температури от близо 20 дни, но ги посрещнаха разрушени съоръжения и отнесен плаж от бушувалите преди дни 5-метрови вълни. Част от алеята е затворена поради опасност от свличане на земна маса, но забраната явно не се забелязва от никого.
16
3425
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
12 Февруари 2012 19:43
А като тръгне топлата вълна - в селищата какво ще е от топящия се натрупан по улиците сняг...
А във водата? Питейната?
А подлези, мазета, ниските части?
План ще има. Действия - нейде през август...
------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек
12 Февруари 2012 20:47
А за какво са искали "да се свържат с кмета"? Защо не са го арестували? Да ги давят, цаци загубени.
12 Февруари 2012 21:05
Всички обекти, които са потенциално опасни за населението, са на специален отчет в полицията.
Какво има да се търси кой отговаря, как се следят нива и техническо състояние....
Какво става, бе?
Тази държава вече умря ли?
Ами кажете навреме!
12 Февруари 2012 22:43
В основата на трагедията в село Бисер са тежките зимни условия, но го има и елементът на човешка грешка за това, че не са взети необходимите превантивни мерки за предотвратяване на подобно наводнение. Така българският еврокомисар Кристалина Георгиева определи причините за случилото се в Бисер в интервю за bTV.
Абсолютна лъжа! Причината за трагедията е лакомията на арендаторите.
13 Февруари 2012 00:33
"Източникът на наводненията е България. Турция прави всичко възможно, за да се избегне водният ад, но виждаме, че България не прави даже 1/10 от това, което правим ние. Предложихме им да изградим нов язовир, който до голяма степен ще спре наводненията, но не показаха заинтересованост", твърди Метин Кърай.


Големите Тикви не са като малките тикви. На Големите Тикви е невъзможно да се дават съвети, защото капацитетът им е малък. И Турция започва безпочвени обвинения и обиди към Големите Тикви, че имали Малък капацитет... Ама капацитетът им не е малък, а мнооооого малък... Така че надежда всяка оставете...
13 Февруари 2012 08:53
Когато Костова раздаваше малките язовири на частници беше ясно, че ще стане така. Всички знаят, че частникът е лош стопанин.
13 Февруари 2012 10:48
А след язовирите кое ще последва, дадено, продадено или харизано на частници?
13 Февруари 2012 11:16
Метинчо забравя удобно,че хидропроектите са забавени заради тях.Джейлан фалира,Ceylan İnşaat протака,протурските мекерета в нашата власт пречат.А на вас , отрепки комунезки не ви ли омръзна да говорите против Костов - единственият ,който прецака неоосманските мераци?
13 Февруари 2012 11:51
Така е - прецака ги...и такива тлъсти комисионни им взе за "Горна Арда", че песни още се пеят за него......на турски, разбира се!
13 Февруари 2012 11:55
1000 малки язовира могат да прелеят

т.е. 1000 ОГРОМНИ причини за незабавна оставка на герп, боко и цвък
и мигновено реинсталиране на сереГея, царчето и дуанов
13 Февруари 2012 12:08
Драма безспорно има, около Одрин се срещат три големи реки.
Един язовир и то в горното течение на една от тях, разбира се, нищо не може да помогне.
А че водата идвала от България е, разбира се, много точно наблюдение.
А България може да оспори твърдението с контратезата, че водата преди всичко тече отгоре надолу.
13 Февруари 2012 12:10
Ама Трайчо сефте ли вижда голям язовир?
Айде малко го светнем:
язовир--площ--воден обем:
.
1 яз.Искър--30 км2--673 млн. м3
2 яз.Огоста --14 км2--540 млн. м3
3 яз.Кърджали--16 км2--532 млн. м3
4 яз.Доспат--22 км2--449 млн. м3
5 яз.Жребчево--25 км2--410 млн. м3
6 яз.Студен кладенец--25 км2--387 млн. м3
7 яз.Цонево--17,5 км2--329млн. м3
8 яз.Тича--18,5 км2--312 млн. м3
9 яз.Батак--22 км2--310 млн. м3
10 яз.Камчия--13 км2--234 млн. м3

А за по-пълен шаш, мин.Трайчо трябаше да го качат на стената на яз. "Въча" - дето с нейните 145 м височина и 420 м дължина, е едно от върховите инженерно-строителни постижения на България.
.
Относно микроязовирите към "Напоителни системи" пък, мин.Миро Н. тряба да купи не риза, а костюм на ББ!
Дето го оттърва от задължението да ги брои, търси и възстановява.
То бива ветеринарна безотговорност, ама от неговата буквално загиват хора и животни.
Айде хората... рибите ги яли!
А животните?
..
Олигофрени!
Толко ли не ви е ясно, че след всяка зима следва пролет - ше издавите хората бе!
13 Февруари 2012 12:28
Олигофрени!
Толко ли не ви е ясно, че след всяка зима следва пролет - ше издавите хората бе!

само леко да те светна, че адресатите ти не ползват интернет
13 Февруари 2012 13:24
Споко - олигофрените ни четат, амбразурчиците донасят за нас, а м-р Я.Колев бди над всички.
За 2 години и кусур имаме достатъчно наблюдения и факти.
Ненапразно ББ си променя мнението по три пъти на ден!
13 Февруари 2012 13:38
Amalcon, я си кажи как беше стария ти НИК, че съм го позабравил нещо.
13 Февруари 2012 14:04
Не е необходимо сега да се вайкаме, или да подготвяме общественото мнение за бъдещи трагедии. Единственото, което можем и трябва да направим в момента е да се впрегне целият наличен ресурс и да се върши това, което е най- необходимо. Да не се спира работата по решаване на проблемите след като пролетното снеготопене приключи и в резултат догодина зимата няма да е бедствие от гледна точка на наводнения, я зовири, затлачени речни корита... и ако се продължи да се решават натрупаните през годините проблеми няма всяки сняг да е капан и всеки дъжд наводнение... ще сведем бедствията най- малко до годините преди прехода.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД