Всеки трети малък язовир в страната е със затлачена, бетонирана или препречена по друг начин клапа, заяви министърът на икономиката Трайчо Трайков вчера. Това означава, че заради човешка намеса или нередовното почистване голяма част от малките водоеми, които са общински и се използват предимно за напояване и рибарници, не могат да бъдат изпускани контролирано при екстремни условия, потенциално опасни са и могат да прелеят при очакваното обилно снеготопене. След трагедията в село Бисер, което на 6 февруари беше залято от язовир "Иваново" заради спукана стена, от правителството установиха, че никоя институция у нас не знае точния брой на тези водоеми, както и кой контролира по-малките от тях. По груби сметки те са около 3000, което означава, че опасните са някъде около 1000.
По решение на Министерския съвет всички язовири в страната вече ще бъдат под контрола на икономическото министерство. Още в края на миналата седмица екипи на ведомството заедно с Трайчо Трайков тръгнаха на обиколки из водоемите, за да установят състоянието им. Огледите трябва да приключат до 20 февруари. След първите проверки Трайков говореше за около 600 опасни малки язовира. Министърът твърди, че големите язовири, в които се събира 55% от регулирания воден обем в страната, са много добре поддържани, а проблемите се създават точно от малките. Според него някои язовири, които не могат да бъдат поправени, ще бъдат бракувани.
Междувременно стана ясно, че опасността и язовир "Елена" да залее отново село Бисер все още не е отминала. От "Напоителни системи", които от няколко дни чистят отводнителния канал и дълбаят преливника, за да може той да поеме водата при евентуално преливане, признаха пред БНТ, че част от стената е била разрушена. По нея е имало и напуквания от тежкия лед. До вчера екипите не можеха да стигнат до изпускателя, който се оказа бетониран. В преливника допълнително е бил издигнат бетонов праг, обграден с мрежа, вероятно за да не изчезне рибата. Предполага се, че това е направено от предишния арендатор, който пък се оказва сегашният кмет на село Елена Иван Иванов. Той преди дни успокояваше, че мрежата е махната, преливникът е разчистен и опасност няма. Според БНТ нито от пожарната, нито от "Напоителни системи" са успели да се свържат с кмета. Пожарникари дават 24-часови дежурства, за да може да предупредят навреме, ако водата прелее. Хората в Бисер ще имат време от около час и 40 минути за евакуация.
В същото време министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов призна пред БНТ, че системата за ранно оповестяване на бедствията, която започна да изгражда правителството на тройната коалиция през 2008 г., в момента обхваща едва 34% от населението на страната. Тя трябваше да е изцяло готова преди две години. Според Цветанов може да се говори за изградена изцяло на областно ниво в градовете Бургас, София, Русе, Плевен, Пазарджик, Смолян, Кърджали, Пловдив, Варна и Монтана. През тази година трябва да бъдат усвоени около 5 млн. лв. за разширяване на обсега на действието й, но не е ясно с колко. Цветанов признава обаче, че няма как тя да е готова напълно.
В Турция председателят на Червения полумесец в Одрин Метин Кърай твърди, че е възможно турски граждани да поискат обезщетения за наводненията край Одрин от България, предаде агенция "Фокус". "Източникът на наводненията е България. Турция прави всичко възможно, за да се избегне водният ад, но виждаме, че България не прави даже 1/10 от това, което правим ние. Предложихме им да изградим нов язовир, който до голяма степен ще спре наводненията, но не показаха заинтересованост", твърди Метин Кърай.
ОБСТАНОВКА
В Хасково бедственото положение е удължено. Все още се издирват телата на Георги и Недялка Бойчеви, чийто джип падна в дере край село Бориславовци заради скъсан от водата мост. Не е открит и Васко Делев от село Иваново. Той и съпругата му Лиляна, с която съселяните й вече се простиха, паднаха с колата си от моста край село Иваново, който също беше съборен от придошлите води. В Силистра, където Дунав замръзна изцяло за първи път от над 20 г., дървената ваканция продължава до сряда. До вчера още имаше населени места в областите Силистра, Стара Загора, Кърджали, Пазарджик, Добрич и Хасково, до които беше затруднена доставката на хранителни продукти, медикаменти и други стоки от първа необходимост, но спасителни екипи пробиваха пътищата със специална техника, за да ги доставят. Синоптиците предупреждават за леко затопляне на времето заедно със снегове и дъждове и условия за поледици. И вчера имаше починал от студ - 49-годишен от исперихско село. Вътрешният министър Цветан Цветанов обаче призна, че няма обобщени данни колко хора са намерили смъртта си в студовете през последните седмици.