Властите в Канада искат да разрешат на полицията да следи комуникациите в интернет с мотива, че така ще се бори с детската порнография в глобалната мрежа. |
Опозиционните партии и организации за защита на гражданските свободи опонираха, че законът дава на държавата твърде много възможности да се меси в личния живот на потребителите на интернет. В закона например се позволява на полицай да инсталира без съдебно разрешение апарат, който записва IP адреса на всяко свързано с интернет устройство. Той също така задължава интернет доставчиците да събират и съхраняват различни видове информация. Комисарят за защита на личния живот Дженифър Стодарт, която не е подчинена на правителството, изпрати през миналия октомври писмо до министъра на обществената сигурност Вик Тюс, в което изразява дълбокото си безпокойство. "С подсилването на законовите средства на държавата с цел следене и достъп до лично съдържание и с намаляването на съдебния контрол, законът ще позволи на правителството да подлага повече хора на щателно наблюдение", смята тя. Канада е сред страните, подписали скандалното международно споразумение АСТА, чиято официална цел е да се бори с фалшификатите, но според активисти в интернет също цели да се постави под контрол глобалната мрежа.
ИНИЦИАТИВА
Европейският парламент одобри Европейската обсерватория за фалшифициране и пиратството да бъде подчинена на Службата за хармонизация във вътрешния пазар (OHIM). Според ЕП дейността на обсерваторията е жизненоважна за европейската система за защита на интелектуалната собственост и тя се нуждае от повече ресурси за изпълнение на задачите си. Този орган бе създаден през 2009 г., като в него влизат представители на евроинституциите и частния сектор. Обсерваторията ще се бори с фалшивите стоки, да се спазват правата за интелектуална собственост и сътрудничеството с трети страни по тези въпроси.