Автобус на обществения транспорт минава под предизборен билборд на руския премиер Владимир Путин с надпис "Заедно за Велика Русия" в черноморския курорт Сочи. |
През следващите десет години на въоръжение в руската армия ще постъпи принципно нова техника, която "вижда далеч", стреля по-точно и реагира по-бързо от аналогичните бойни системи на който и да е потенциален противник. Това написа в поредната си статия за в."Росийская газета" премиерът и кандидат за президент Владимир Путин. Той се спря и на заплащането на военните, като подчерта, че заплатите им трябва да са съизмерими с възнагражденията на ръководителите във водещи икономически направления. "Целта ни е да направим армията изцяло професионална", казва Путин. Към 2020 г. количеството на наборниците трябва да падне до 145 000, а професионалните военни трябва да станат 700 000. По данни на руското военно министерство в момента около 200 000 войници служат по договор, като се планира техният брой да достигне 300 000 в близко време. До скоро се твърдеше, че военната реформа предвижда броят на войниците в руската армия да бъде намален от 1.13 млн. на 1 милион души до 2013 г.
Путин също така заяви, че до 2022 г. в армията трябва да постъпят над 400 междуконтинентални балистични ракети, 8 ракетни подводни крайцера от стратегическо значение, 50 бойни кораба и 100 военни космически апарата. Освен това армията ще получи 600 съвременни самолета, включително и изтребители от пето поколение, над 1000 хеликоптера, 28 зенитни ракетни системи С-400, 38 зенитноракетни комплекса "Витязь", 10 ракетни комплекса "Искандер-М". На разположение на армията ще бъдат допълнително 2300 танка, 2000 самоходни артилерийски комплекси и оръдия и над 17 000 военни автомобила, пише Путин.
"Националната сигурност на Русия може да се гарантира само ако страната бъде истински силна. Не бива никога вече да допуснем повторение на трагедията от 1941 г., когато липсата на готовност за война у държавата и армията бе платена с огромни загуби в хора", подчерта Владимир Путин. В глобалния свят Русия не бива "да въвежда никого в изкушение със слабостта си" и "при никакви условия няма да се откаже" от укрепването на своя потенциал за стратегическо възпиране. Той посочи, че Русия отпуска за нови научни военни разработки към 23 трилиона рубли (582 млн. евро) за следващото десетилетие, но това не означавало милитаризация на бюджета. Владимир Путин отбеляза, че щом Русия притежава ядрено оръжие, според него няма никаква вероятност за широкомащабна агресия срещу федерацията. "Русия ще даде адекватен отговор на разгръщането на американската система за противоракетна отбрана (ПРО), включително в Европа. Гаранция срещу нарушаването на глобалния баланс на силите може да бъде създаването на собствена, много скъпа и засега неефективна система ПРО, или, което е далеч по-ефективно, способности за преодоляване на всяка система за ПРО и защита на руския ответен потенциал", подчерта Путин. Според премиера "именно за тази цел ще служат Стратегическите ядрени сили и структурата на въздушно-космическата отбрана". Путин е убеден, че "по този въпрос не може да има "прекалено много патриотизъм".
НАГЛАСИ
Общоруският център за проучване на общественото мнение (ВЦИОМ) публикува прогноза, според която премиерът Владимир Путин ще победи в президентските избори на 4 март още на първия тур. "Прогнозата на ВЦИОМ е, че изборите ще бъдат само в един тур, като Путин ще ги спечели с 58.6%. На второ място ще бъде Генадий Зюганов с 14.8%, а на трето - Сергей Миронов, за когото ще бъдат подадени 7.7% от гласовете", заяви на пресконференция в централния офис на Интерфакс генералният директор на центъра Валерий Фьодоров. Той добави, че 18% от руските граждани не вярват в честността на изборите.