Скандалът, започнал с бонусите в здравната каса и прераснал в обвинения за монопол към фармацевтичната компания "Софарма", вчера претърпя нов обрат. Премиерът Борисов освободи без никакви обяснения от поста зам.-министър на здравеопазването Гергана Павлова. "Решението на премиера е по собствено усмотрение", обясниха лаконично от правителствената пресслужба. За пръв път Борисов уволнява висш чиновник по "собствено усмотрение". По-късно депутатите от ГЕРБ решиха единодушно да гласуват за оставката на управителя на здравната каса д-р Нели Нешева в парламента.
Павлова е работила в "Софарма", което се счита за конфликт на интереси от деня, в която беше назначена на поста - преди почти 2 години, и то с ресор лекарствена политика. Досега Борисов не е показвал да смята това за нередно. Но премиерът промени мнението си след масирана атака на медии, свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски. Според тях Павлова е работила за интересите на бившия си работодател "Софарма", най-вече като е променила нормативната база така, че от м.г. вече болниците сами си купуват онколекарства с търгове. Допреди това медикаментите се купуваха от самото здравно министерство. Промяната предполага, че болниците плащат по-високи цени за медикаментите, тъй като поръчват по-малки количества. И това облагодетелствало най-вече "Софарма Трейдинг" - дистрибуторската компания на "Софарма", тъй като тя е основният доставчик на лекарства в болниците.
От друга страна обаче, имаше официално решение на управляващите онколекарствата да минат към здравната каса от тази година. Това означава, че болниците трябва да си ги купуват сами, тъй като касата не осигурява медикаменти, а само ги плаща.
Другото обвинение е, че медикаменти на "Софарма" са три пъти по-скъпи в България, отколкото в Турция и Гърция. Но не е ясно на какво се дължи това - на по-голям пазар, по-нисък ДДС, на некоректно поведение на фирмата спрямо българските потребители или на нормативни пропуски в ценообразуването на лекарствата у нас.
По този повод Борисов каза по-късно през деня, че Гергана Павлова е била длъжна да обясни защо медикаментите у нас са по-скъпи. "Ясно и точно съм се разпоредил, когато министър или заместник-министър има даден ресор, след като има обществено питане, проблем, дискусия, излизаш и обясняваш това, което те питат. За всички е ясно, че един човек не определя цената на лекарствата, нито управлява здравната каса. Като има проблем, излизаш и казваш - ето по този начин аз ще го направя - публично, прозрачно, и ще ви докажа, че това е така или не е така. Три дни дочувам, че обществото пита - защо едни лекарства са по-евтини в Сърбия, а в България - не са. Кой да го обясни - аз ли да го обясня?!", мотивира се Борисов. По повод обвиненията собственикът на "Софарма" и съсобственик на "Вестникарска група България" Огнян Донев заяви, че не е знаел за съществуването на Гергана Павлова, докато не е станала зам.-министър.
Скандалът със "Софарма" опря и до другия скандал от последните дни - бонусите, вземани от ръководството на здравната каса, и последвалата оставка на управителя Нели Нешева. Самата тя обяви, че атаката срещу нея е, защото е засегнала интереси на фармацевтични компании. Стрелите отново бяха насочени към "Софарма". Нешева е опитала да свали цените, на които "Софарма Трейдинг" ще продава онколекарства на болниците, и това е причина за отстраняването й. За пръв път от доста време касата има право да договаря цени на медикаменти, и то само на онколекарствата, с производители и търговци. Уловката обаче е, че те не са длъжни да спазват договорените цени, когато сключват договори с болниците, т.е. цените на касата са по-скоро препоръчителни.
В скандала беше замесена дори и Европейската комисия. От СДС обявиха, че ЕК проверява българска фармацевтична компания за монополно положение на пазара на лекарства. От ЕК потвърдиха пред "Сега", че има проверка по сигнал срещу "Софарма", но тя е за непозволена държавна помощ и е препратена на българските власти. Едва след отговора от наша страна Брюксел ще реши как да постъпи. Здравният министър Стефан Константинов обяви, че такова писмо е получено в МЗ в понеделник. От надзора на касата твърдят, че е имало запитване за монополно положение на фирмата и през 2010 г., когато Огнян Донев беше негов член. Малко след това Донев се оттегли от НС на НЗОК.
Въпреки че и Борисов, и депутати от ГЕРБ обявиха, че одобряват работата на Нешева, а редица медицински, пациентски и работодателски организации застанаха зад нея, все пак снощи ПГ на ГЕРБ реши да приеме оставката й. До месец ще има нов управител на касата, увериха управляващите. "ПГ предлага на премиера да разгледа кадровия потенциал в здравеопазването, за да не остава съмнение за защита на корпоративни интереси", каза шефът на групата Красимир Велчев. Така и не стана ясно защо от поста не беше освободен и зам.-управителят на касата Мариана Василева. Нели Нешева е получила 12 000 лв. бонуси през м.г., а Василева - 15 000.
СДС поиска оставката и на министър Стефан Константинов, тъй като е излъгал за бонусите в подопечното му министерство. Там са раздадени над 5 млн. лв., а министърът обяви, че 90% от парите са отишли за работещите в "Спешна помощ", домовете за деца, в психиатриите и кръвните центрове. От "Бърза помощ" обаче обявиха, че в едва 16 от 28-те спешни центъра са получили незначителни суми.
НОРМИ
Публичният пазар на онколекарства у нас е за близо 100 млн. лв. и за пръв път тази година те ще се платят изцяло от здравната каса. Досега препаратите се поемаха от министерството, което правеше доставки по болниците. Сега те ще си купуват препаратите сами, а НЗОК ще им плаща според договорените с производителите цени. Така има риск болниците да продължат да трупат дългове към търговците на лекарства. Според непотвърдени данни 70% от държавните лечебни заведения се зареждат именно от "Софарма Трейдинг" и нови дългове ще ги направят още по-зависими от компанията. Официална статистика кой търговец какъв дял от пазара държи няма.
Цените на лекарствата, плащани от здравната каса, МЗ и болниците, са фиксирани в позитивния лекарствен списък и институциите нямат право да купуват на по-високи. Цената се формира като най-ниската сред стойността на препарата в 8 от най-бедните страни в ЕС. Към нея се добавят пределни надценки на търговци и аптеки и ДДС. Отделно на свободния пазар обаче производители и търговци могат да продават по-евтино. При българските лекарства, които не се продават в 8-те референтни държави, цената се образува, като се сравнява с цените на други медикаменти със същото генерично съдържание. Засега обаче не се е чуло да се задават промени в нормативната уредба въпреки уволненията и скандалите.
СЕРИЯ
За 3 работни дни бяха направени няколко размествания на висши чиновници. След оставката на Нели Нешева в петък поста си по лични причини напусна шефката на Агенцията за закрила на детето Надя Шабани. В понеделник беше махната шефката на Агенцията по вписвания Виолета Николова заради взети 48 000 лв. бонуси за 6 месеца. Вчера последваха и рокадите в МЗ и "Напоителни системи".
|
|