:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,249
Активни 507
Страници 2,123
За един ден 1,302,066

Външните министри на Евросъюза одобриха Сърбия за кандидат-член

Очаква се лидерите на ЕС също да кажат "да" на Белград
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ален Жупе
Сърбия е на път да получи статута на кандидат-член на Евросъюза. Външните министри на страните от ЕС одобриха ключовата първа стъпка в усилията на Сърбия да се присъедини към европейския блок, предадоха агенциите.

"Постигнато е споразумение Сърбия да получи статут на кандидат за членство", съобщи френският външен министър Ален Жюпе на вчерашната среща на министрите в Брюксел. Очаква се окончателното решение да бъде взето по време на срещата на лидерите на ЕС на 1-2 март.

Подкрепата за Белград изразиха още външните министри на Швеция, Белгия, Чехия и Австрия. Миналата седмица Германия и Италия също заявиха, че ще подкрепят кандидатурата на Белград.

Благоприятната за Сърбия развръзка настъпи след постигнатия напредък в преговорите с Прищина, който започнаха през март 2011 година. В досегашните общо осем кръга преговори страните се споразумяха по редица въпроси, сред които свободата на придвижване, размяна на документи за гражданско състояние, кадастъра, митническите печати, признаване на университетските дипломи, а също за съвместен контрол на пропускателните пунктове по административната граница между Сърбия и Косово. Споразуменията обаче още не са реализирани.

Последният препъникамък бе с какъв статут Косово да участва на международните регионални форуми в Западните Балкани. Косово прие сръбските искания - да се откаже от думата "република" при представянето си на форумите и цялостното решаване на въпроса да се базира на Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН от 1999 г., който подчертаваше суверенитета на Белград върху бившата югопровинция. На свой ред сръбската страна прие решението на Международния наказателен съд (МНС) от 2010 г., което признава декларацията за независимост на Косово от 2008 г. за законна и валидна. Споразумението бе постигнато миналия петък, а вчера външните министри вече одобриха кандидатския статут на Сърбия. В същото време освен участие в международния форум споразумението открива пътя на Косово за преговори за членство в ЕС.





17
1317
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
27 Февруари 2012 22:02
Това означава, че Гърция си отива и идва нова "топла" резерва. Коя ли ще е "другата Гърция"?
28 Февруари 2012 00:40
Айде и тия нещастници да ги вземат, че ми писна и от техните цигании.....
28 Февруари 2012 04:39
To беше ясно че рано или късно ще ги поканят. Само като погледнеш картата се вижда че не е естествено сърболяците да са извън ЕС.
Ама всичко стана по труднио начин , со маце кютек. Та им увреха кратуните предприсъединително.
28 Февруари 2012 08:18
България трябва да наложи вето!!!Преди да върнат западните ни покрайнини!Това са най-големите ни врагове!!!
28 Февруари 2012 08:37
И като ни върнат Западните покрайнини, какво ще ги правим ? То и сега след Брезник нататък животът е замрял....
28 Февруари 2012 09:02
Братя сърби, "врагове наши", "нещастници" такива- досега добре си бехте, е сега ше видите за к'во става въпрос. По-бързо се измъквайте, докато не са ви "приели" - щот ние, съседите ви цъфанАхме и вързАхме покрай тоз ЕС, дано политиците ви не са такива като нашите.
Както каза един форумец, преди време-водят ни-имат един убит премиер.........
28 Февруари 2012 09:04
Поздравления за Сърбия, и успех на изборите през май на десницата!
28 Февруари 2012 09:21
Сиренце за мишлето ...И да слушкат , докато ги "хармонизират" - монопол на чуждите компании в най-апетитните сфери на икономиката. Вече е играно в други държави. Не е ясно въобще какво ще стане с този ЕС, та сърбите да се надяват . До тогава .......
28 Февруари 2012 09:37
Да пожелаям успех на сърбите и да се справят по-добре от нас с преговорите за членство.
Приемането на Сърбия в ЕС е от полза и за България.
28 Февруари 2012 09:47
Първо , не е ясно колко време ще се точи тази процедура при това клатушкане на ЕС и кризата в него. Проблемите ,които ще им поставят хърватите - бам- башкъ. Второ - кое е от полза за БГ приемането на Сърбия? Че още един манерков черпак на софрата и че стават западна граница на ЕС ? - мита , такси, и т.н. от трети държави - при тях . Проекти и кинти за транспортни коридори - тоже . Това ,че ние не можем да контролираме най-проветривото място между Азия и Европа и събираме в хазната, си е наш БГ проблем.
28 Февруари 2012 10:56
Литва и Румъния поставиха условия пред даването на статут на държава кандидат за членство в Европейския съюз на Сърбия, предаде "Франс прес".
По думите на дипломат от ЕС повечето спорни въпроси са решени, но все още няма споразумение заради възражения от страна на Румъния и Литва. Преговорите в последния момент между посланиците на ЕС ще се състоят по-късно днес и ще имат за цел да разрешат проблемите, повдигнати от Букурещ, и особено от Вилнюс, които може да са пречка пред споразумението, уточни източникът.
Румъния настоява за гаранции за зачитане на румънското малцинство в Сърбия, докато Литва води спор с Белград за председателството на Общото събрание на ООН, както и по търговски въпроси. Според дипломата Вилнюс се опасява и от близките връзки между Сърбия и Русия. Те виждат Сърбия като част от Русия в ЕС, допълни той.


Румъния и Литва поставят условия пред евроинтеграцията на Сърбия
Натисни тук

E, Румъния има външен министър, който защитава сънародниците си румънци, в Сърбия. Литва има външен министър, който защитава икономическите интереси на Литва. Пък Израел си има НМ, който лобира за интересите на Израел в Турция, Сирия и навсякъде по света.
А българите в Западните покрайнини, кучета ги яли!
Живот!
28 Февруари 2012 10:57
пп
НМ да се чете Николай Младенов.
28 Февруари 2012 11:01
AzUrAL: България трябва да наложи вето!!!Преди да върнат западните ни покрайнини!Това са най-големите ни врагове!!!

Абсолютно!
Само че не и с този външен министър, НМ.
28 Февруари 2012 11:12
Министър Неадекватен
Броени дни са изминали от поредните сръбски провокации в Западните покрайнини, а българският министър на външните работи, вместо да притисне дипломатически властите в съседната страна - да спазват правата и свободите на българското население, излиза с поредната си меко казано неадекватна позиция по темата. Влязъл в ролята на сръбски лобист, той твърди, че ако Сърбия получи статут на кандидат за членство в ЕС, то това ще е и "най-добрата гаранция за правата на нашите сънародници в тази страна.“

Подобно съждение е меко казано наивно, достатъчно е да се сетим за това дали Гърция, която от 31 години е в ЕС, признава наличието на малцинства на своята територия, дали признава българско малцинство и дали е осигурила всички негови права, полагащи му се според международните спогодби, които Атина е подписала. Какво стана, нали ЕС е не само пространство на свободно придвижване на стоки, услуги, хора и капитали, но и на споделени отговорности в сферата на човешките права?
Влизането на недемократична и нереформирана Сърбия в ЕС ще обрече веднъж завинаги нашите сънародници от Поморавието и Западните покрайнини на трайно обезправяване, прогонване или асимилация. Получава се така, че нашето собствено правителство легитимира остатъчната великосръбска политика, стоварила се с цялата си мощ върху българите в Сърбия, след като останалите национални малцинства бяха напълно защитени от своите държави-майки.

28 Февруари 2012 11:14
Министър Неадекватен
В началото на своето управление Николай Младенов даде известни надежди на българите от близката чужбина, говорейки за „нова балканска политика на България“ и предприемайки обиколка в Западните Балкани. Малко по-късно всичко се оказа поредната демагогия, която дори бързо успя да деволюира в открита подкрепа за „Югославия“ (справка – Цецка Цачева).

Бърз преглед на страницата на Външно министерство показва, че нашият дипломатически щит поне декларативно се е спуснал над народите на Мианмар, Тунис, Либия, Египет, Афганистан, Ирак, Йемен и Сирия. Но отсъстват каквито и да е позиции и активни действия за защита на българите в близката чужбина – Западните покрайнини, Р Македония, Беломорието.

До известна степен е разбираемо желанието на Николай Младенов да трупа точки пред „либералните“ западни елити – вероятно разглежда министерския пост като важно стъпало по пътя към ръководна позиция в някоя наднационална институция. Но българският данъкоплатец не отделя от насъщния си, за да задоволи нечии кариеристични амбиции. Държавата ни съществува, за да гарантира живота, здравето и сигурността на българите, независимо от това в коя точка на света се намират.

Така че министърът или да си влезе в ролята на български държавник, защитаващ интересите на българите, или моля да освободи поста и да се върне обратно на служба в Соросовата фондация, от която дойде.


Натисни тук
28 Февруари 2012 15:55
"Това са най-големите ни врагове!!!"

- търси ги на "Позитано" 20 !
29 Февруари 2012 01:38
Трудно е да се каже.
Гого Тарабата е Вожд и Учител на позитаците . От една страна.
А от друга - дигна на бунт срещу Българската държава простата селяния с пари от Београд.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД