Скандалът в царската парламентарна група предизвика Никола Николов от НДСВ, който поиска в началото на пленарното заседание първа точка от дневния ред да стане създаването на комисия за борба с корупцията. Предложението бе подкрепено от депутатите на мандатоносителите - движение "Оборище" и Партия на българските жени. Зам.-шефът на групата Владимир Дончев бранеше официалната позиция, че трябва да се направи само подкомисия. Началникът на жълтите депутати Пламен Панайотов е в чужбина.
Инициативата за такава комисия поде преди 2 месеца Борислав Цеков от НДСВ, който вчера отсъстваше от залата при гласуването. Предложението тогава получи подкрепата на 110 депутати от всички групи. Премиерът обаче каза преди ваканцията, че органът да бъде подкомисия, и свое заседание жълтата група бързо реши да внесе точно такова предложение.
Най-яростна защитничка на идеята да се разнищят стопанските далавери в комисия вчера се оказа Теодора Литрова. "Имам личен интерес да се създаде такава комисия, защото това гласят нашите предизборни обещания. Аз не съм народен представител на
НДСВ, което в момента не спазва своите обещания.
Аз съм заинтересована да не пада рейтингът на управляващата коалиция така главоломно", каза тя.
"Това изказване е лицемерно", нападна колежката си от трибуната Владимир Дончев. Той изкара кирливите ризи, като я обвини, че е поискала информация за състоянието на държавно предприятие с бланка на комисията по вътрешна сигурност, на която Литрова не е член. Това било нарушение на правилника, затова не можело Литрова "да чете морал". По-късно стана ясно, че Литрова се е подписала заедно с Николай Чуканов, който участва в тази комисия, в питане до ВиК - Стара Загора.
"Тук се разиграва сценка, която става не без участието на опозицията. Има позиция на парламентарна ни група", заподозря конспирация Дончев. "Не искам да участвам в политически договорки", включи се в скандала Румяна Георгиева. Тя спомена, че и без комисия парламентът е успял да отнеме имунитета на Венцеслав Върбанов. Пред журналисти Георгиева разкри, че според нея
депутатите от "Оборище" действат заедно със СДС срещу интересите на НДСВ.
"Смутена съм, защото това е изказване от мой колега, психически устойчив гражданин, който първо подписа искането за създаване на комисия, а после го оттегли", контрира я Литрова. Независимите депутати, които се отцепиха от НДСВ, я подкрепиха.
За да стегне редиците, главсекът на управляващите Веселин Близнаков поиска 15 минути почивка в най-разгорещения момент на скандала. "Не - 30 минути почивка", отсече притеснен от разнобоя председателят Огнян Герджиков.
След почивката позициите не се сближиха. Думата взе Татяна Дончева. "Когато ти платят, за да влезеш в тази зала, трябва да се грижиш спонсорите да си избият парите. Корупцията не се бори с комисии. Трябват добри закони", каза червената депутатка. Според нея Литрова вероятно е искала по официален път информация за бизнеспартньори или потенциални приватизатори на държавната фирма.
Един колега от НДСВ ми каза вчера, че ще вземе фотоапарат и ще ходи да снима вилите на участниците в Костовото управление, за да даде после снимките на комисията срещу корупцията. Ние не сме фотото на "Кодак", а Народно събрание, каза Дончева. Държим се сякаш сме в първи клас.
Изглеждаме бавноразвиващи се,
недоволстваше тя от глупавите разпри. После се разбра, че вечно недоволният Иван Козовски бил автор на идеята за снимковия материал.
Червената депутатка се подигра на слабата дисциплина сред царските депутати: "Не ни поставяйте в крайно затрудненото положение да крепим управляващите, защото и нашите усилия си имат граници. Да не вземем да застрашим националните интереси преди Прага", добави Дончева. Тя единствена от ПГДЛ се въздържа при гласуването на комисията.
След дебатите Герджиков изненадващо предложи да се гласува първо предложението на Владимир Дончев и Борислав Ралчев за създаване на подкомисия, а не това на Никола Николов, както би трябвало да е по правилник. Подкомисията се отхвърли с 91 гласа "против" и 19 "въздържали се" срещу 107 "за". Веднага след това общо 113 депутати подкрепиха създаването на отделна комисия за борба с корупцията.
Герджиков и заместничката му Камелия Касабова нервно напуснаха
залата и оставиха Юнал Лютфи да председателства, като в гнева си забравиха, че трябва парламентът да избере и състава на току-що създадената комисия.
Тошо Пейков предложи комисията да бъде от 17 души - по четирима от всяка група плюс председател. Владимир Дончев обаче поиска първо решението на парламента да се публикува в Държавен вестник. Синият Димитър Абаджиев му каза, че за публикация трябва да отиде целият състав на комисията. Накрая Лютфи соломоновски подложи на гласуване предложението на Пейков, но както той го беше разбрал - да се отложи избора на състав на комисията с 1 седмица. "Това не беше моето предложение", провикна се лидерът на "Оборище" от залата. "Това е вашето предложение", отговори му Лютфи и въпросът се отложи до следващата сряда.
Шефовете на НДСВ и ДПС се срещнаха спешно след заседанието и решиха да настояват за равно участие на всички групи в новата комисия, за публичност на заседанията, чисто минало и настояще на членовете и никакво заплащане за работата в комисията. Запитан дали Весела Драганова, която е зам.-председател на групата на НДСВ, е била повикана на срещата, Владимир Дончев ехидно отговори, че по това време тя е имала медийни изяви.
Това заседание означава, че предстои преструктуриране на силите в парламента, ако не и предсрочни избори, пророкува след скандала депутатът-социалист Георги Божинов.
--------------
16 отцепници
Адриана Бръмчева, Весела Драганова, Димитър Ламбовски, Емил Кошлуков, Иван Козовски, Лютви Местан, Марианна Асенова, Марина Василева, Мария Гигова, Наим Наим, Никола Николов, Николай Бучков, Николай Чуканов, Нонка Матова, Пламен Кенаров, Теодора Литрова, Тошо Пейков и Явор Милушев гласуваха "за" създаването на комисия и по този начин бламираха решението на парламентарната група. Милушев разкри обаче, че някой е взел картата му и е гласувал вместо него против волята му.
--------------
Ръководството ще наказва
Поведението на депутатите от НДСВ ще се обсъди обстойно на заседанието на парламентарната група във вторник, обеща зам.-шефът Владимир Дончев. Той каза също, че ръководството на жълтите депутати ще докладва в подробности за случилото се на премиера.
Никой от началниците обаче не се осмели да каже, че ще изключи 16-те "саботьори" от групата. Все пак никой от нас не е изразил становище в защита на корупцията, формулира безпомощното състояние и.д. началникът Дончев.
Как ще ни изключат, нали ние сме групата, попита Тошо Пейков.
|
|