"В България няма стимул за българските инвеститори и това се отразява в развитието на цялата икономика", заяви председателят на "Възраждане" Емил Кюлев след срещата си с ръководството на БСП и депутати от Коалиция за България. Въпреки това туризмът е привлякъл $ 1,2 млрд. инвестиции предимно от български фирми, което доказвало възможностите на родните предприемачи. Нито държавата, нито общините обаче правят нещо за инфраструктурата или за изграждането на пречиствателни станции в курортите. "И ако до 2 години този въпрос не се реши, туризмът ще западне", заяви банкерът.
Според него бързането да се продаде на всяка цена Банка ДСК също не е знак за държавническо мислене. Според него би могла да се използва друга форма на приватизация, примерно "алианс от български капитали да придобие част от активите на банката, която държи народните пари". Сега 90% от банковия сектор са в чужди ръце, но тези банки не кредитират предприемачите, а само населението, коментира още финансистът. Според него няма европейска държава, в която всички банки да са частни. Държавната политика за експортно кредитиране или за гарантиране на заемите се извършва само от национални институции, припомни финансистът.
Той се застъпи и за идеята на Доган да се амнистират мръсните капитали. "Какво значи "мръсни капитали"? Това са пари без данъци. В цял свят го правят, и то гениални финансисти. Защо тези пари да не влязат обратно у нас в момент, когато най-много се нуждаем от инвестициите", коментира Кюлев.
Банкерът обаче не подкрепя идеята за спешни ремонти на приватизационните сделки. В правова държава не може без съдопроизводство да се посяга на собствеността, обясни банкерът.
|
|