:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,761
Активни 791
Страници 30,326
За един ден 1,302,066

Редовното плащане на заплати става все по-голям проблем

Заради кризата и междуфирмена задлъжнялост се увеличават работодателите, които бавят с месеци възнагражденията
Редовното изплащане на заплати се превръща във все по-голям проблем за фирмите, показват данните на инспекцията по труда. Нарушенията в областта на заплащането на труда нарастват от 24 875 през 2010 г. до 31 518 през 2011 г. През 2011 г. изплатените след намеса на трудовите инспектори забавени възнаграждения са над 70.6 млн. лв., докато през 2010 г. те бяха малко над 47.2 млн. лв.

Заради постоянни сигнали от ощетени работници се наложи през 2009 г. инспекцията да стартира специална кампания за контрол над плащането на възнагражденията. Оттогава до момента са разплатени над 159 млн. лв. и всяка година сумата расте. Колко точно са забавените възнаграждения данни няма, тъй като заради липсата на възможност за намиране на работа хората са готови с месеци да работят без заплащане и без да се оплакват с надеждата, че все пак някога ще си получат парите.

"От данните е видно, че предприятията изпитват все по-големи затруднения да изплащат трудовите възнаграждения на работещите, и го правят едва след намесата на контролните органи", обясняват от инспекцията. Веднъж забавили възнаграждения, фирмите влизат в "черен списък" и подлежат на непрестанен контрол. Постоянно обаче се появяват нови работодатели, дължащи пари на хората си. В много случаи фирмите се възползват и от правото си да платят само 60% от възнагражденията, но не по-малко от минималната заплата. При това положение те отпадат от графата "нарушители", но остават длъжници на хората.

От бизнеса обясняват задълбочаващата се тенденция да се бавят или да не се плащат с месеци заплати с голямата междуфирмена задлъжнялост. По последните данни на БСК през 2010 г. тя е стигнала 104 млрд. лв., от които 1.9 млрд. лв. са забавени заплати. Един от виновниците за създалата се ситуация е правителството на ГЕРБ, което почти година не се разплащаше с фирмите за свършена работа. Така дългът на държавата официално стигна 800 млн. лв. в края на 2009 г. През 2010 и 2011 г. започнаха разплащания, но по схема, по която фирмите трябваше да направят 7% отстъпка на държавата, вместо тя да ги възмезди заради забавянето. По последните данни за третото тримесечие на 2011 г. дългът към бизнеса на правителството е 254 млн. лв., а на общините - 202 млн. лв.

Откакто се появи тенденцията работодатели да бавят заплати, се коментират и законодателни промени за решаване на проблема. Социалният министър Тотю Младенов обяви, че вече е предложил на правосъдното министерство промяна в Гражданско-процесуалния кодекс, която да даде възможност на работниците да получават извънсъдебно изпълнителен лист и да запорират сметки само срещу извлечение от ведомостите за дължими суми. В момента трябва да се мине през съд.

Повече от пет пъти се е увеличил и броят на работещите без договор. През 2009 г. те са били 1068 души, което представлява 1.2% от всички нарушения в областта на трудовите правоотношения. През 2010 г. броят им нараства до 2584 (2.7%), а през 2011 г. стига до близо 6000 (4.5%). Глобата за работа без договор или неплащане на заплати е между 1500 и 15 000 лв. на случай. Масово варира между 3000 и 6000 лв.



ПРАВА

Хората вече се учат да си търсят сами правата и все по-често подават сигнали към контролните органи. Близо 6500 проверки повече са извършили трудовите инспектори в сравнение с 2010 г., като основната причина за завишения контрол са повече подадени сигнали от други организации и потърпевши, както и самосезирането по публикации в медиите, отчитат от ГИТ. През 2011 г. контролните органи са направили 53 195 проверки в 37 566 предприятия, а през 2010 г. те са били 46 736 в 33 119 предприятия, или ръст с 14%. През 2009 г., когато се развихри кризата, проверките по сигнали на граждани, синдикални организации, ведомства и медии, са били почти 16% от всички. През 2010 г. те скачат на 19%, а през 2011 г. стигат до 23%, или почти всяка четвърта проверка е била по сигнал. През 2011 г. 57% от констатираните нарушения са по т.нар. трудови правоотношения - работа без договор, нерегламентиран извънреден труд, нарушения на регламентите за работното време, почивките и отпуските, бавене на заплати, неплатени обезщетения и т.н. Нарушенията, свързани с осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, са паднали на 43%. За сравнение през 2009 г., когато кризата започна да се проявява, нарушенията на изискванията за безопасни и здравословни условия на труд са били над 60%, а на трудовите правоотношения - 39%.
53
4742
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
11 Март 2012 19:19
Бе, чакайте на държавните служители да почнат да бавят...
----------------------------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек

11 Март 2012 19:31
Еййй, неблагодарен народ..Не стига,че му даваш възможност да ходи на работа, ами иска и заплата
11 Март 2012 19:42
Това новина ли е? Новина ли е междуфирмената задлъжняллост? Някакво откритие ли е направено?
11 Март 2012 19:56
Гарантирано от ГЕРБ...
11 Март 2012 20:01
Конграчулейшънс, Борисов!
11 Март 2012 20:06
ГЕРБ не разплаща задълженията си към фирмите и като се завърти колелото за бачкаторите няма заплати.
Но пък ГЕРБ щедро дава бонуси на своите в ДА...нали са народни пари, с тях са щедри.
11 Март 2012 20:14
Te не знаят, че в Неговата държава данъците са най-ниски, серсемите!
11 Март 2012 20:32
Баф тоя мултипликатор, начи! От 254 милиона неразплатени от Дянков да станат 104 милиарда. Ама такъв трябва да е, щото каква друга причина може да има? Ако имаше, от БСК щяха да я кажат, няма да я крият, я! Който изследва този мултипликатор, и нобелова награда може да вземе!
11 Март 2012 20:43
Сетила се Мара да се побара. Този номер със заплатите тече откакто избухна демокрацията... И никой не се реши да го реши. Защо ли? Ами, защото е свързан със закон за фалитите и прилагането му. Така им е удобничко на изродите в Парламента - да пре*бават най-беззащитните (работниците) за да може съмнителните икономически субекти дето им пълнят партийните каси да се припичат в комфорта на нулева конкуренция. Подобни шмекерии са открито поддържане на неефективни, непочтени и съмнителни икономически отношения. Слабите бизнеси да отиват в небитието и да работят само тези които могат да си плащат за труд. По същество бизнес е капитал + хора. Нашенски бизнес е капитал + човешки ресурси, но ако може и двете безплатно....
11 Март 2012 20:48
Някой разбърква "кофата" на Територията ...
11 Март 2012 21:23
Щеше да е грешка от страна на редакцията, ако картината за пенсиите не беше допълнена с картината на заплатите. Форумният Т.Живков трябва да се яви и да ни натякне, че при Т.Живков заплатите са били редовни. Още отсега уточнявам моята антитеза- че тогава заплатите бяха редовни, но покупките нередовни. Имаше пари, нямаше стоки. Днес обратното, народът купува без пари, на вересия, по селата имам предвид, а заплатите се бавят.
.............................................................................................................
"Колко точно са забавените възнаграждения данни няма, тъй като заради липсата на възможност за намиране на работа хората са готови с месеци да работят без заплащане и без да се оплакват с надеждата, че все пак някога ще си получат парите."
......................................................
Стигнах до горния цитат и се отчаях от мисловното ниво на автора. Заплащането в развития свят е законово гарантирано. Гарант е държавата. Ако работодателят не ти плати, както е по договора, говорим за заплата, с него вече се занимава държавата. Държавата гарантира, че парите ще бъдат изплатени. И тъй като българската държава изобщо няма намерение да дава подобни гаранции, то затова и хората не се обръщат към държавните органи, нито знаят към кого да се обърнат, а авторът е напълно О.К. по този въпрос. И през ум не му минава това колко е безхаберно, престъпно, нечовешко и нецивилизовано.
Истината е, че вече две десетилетия хората работят масово без пари, всякакви мошеници нашенски и чужди инвеститори ги лъжат, влачат и никога не им изплащат даплатите. дори нещо повече. Неплащането се разви масово като измамническа схема, по която богаташите направиха хотелите си. Хващат майстори, работят им по седмица, по месец и когато дойде време да им плащат им намират кусур в качеството на работата, обвиняват ги, че са съсипали хубавите материали и ги гонят.
***
11 Март 2012 21:32
Па тогаз Генко, дай от твойте каймета............ от частпрома!!
Нали си христиенин уж!!
11 Март 2012 21:35
Явно "бокомицинът" не помага на държавата, трябва да сменим илача.
11 Март 2012 21:47
Периодично забавяните няколко стотин милиона от държавата далеч не са единственият фактор за този крах. Не е достатъчен фактор и сумата от около половин милиард, които дължат малките общини, благодарение на съкратените им почти на половина бюджети.
Катастрофата беше предизвикана от цялостната политика на правителството, целяща смазване на икономическата активност и заграбване на огромна част от имуществото в България от малка група олигарси.
Това те се опитват да постигнат чрез свиване на потреблението и на паричната маса в обръщение, рязко намаляване на кредитирането и ръст на лошите кредити, заграбване на имуществото на длъжниците от страна на банкерите и няколко избрани олигарси, към които се стичат сиви и черни финансови потоци, както и пари от държавни поръчки. Основното оръжие на Борисов, Дянков и стоящите зад тях сиви олигарси беше психологическо.
В началото на кризата, чрез надаването на бесен вой по всички купени медии как "в бюджета няма пари", как Тройната била изхарчила всичко и т.н., как зеела "дупка в бюджета"(при 8,5 милиарда фискален резерв), как няма пари за здравеопазване(при милиард и половина резерв на Здравната каса) злокобната клика постигна своето - населението се отчая и спря да харчи, а бизнесът(наш и чужд) се отказа да инвестира.
Банките извършиха своята(богато подсладена) част от злокобния план, като спряха кредитирането и вдигнаха лихвите до небесата, ускорявайки по този начин фалитите и изтеглиха десетки милиарди от реално обръщение.
Резултатът вече е на лице, но благодарение на огромното количество продажни медии повечето хора не си дават сметка до къде ни докара "Батбойко"....
Или по-точно неговите кукловоди....
А относно външната ни политика и играта на Русия и Америка, както и относно корупцията и тнар. "борба с организираната престъпност" ще разкажа друг път...
Може би...
11 Март 2012 21:51
Или по-скоро няма да ви разкажа.
Спете си и сънувайте, че сте с млада жена, ревматизъм или някоя такава болест покрай топла печка....
11 Март 2012 21:58
и изтеглиха десетки милиарди от реално обръщение.
Резултатът вече е на лице, но благодарение на огромното количество продажни медии повечето хора не си дават сметка до къде ни докара "Батбойко"....

Попе, ти статистиката на БНБ за паричната маса гледал ли си, наизуст ли си декламираш декламацията или и БНБ е част от конспирацията? Щото според БНБ М1 от юли 2009 до януари 2012 расте от 17683939 до 21455099 хил.лв., растежът не е съвсем, но достатъчно равномерен, а в колебанията си М1 не спада под юли 2009. М2 и М3 и те тъй.
11 Март 2012 22:04
Мммм дааа,
20 години не можем да превключим че мин.пред . не трябва да дава на олигарсите.
11 Март 2012 22:04
Манрико, чета доста неща.
Погледни ръста на депозитите в банките от 2009 досега.
Това са пари, "извадени" или ако искаш "спрени" от кръговрата на икономиката на икономиката ни.
Но не са само те.
Сумите по всички кредити, които са върнати на нашите банки за последните три години, но не са пуснати отново на българския пазар, а са върнати на банките - майки в Западна Европа реално са извадени от обръщение на нашия пазар.
Изобщо картината в икономиката никога не е статична, а е динамична, и икономиките поне през последните няколко десетилетия са в състояния на постоянно нарастване.
Така, че дори тази година да имаш същия обем, като миналата, ти всъщност вече имаш сериозно изоставане.

11 Март 2012 22:09
А психологическият мултипликатор е най-мощният мултипликатор в икономиката.
Песимизъм, спиране на харченето, спиране на инвестициите, съкращения на работници - следствие: още по-голям песимизъм, още по-слабо харчене, още повече съкращения на работни места и така...
До днешното положение...
Конграчулейшънс, Борисов!
11 Март 2012 22:23
popangelov
11 Март 2012 21:47
само искам да се попиша и под последното Ви мнение за икономиката. която за гейберасти пояснявам е инерционна система, искам да им поясня - с;ед като я убиваш три години, трябват ти поне пет да я събудиш...(при прекрасни "други условия"
11 Март 2012 22:28
М-да.
А "другите" условия не са съвсем прекрасни...
11 Март 2012 22:40
Това са пари, "извадени" или ако искаш "спрени" от кръговрата на икономиката на икономиката ни.
Но не са само те.
Сумите по всички кредити, които са върнати на нашите банки за последните три години, но не са пуснати отново на българския пазар, а са върнати на банките - майки в Западна Европа реално са извадени от обръщение на нашия пазар.

Това вече е нещо друго, но ако ще се опитваме да си говорим по-сериозно, а не да се замеряме с мантри, не е проблемът в паричната маса. Криза е, банките връщат ресурс, щото им трябва. Отделно ситуацията наподобява liquidity trap, макар и май да не е съвсем това. Хората виждат, че е криза в цял свят, спестяват за черни дни, а и имат доверие във финансовата стабилност на България, не очакват прекалена инфлация, която да им изяде спестяванията. Дето викаше Кругман, ефективно средство срещу liquidity trap в САЩ щяло да бъде Бернанке да даде пресконференция с хавайска риза, пушейки джойнтче - да се уплашат хората от инфлация. И у нас, ако БСП спечели избори с обещания да му отпусне края, да харчи дефицитно, ако трябва с цената на валутния борд, ще се втурнат хората да си теглят спестяванията и да ги харчат.
11 Март 2012 22:54
Манрико, ако си говорим сериозно, да си говорим сериозно.
Кризата в Европа е втора вълна.
Имаше криза, имаше възстановяване, с изключение на "Прасетата" после втора вълна, заради дълговата криза на прасетата и нелепия начин, по който Меркози се опита да се справи с дълговата криза.
У нас още сме в първата криза.
Изобщо не сме отлепили негативните тенденции.
И може да пропуснем частта колко бил скочил износът и как ей сега ще почнем да изнасяме някакви чудовищни работи.
Не вярвам, че изнасяме горива за Люксембург и Южна Африка.
Просто не вярвам.
Вярно, има ръст при металите, заради поскъпването, появиха се отново шивашките ишлеме фирми, заради падналите брутално нива на заплащане.
Но това не може да вдигне икономиката ни.
Твоят бранш е много готин от макроикономическа гледна точка, защото вкарва чисти свежи пари, ама за жалост капацитетът за растеж е твърде малък, заради жестоката конкуренция в цяла Източна Европа.

11 Март 2012 23:00
Всъщност, няма за какво да си говорим.
Това, което е направено, е направено - Тиквата успя да направи всички възможни грешки по време на една криза и последствията вече са неизбежни.
Дори "Батбойко" утре да бъде линчуван публично и обесен пред Нардното събрание, с Дянков на единия му крак и Цветан Василев на другия, пак ще ни трябват поне 5 години за да се вдигнем на крака...
Все тая...
11 Март 2012 23:03
Но това не може да вдигне икономиката ни.
Твоят бранш е много готин от макроикономическа гледна точка

За съжаление основната част от високия ни растеж преди кризата се дължеше на строителния и имотен балон. Той се спука и в обозримо бъдеще няма да се надуе пак. Не знам с какво друго можем да постигнем пак висок растеж. А моят бранш е готин по-скоро от микроикономическата страна. Няколко хиляди, айде да са десетки хиляди ИТ специалисти с продукция предимно за износ, добра работа и добра заплата не могат да обърнат икономиката. Туризмът например е много по-важен макроикономически.
11 Март 2012 23:13
Някой срещна ли нещо за подкупите на Сергей през фирмата на жена му към авсртийските тарикати? Питам, щото може аз да съм пропуснал
12 Март 2012 04:54
***
12 Март 2012 05:43
Ако някой фирмаджия плаща навреме, това не е ли нелоялна конкуренция?
12 Март 2012 06:16
Ето как ще събират пари да ни плащат заплатите:
София ще предложи на шейховете от Катар най-прочутите си минерални бани. Кметът Йорданка Фандъкова ще търси инвеститори по време на визитата на премиера Бойко Борисов в емирството. Идеята е част от Централна баня и старата баня в Банкя да се превърнат в модерни СПА центрове, обясни Фандъкова.
12 Март 2012 06:35
Здравееей Жан Виденов, здравееей.....
12 Март 2012 06:41
Gozambo:"Стигнах до горния цитат и се отчаях от мисловното ниво на автора."

Ужас! Чета и немея пред титана на мисловния процес ГоззззАмбооо! Качествата на демократите определят и качеството на демокрацията! Някой да продължава да се учудва?!...
12 Март 2012 07:54
ае стига ревахте народъ го иска
за пръв път от 23 години има народен човек на власт
сега е в пъти пъти по добре освен това вият червените прашки.
12 Март 2012 08:42
За нашия бранш кризата идва само и единствено от чиновниците. Държавни и общински. Не вършат работа, пречат, спъват, спират... Сложно и трудно изпълнимо законодателство, безкрайна бюрокрация, отказ на властите от частни инвестиции...
В резултат - фирмите спират, хората в неплатен или на улицата, останалите пък чакат да получат поне част от значително намалените заплати...
12 Март 2012 09:46
Имах предвид качество, а не количество Манрико.
За жалост сте много малки, а няма как да пораснете достатъчно, наистина
12 Март 2012 09:50
даже и бонус взех
12 Март 2012 09:52
Снощи не се замислих защо ли се появява такава водеща статия в този брой. Тази сутрин като чух новините по "Хоризонт" в 7, се сетих. Днес видният бизнесмен и член на Управителния съвет на БСК Валентин Захариев трябвало да плати поне част от забавените заплати в Горубсо и ОЦК. Дължал 1,6 милиона на едното и 1,1 на другото място. И това при положение, че се произвеждат олово и цинк, които са борсови стоки, значи пазар си има, цените им май хич не са лоши въпреки кризата. И няма как да му пречи сушата, кишата, международното положение и Боко.
12 Март 2012 09:55
От бизнеса обясняват задълбочаващата се тенденция да се бавят или да не се плащат с месеци заплати с голямата междуфирмена задлъжнялост. По последните данни на БСК през 2010 г. тя е стигнала 104 млрд. лв., от които 1.9 млрд. лв. са забавени заплати. Един от виновниците за създалата се ситуация е правителството на ГЕРБ, което почти година не се разплащаше с фирмите за свършена работа.

Що ли не ми се иска понеделнишки да се връщам и рова назад по постовете си, кога извиках високо и в сий форум, че МП предизвиква верижна междуфирмена задлъжнялост, без да е принуден от обстоятелствата.
Кризата си е криза.Поведението на субектите - като при криза, това ясно.
Но чий го биеше по главата да спре плащанията за година, при това по перфектни договори?А?
Правилно познаватее - тъпата Му политика, да се прави на мачо, да хвърля кал връз предишните, как щял да ги проверява хууубавичко, как Му оставили 2 млрд за плащане /Невдянков преди седмица взе да ги докарва до 4 - при сметките за резерва/.
Тъпи та вдлъбнати.Освен че навързаха сума фирми в този с нищо непредизвикан впряг, голям брой вече отлетяха в мрака, просто изчезнаха.
"Ефекта" от финансовата Му политика е този - фалирали фирми, увеличена безработица и м/у фирмена задлъжнялост, която спъва бизнеса нонстоп.
Каква криза, какви 5 лева тук, кризата просто идва отгоре.Или по точно - безумията герберастски идват отгоре и в повече.
Откъде идвали 104 млрд. - без коментар.Не си спомням коя година беше из ИТ статистика някакъв олигофрен беше надрусал, че са продадени 120 000 компа /условно число/ при внос 20 000./бяха запитани всички фирми в бранша и като почна една прекупвачницааа.../
Да, верно, в края на 2009 г. 2-3 пъти повече неразплатени задължения имаше държавата отколкото сега.Само че отровата си свърши работата, а дори и да има нескопосани усилия за оправяне СЕГА - късно е чадо приматско.Мандалото лопна!
Стига с мантрата на строителния балон - айде вижте как се развива по години и айде вижте колко са повече милиардите в лева.Верно, че има в повече, но какво е то за БВТ, че чак приказки за "основно".
Тогава веднага въпрос - ОК, че ще се спихне беше ясно, че можехме да компенсираме с храни - също ясно /производство и износ/.Даже си спомням, че веднъж и приматья беше запомнил какво са Го съветвали и се изходи в тази посока.И кво?Същото - спиране, бавене, ограничаване субсидиите за селскоктоп. производители, никакви стимули, никаква политика!А, да, има - мършева политика, а си отвори устата и нае*@ва пазара медалиста от тройката най вредни за БГ герберасти.
Простичко - всичко това му се вика политика - финансова, икономическа...кой да я може, пък и кой да я прави?
Виж плътно присъствие по интервюта и рязане на ленти - това го можем.Ама то ляп не прави.Зрелищата са добри, като слезат към стомаха нещата - ще си дойде на място всичко.Не, че ще се оправим - както спомета колега по горе - 4-5 години няма да стигнат да изриваме авгиевите обори - нали това беше основния герберастски лаф - обори изривали.
Не бе - разривахте ги и мноооого донаждахте, толкова много, че се чудя и назаем ли вземахте да влачите.
12 Март 2012 10:42
Манрико, не знам дали четеш световните финансови новини.
Цинкът и оловото отдавна са на нормални цени.
И отдавна никой не говори за "кризата" по света.
Говори се за "Европейската дългова криза"
По света кризата приключи.
Не и у нас, разбира се, не и в Гърция, Испания и Портокалия...
Само че там кризата е дългова, а у нас - приматска.
12 Март 2012 11:01
Вагнерианец, ако ще говорим сериозно, не е ли по-скоро credit crunch (Kreditklemme)? Я метни едно око на статистиката на БНБ за раздадените нови кредити, пък извади от сумата потребителските и жилищните, сравни ги с минали години (по твоя избор между 2000-2007,2008) и да беседваме сериозно; И не забравяй (това, което тук вече някои ти напомни (макар че не си икономист) - икономиката е силно инерционна система, не е като някоя компутерна програмка, това, онова, бета версия, ъп-нещо си и готово...
12 Март 2012 11:02
Правителството да разреши на фирмите да печатат пари .......пък и на пенсионерите.......
12 Март 2012 14:07
Трябва да се санкционира нелоялната конкуренция на западните, а и някои други безсъвестни наши фирми, които деморализират наемните сътрудници с редовно плащане на заплати. Къде спи прокуратурата?
Конкурентноспособността на българската работна сила зависи от това тя да бъде държана на зъби и нокти, и да целува ръка на национално отговорния капитал. Когато благоволи да и плати - тогава. Не може тези дългогодишни традиции да не се уважават. Бойко даде добър пример на лигльовците с бонусите. Спокое и уреден живот им се приискал. Ама ха.
12 Март 2012 14:26
Вагнерианец, ако ще говорим сериозно, не е ли по-скоро credit crunch (Kreditklemme)? Я метни едно око на статистиката на БНБ за раздадените нови кредити, пък извади от сумата потребителските и жилищните, сравни ги с минали години (по твоя избор между 2000-2007,2008) и да беседваме сериозно;

Професоре, сериозна беседа в този форум не виждам как може да се води вече. Можете да си упражнявате хумора върху Боко и да ме наречете тъпанар, а аз Вас - "червена прашка" и толкова. Иначе от статистиката на БНБ за кредитите на нефинансовите предприятия се вижда умерен ръст до края на 2006г, след това бум с 2-3 милиарда ръст на тримесечие до края на 2008, дължащ се основно на сектори строителство, търговия и операции с недвижимо имущество, още през 4 тримесечие на 2008 ръстът се забавя, 2009 и 2010 е минимален и през 2011има ръст с 2 милиарда. Та това ли било credit crunch? Според мен по-скоро потвърждава раздуването на балон през 2007 и 2008, но какво значение има това пред филията с мас на Боко и апартаментите на Цецо?
12 Март 2012 14:38
По света кризата приключи.

Разбира се, остана само стагнация и рецесия, както казва и ЕК в доклада си от февруари:
The EU is set to experience stagnating GDP this year, and the euro area will
undergo a mild recession.
12 Март 2012 15:40
Манрико, айде не се хващай за части от изречението.
ЕС не е светът.
Писал съм ти, че в икономическите издания се говори за "Европейска дългова криза", а не за "световна криза" както 2008-2009.
12 Март 2012 15:42
Изобщо, ако ще спорим сериозно, да спорим сериозно, ако не, почвай с "дренките".
12 Март 2012 15:45
Редовното плащане на заплати става все по-голям проблем


..а като се знае, че средните български заплати са по-ниски от социалните помощи в ЕС...правете си сметката.
-------------------------------------------------
Гербавия само гробът го изправя.
12 Март 2012 17:07
...вагнерианец, баш credit crunch си е, побългарен на всичко отгоре (в мрежата има достатъчно определения и разяснения), любопитно ми е дали банковата асоциация или БНБ имат обяснение за това...Хампарцумян съм го чувал " имаме ликвидност, ама няма читави проекти, които да финансираме"!?!
12 Март 2012 17:08
Нарушенията в областта на заплащането на труда нарастват от 24 875 през 2010 г. до 31 518 през 2011 г.

Фалцет, ти провери ли у гугъло дали овие цифри са достоверни?!
12 Март 2012 17:39
любопитно ми е дали банковата асоциация или БНБ имат обяснение за това...

Ох, професоре, то и на мен ми е любопитно дали БСК има обяснение за междуфирмената задлъжнялост и задлъжнялостта към работниците и конкретно защо членът на УС Валентин Захариев не плаща заплати, ама...
12 Март 2012 17:47
Вагнерианец, от поне 1,5 години следя този въпрос (от това може и да се спечелят пари) - на Данев не му вярвам, задлъжнялост има от поне 10-на години, СимДян усложни многократно положението като не разплати почти половин милиард лева преди години, просто никой не иска да реши (макар и частично проблема) - а решениЯ има - явно на някои това му оттърва, да видим...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД