Парното ще поскъпне от 1 април, при това драстично. Шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев от седмици уверява, че регулаторът няма да допусне рязък скок на цените на природния газ и на топлинната енергия, но вчера призна, че е подценил промените в котировките на петрола и на долара, които влияят на енергийните тарифи. Само преди дни той обяви, че исканото от "Булгаргаз" повишение с над 25% от идния месец няма да мине и че разумното увеличение на газа е около 8%.
"За съжаление, очакванията ми, че факторът "нива на петролните продукти на пазара" ще се успокоява след Нова година, не се сбъдва. За съжаление, имаме рекордни цени на петрола, допълнително се вдига и съотношението долар-евро. Тези фактори действат към повишаване цената на природния газ", поясни Семерджиев пред БНР. В първоаприлския скок на парното ще влезе и предишното поскъпване на газа - с малко над 4% от 1 януари. То не бе включено в калкулациите на топлофикациите за първото тримесечие, за да не вдигат цените насред отоплителния сезон. От ДКЕВР не се заеха с прогнози колко ще е повишението в различните градове. Регулаторът все още прави ценови анализи, после ще представи за обществено обсъждане проекта за нови тарифи и едва след това ще излезе с окончателно решение.
Софиянци вече пропищяха от високи януарски сметки за парното, поради което кметът Йорданка Фандъкова възложи нарочна проверка. Столичната топлофикация бе обявила, че заради студовете фактурите ще са с около 17% по-големи, но прогнозата се оказа вярна само за половината абонати. Над 52% от клиентите на "Топлофикация София" са получили сметки с увеличение над 17% през януари. От тях около 28% са изненадани с 20-30% по-високи суми, а 5%, или 20 000 домакинства, са били сурвакани с над 30% по-високи задължения. От топлофикацията дадоха познатото оправдание - все повече хора декларирали, че няма да ползват парно, но си пускали радиаторите и така съседите плащали и тяхното потребление. Нещата щели да се коригират, когато се направи засичането на топломерите след приключване на зимния сезон и се направят изравнителните сметки.
Сметките за ток също не спират да растат, показа проверка на "Сега". След като през януари те опариха много абонати, през февруари тенденцията се запазва и клиентите на "ЧЕЗ България" ще платят средно с 5%, или с 2.60 лв., повече от предния месец. Средната месечна сметка за февруари е 49.58 лв. при 46.98 лв. за януари, съобщиха от електрокомпанията. Разликата спрямо февруари 2011 г. е с близо 4.50 лв. Тогава средната стойност е била 45.17 лв.
Е.ОН пък прогнозира, че заради студа февруарският ток ще е с около 7% по-скъп в сравнение с януари и с 14% по-скъп на годишна база. От компанията обясниха, че фактурите ще са готови до дни. ЕВН все още няма обобщена информация за февруари.
ПРЕДЛОЖЕНИЕ
За да не се допуска изкривяване на сметките, изпълнителният директор на "Топлофикация София" Стоян Цветанов и топлинните счетоводители се обявиха за въвеждане на нова система - ежемесечно дистанционно отчитане на радиаторите.
АПАШИ
Най-често кражбата на парно се извършва, като некоректните клиенти демонтират радиатора и прикачват към тръбите на "Топлофикация" друго тяло без топломер, обясниха експерти. За да се предотврати това, се поставя пломба, подобна на тази на водомерите със специален номер на нея. В други случаи абонатът се отказва от тръбите и решава да махне топломера. Затова на уредите се поставят лепенки, които се свалят много трудно. Ако са установени манипулации, топлинните счетоводители начисляват на максимална мощност, но само за периода, в който топломерът е бил манипулиран.
|
|