Месец след наводненията половината кабинет влезе в нов съвет, който ще отговаря за предотвратяване на бъдещи бедствия. |
Контролът за техническото състояние и безопасност на всички язовири и съоръженията към тях, независимо от собствеността им, ще се упражнява от икономическия министър, както беше наредил премиерът Борисов. В началото Трайчо Трайков имаше резерви как ще се справи с тази отговорност при наличния състав и бюджет.
Според законопроекта, който ще бъде внесен в Народното събрание, регионалният министър трябва да поддържа единен регистър за всички съоръжения във водния сектор. Той ще одобрява програмите за проучване, проектиране и изграждане на всички ВиК системи, а не само на тези, които са публична държавна собственост.
След наводненията в с. Бисер и в околността, които взеха 11 жертви, премиерът възложи на кабинета да стовари единен юмрук върху проблема с язовирите. С промените в Закона за устройство на територията се предлага те да станат строежи от национално значение (в най-високата първа категория), а контролът по тяхното изграждане да се поеме от дирекцията за национален строителен контрол. Сега язовирите са във всички категории строежи (шест), а след като веднъж бъдат построени, на практика никой не следи за целостта им, призна наскоро регионалният министър Лиляна Павлова.
Според другите предлагани промени всяка област ще има само по един ВиК оператор. В момента има 52 оператора, а някои градове имат по 5 или 8 оператори, което според МРРБ не е ефективно. "Когато има повече от един действащ ВиК оператор, се дава възможност договорът да бъде сключен с холдингово дружество, обединяващо действащите на съответната територия ВиК оператори, или дружество, образувано чрез преобразуване на ВиК операторите", съобщиха от МС. След като влязат в сила промените, общините ще имат три месеца, за да уведомят областните управители за избрания оператор, който да извършва дейностите по стопанисването, поддръжката и експлоатацията на язовирите - публична общинска собственост. За местата, където няма оператор, решение ще вземе Министерският съвет по предложение на министъра на земеделието и храните.
ГЛОБИ
За неподдържане в добро техническо състояние и безопасност на язовирите и съоръженията към тях глобите ще са от 1000 до 10 000 лв., а за неизпълнение на предписания - от 1000 до 20 000 лв.
Разследването в Бисер буксува
Разследването за скъсаната стената на язовир "Иваново" е силно затруднено, стана ясно от съобщение на хасковската окръжна прокуратура. От обвинението не могат да назначат хидротехническа експертиза, защото все още не са получени отговорите от всички институции, свързани с язовира. От вчера разследването на инцидента мина под надзора на Върховна касационна прокуратура. В момента по делото работят трима окръжни прокурори и шестима следователи, ще се включи и апелативен обвинител. Досега са разпитани 15 свидетели. 11 души загинаха, след като на 6 февруари стената на язовир "Иваново" се скъса и придошлата вода заля с. Бисер. Нищо не излезе и от разследването на предишните наводнения - в Цар Калоян през 2007 г. и в Пазарджишко през 2005 г.