:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,424,360
Активни 218
Страници 27,257
За един ден 1,302,066

Гигантски астероид имал характеристики като Земята и Луната

Астероидът Веста


Огромният астероид Веста притежава много от чертите, обикновено свързвани с планетите с твърда кора като Земята, гласят данните от сонда на НАСА, цитирани от Би Би Си. Веста е голям астероид с диаметър 530 километра, но след детайлно изучаване на повърхността му учените го описват като "преходен вид". Отдалечен е на около 260 млн. км от Земята. Космическият апарат "Доун" обикаля от юли 2011 г. около астероида.

Документирани са много неизвестни характеристики на очуканата му от удари с космически тела повърхност. Според главния изследовател Кристофър Ръсел закръгленият астероид е демонстрирал признаци на геоложки процеси, характерни за скалисти светове като Земята и Луната.

Най-характерното в него е огромният кратер, наречен Реасилвиа, а носи и многобройни белези, нанесени от ударите с други "обитатели" на астероидния пояс. Важна "преходна" черта на това тяло са неговите височини. Най-високите точки на Луната и Марс наистина достигат десетки километри, но тези обекти са и много големи. "Това значи, че топографията им е около 1% от дължината на радиуса - подчерта д-р Ралф Яуман от Германския аерокосмически център, - на Веста това съотношение е 15%, а при най-големия външен астероид Лутеция то достига 40%". В обобщение това математическо съотношение между топографията и радиуса поставя Веста в междинно положение между астероидите и планетите.

Друг важен аспект на характеризиране е начинът на "обработване" на повърхността чрез множество сблъсъци. Той се доказва от тъмния материал, който може да се види на изображенията на терена. Изглежда е свързан с последиците от ударите. Учените смятат, че богатите на въглерод астероиди са удряли Веста с достатъчно ниска скорост, така че да се образуват въглеродни депозити, които да не бъдат изтласкани над повърхността от силата на удара. Възможно е високоскоростни астероиди да са се удряли във Веста, разтапяйки вулканичната базалтова кора и причинявайки потъмняване на съществуващия на повърхността материал. Учените са сигурни, че в историята на астероида е имало вулканизъм, тъй като притежават стотици парчета от Веста, пръснати в музеите по света.

Ученият Брет Денъви, работещ в мисията за изследване на Веста, пък смята, че някои сблъсъци са били достатъчно мощни, за да разтопят част от повърхността.

Предвидено е "Доун" да напусне Веста, за да тръгне към още по-голям обект - сферичната планета джудже Церес. Трябва да пристигне там през август 2015 г.

3
1143
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
27 Март 2012 11:09
Церера, нещастни преводачи, Церера!
27 Март 2012 11:21
нема 'одиме там, земе неко' астероид ни прасне, после кво праиме?
иначе интересно съобщение, вълнуващо
27 Март 2012 19:01
Отдалечен е на около 260 млн. км от Земята.

Абе, по-друго си е, когато се напише в светлинни години. Така не мога да се ориентирам!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД