Страните от БРИКС създават собствена банка, която ще конкурира Световната банка (СБ), и се отказват от долара при разплащанията помежду си, стремейки се да засилят позициите си срещу Европа и САЩ, предаде Би Би Си.
Решенията са взети на състоялата се в индийската столица Делхи 4-та среща на върха на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южноафриканската република - икономически блок от държави, станал известен с абревиатурата БРИКС.
Финансовата институцията на блока ще се нарича Банка за развитие Юг-Юг, поясни индийският премиер Манмохан Сингх. Ръководители на петорката възложиха на финансовите министри за разработят въпроса за създаването на банката до следващата среща на БРИКС идната година. Според Сингх капиталът на банката ще бъде формиран и управляван от петте страни и други развиващи се държави. Банката ще бъде създадена по модела на СБ. Целта й е да мобилизира ресурсите по проекти на инфраструктурата и устойчивото развитие, предназначени за петорката и други развиващи се държави. Според БРИКС банката ще допълни усилията на останалите международни финансови институции за глобален растеж.
Руският в. "Известия" поясни, че банката ще работи предимно с Африка. Главният радетел за създаването й бил Джейкъб Зума, президентът на ЮАР. Според него банката е "отлична възможност за създаването на работни места в Африка". Доскоро Световната банка и МВФ бяха финансовите институции, които даваха заеми на страните от Африка.
Страните от БРИКС подписаха две споразумения - едното е за кредитиране в национални валути, а другото е Многостранно споразумение за потвърждаване на акредитивите при междубанковото сътрудничество. Според руската Внешикономбанк първото споразумение означава, че банките от БРИКС ще се финансират взаимно, а също съвместни проекти в национални валути. "В никакъв случай не става дума за някаква "единна валута", уточни пред репортери зам. външният министър на Индия Судхир Виас. "Националните банки на тези страни търсят възможности да намалят зависимостта от еврото и американския долар", коментира на свой ред Би Би Си.
Приключилата вчера двудневна среща прие Делхийска декларация, в която БРИКС призова да бъде създадена по-представителна международна финансова архитектура с по-голямо влияние на развиващите се страни. Според петорката международната валутна система трябва да бъде променена в интерес на всички страни, включително на развиващите се. В декларацията БРИКС настоява новият ръководител на СБ да бъде избран от развиващите се държави.
Последните години БРИКС е двигателят на икономическия растеж. На блока се падат близо 28% от световната икономика, припомня Би Би Си. "БРИКС стана важна движеща сила на световната търговия и икономика. По оценки на МВФ към 2015 г. нашият дял в глобалния икономически растеж ще достигне 56 на сто", заяви на срещата бразилската президентка Дилма Русеф.
|
|