Задължителното свързване на всички касови апарати с НАП не мина без обичайния хаос и двоен аршин в прилагането на правилата. Два дни преди изтичането на крайния срок стана ясно, че големи държавни фирми като "Български пощи" са пропуснали да се снабдят с необходимите устройства и по закон би трябвало да бъдат глобени или дори затворени. Почти целият транспортен бранш се оказа привилегирован и за него правилата няма да важат.
По последни данни на НАП дистанционна връзка вече имат 285 000 от общо около 300 000 фискални устройства. През лятото същата процедура трябва да минат и фирми, които работят само през сезона.
Дистанционното свързване на фискалните устройства с НАП бе регламентирано през август миналата година. Крайният срок при рискови сектори като търговия с горива, лекарства и зърно, бе изтеглен по-рано, а за всички останали - и малки, и големи търговци, срокът изтича на 2 април. Въпреки критиките, че законът ненужно натоварва малките търговци с разходи и НАП няма да има капацитет да следи изискваната информация, правилата не бяха променени. Така за подмяната на фискалните устройства по приблизителни изчисления на депутата от "Синята коалиция" Кирчо Димитров фирмите ще инвестират за първата година около 150 млн. лв., а очакваният ефект за бюджета е около 30 млн. лв. на година.
На фона на заканите за глоби и затваряне на търговски обекти големи държавни фирми като "Български пощи" не са успели да изпълнят изискванията и би трябвало да бъдат санкционирани. На въпроси на "Сега" осигурени ли са необходимите устройства и при какви цени от пощите казаха само, че ще са в състояние на дадат отговор след 15-20 дни. По предварителни изчисления цената по закупуване или преработка на устройствата би трябвало да надхвърли праговете за провеждане на малка обществена поръчка, която допълнително да забави доставката. Засега такава не е обявявана. "Сега" не успя да се свърже с "Информационно обслужване", които имат много клонове в страната. От БДЖ обясниха, че при пътническите превози няма проблем, защото за продажбата на билети не е необходим касов апарат, а при товарните превози устройствата били вече закупени. Информация от кого и на какви цени са платени апаратите не бе предоставена.
Проблеми са възможни и при личните лекари и стоматолозите. Преди дни от НАП изрично предупредиха, че изискването важи и за тях. "Не знаем каква част от джипитата са се свързали, предупредили сме ги от октомври", коментира председателят на сдружението на общопрактикуващите лекари Любомир Киров. Според него обаче в част от населените места връзката с НАП няма да е възможна поради липса на покритие на мобилните оператори. Възможно е сроковете да бъдат нарушени и от общински фирми. "Този проблем не е бил повдиган", коментира шефът на сдружението на общините Гинка Чавдарова. От въпроса бе изненадан и зам.-кметът на София Дончо Барбалов.
Сроковете ще бъдат престъпени и от автобусните превозвачи. За това се разбра преди броени дни, след като кабинетът внесе в парламента извънредни поправки в закона за автомобилните превози. В тях се предвижда всички билети в автомобилните превози занапред да се издават от фискални устройства, за които ще важи общото изискване за връзка с НАП. В момента законът допуска и издаването на билети като ценни книжа, а те се контролират по различен ред. При представянето на проекта в сайта за обществени дискусии strategy.bg се твърдеше, че автобусните превозвачи ще се свържат с НАП в същия срок както останалите търговци - 31 март. Законовите промени обаче още не са приети, а в преходните им разпоредби е записан друг срок - 3 месеца след влизането им в сила.
Докато автобусните превозвачи все пак ще бъдат включени в общия ред, фискалните устройства в такситата изобщо няма да се връзват с НАП. Те се оказаха изключение със странен аргумент - че за таксиметровите апарати с фискална памет има отделна наредба. Така според НАП общите законови правила за тях не важат. Според юристи това обяснение е абсурдно. "Има сформирана работна група, която обсъжда евентуални промени в наредбата за таксиметровите апарати", успокоиха в тази връзка от НАП. От транспортното министерство обаче са изненадани, защото работната група е заседавала само по проблема с автобусните превозвачи и не се е занимавала с такситата.
От НАП предупредиха, че проверките започват на 3 април, а глобата за нарушаване на изискванията е до 10 000 лв. До осигуряване на задължителната дистанционна връзка обектите на нарушителите ще се запечатват.
На 2 април изтича и крайният срок за монтиране на нивомери в бензиностанциите. През януари малките и средните бензиностанции поискаха година и половина отсрочка, защото 2000 от общо 3000 обекта ще бъдат принудени да затворят. С монтажа разходите при тях възлизат на около 20 000 лв. Отсрочка не бе дадена. Засега не е ясно колко бензиностанции не са изпълнили изискването.
ХАОС
В последните дни преди изтичането на срока форумите са пълни с питания дали старите фискални устройства трябва да се бракуват. Това става срещу заплащане, като цените варират около 40-60 лв. Публикувани са и устни и писмени становища на различни поделения на НАП, които обаче си противоречат. Според едни небракуването на старите устройства е нарушение, според други - не. Така някои хора са се презастраховали и са платили и за бракуването на апаратите. Вчера от НАП съобщиха, че няма краен срок за това, а официалното прессъобщение чакало подпис. Остава под въпрос и какви ще са разходите за осигуряваната връзка през мобилните оператори за втората година. Според публикации годишните разходи в момента по осигуряване на самата връзка са около 60 лв. В отговор на питане на депутата Кирчо Димитров колко ще струва само тази дейност Симеон Дянков отказа информация, защото това било търговска тайна между търговеца и мобилния оператор. Не е ясно и дали евентуална проверка на НАП няма да натовари сметките на фирмите.
А с ЛУКойл какво стана?
-----------------------------------
Блогът на Генек