Училищните ръководства във Великобритания използват учениците за шпиони, за да разберат как преподаватели изпълняват служебните си задължения, твърди в. "Дейли мейл". |
През март около 40 учители в град Бирмингам пък обявиха стачка, защото училищният директор не ги подкрепи в борбата с опасното поведение на непокорни деца, припомня Би Би Си. Представител на профсъюза, който преподава в едно от училищата в града от 32 години, каза, че поведението им е било толкова лошо, че училището прилича на "бойно поле" и че "поведението на учениците е стигнало до етап, в който трябва да се предприемат действия. "Има едно ядро, чието поведение е абсолютно неприемливо и направо опасно. То ни пречи да преподаваме на останалите деца", оплака се педагогът. Учителите също така докладват, че ученици редовно се бият по време на час и използват нецензурни думи към служителите. Заради стачката училището, което има около 800 ученици и 75 учители, беше затворено за повечето класове. Реакцията на родителите пък е различна, като някои осъждат учителите, а други проявиха разбиране към ситуацията. Според един от тях училището било "като зоологическа градина", където децата "озверяват". Учениците в това училище са с показатели под средните. Само 29% от учениците са имали оценки в интервала А-С(позитивни) на държавния изпит в сравнение със средно за страната 58.2 на сто. Директорът на училището заяви, че бил "разочарован и обезпокоен" от стачката. Говорител на бирмингамския съвет заяви, че ще се свика среща с всички страни, за да се предотвратят други две планирани стачки.
ПРАКТИКА
Над 1500 чужди студенти във Великобритания всеки месец са издавани на имиграционните власти от своите преподаватели по подозрение, че визите им за престой са изтекли, съобщи Би Би Си. От март 2009 г. до август 2010 г. университетите са предали 27 121 чужди студенти на Агенцията по имиграция. Само през 2010 г. във Великобритания са пристигнали 228 000 чужди студенти, като трима от всеки четири са извън ЕС. Според доклад на организацията "Менифестоу клъб", която иска отмяна на визовия режим за студенти, стриктният визов контрол принуждава преподавателите да шпионират студентите. Но според имиграционните власти налице има голям брой злоупотреби с визовата система от дълги години и това изисква радикални промени. "Очакваме образователните институции, които спонсорират чуждите студенти, да правят нужните проверки", обясниха от имиграционните служби.