Вчера бе разпространено проучване на Националния център за изследване на общественото мнение, според което най-висок рейтинг от действащите в България политици има Росен Плевнелиев, който изпреварва със съвсем малко Бойко Борисов.
За ББ е ясно - бидейки сам по себе си концентрат на всичко българско и родно, любовта към него е ирационална и трябва да извърши нещо наистина ужасяващо, за да изгуби доверието на широките народни маси. Факт, който се потвърждава години наред и съществува като природно явление.
Но успехът на Плевнелиев е, как да кажем - удивителен. Да е харизматик, не е харизматик; да е мачо - неудобно е дори да го споменем. Общо взето прави впечатление на лъчезарен... ммм, таквоз... лъчезарен тип. Засмян, положителен, ентусиазиран и вярващ в себе си. Все хубави качества, които при него са подсилени от свръхамбиция и хиперактивност.
Все пак чудно е, че публиката е така нечувствителна към някои негови странности като мисловните му обходи по оста Полша-Чехия-Чехословакия, странстванията му из ирландските поляни и ливади във вид на пастирка, полемиката му с календара на маите и т.н., и т.н.
Друго негово положително качество с ярко, но особено изражение, е неговият патриотичен екстаз. Като например възторга му от българските войници в Афганистан, които са "толкова смели, че когато една кола, натоварена с взрив, удари тяхното КПП и се взриви, те се държаха блестящо".
Вчера той достигна нови висини в този жанр.
На 11 април 2012 г. се честват 100 години българска авиация. На този паметен ден върховният главнокомандващ приветства делегатите на международна научна конференция, посветена на славната годишнина.
В словото си президентът изтъкна няколко героични събития от историята на авиацията ни, които обаче малко се разминават с историческата фактология.
"Българските летци подпоручиците Радул Милков и Продан Таракчиев осъществят първия в Европа боен полет над Одринската крепост през октомври 1912 година", пише информационният сайт news.bg. (От дописката на сайта не е категорично ясно дали това е част от словото на президента или редакцията е добавила свои мисли; ако е второто, се извиняваме на президента и всичко по-долу не се отнася за него.)
Това, че първият боен полет в Европа (в света според други) е дело на българи, е стар мит, но за съжаление - развенчан. Завистници на бойната ни слава твърдят, че преди нас някакви италианци са ползвали самолет с такива цели - това става още през 1911 г. в Африка.
"Поручик Димитър Списаревски, посмъртно произведен в капитан, е първата в историята на световната авиация жива торпила", четем още в news.bg. Димитър Списаревски-Спайч, както знаем и от колонките на кръщелника му Димитри Иванов, действително е извършил този подвиг срещу летяща крепост по време на англо-американските бомбардировки над София през Втората световна война. Но далеч не е първият в света летец, жертвал по този начин живота си. Историческата наука твърди, че руският военен летец Пьотр Нестеров още през Първата световна - на 8 септември 1914 година край град Жолква (днешна Украйна), прави таран срещу австрийски разузнавателен самолет, който следи движението на руските войски...
И Нестеров дори не е от Империята на злото - прекъснал е живота си като честен царски офицер, години преди болшевиките да разтърсят и възмутят света. Тоест няма причина патриотично мислещи демократи да му се сърдят и да пренебрегват делото му.
С горното не искаме да кажем, че президентът ни е въздухар, нито сме против патриотичния екстаз - стига да не е повече екстаз, отколкото патриотичен.
-----
* Върховно - тук в смисъла на великолепно, чудесно.
Това, че първият боен полет в Европа (в света според други) е дело на българи, е стар мит, но за съжаление - развенчан. Завистници на бойната ни слава твърдят, че преди нас някакви италианци са ползвали самолет с такива цели - това става още през 1911 г. в Африка.
Ако да прехвърлиш Бейрут в Сирия е проява на умствен мускул според съседната статия, то какво ли е да прехвърлиш Африка в Европа?