:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,229
Активни 945
Страници 2,159
За един ден 1,302,066

Брюксел иска ръст на най-ниските минимални работни заплати в ЕС

ЕК настоява възнагражденията да осигурят конкурентоспособност на икономиките
ЕК настоява да бъде увеличено минималното месечно възнаграждение в държавите членки на ЕС, където то е твърде ниско, съобщи електронното издание "ЮрАктив". Официално предложението ще бъде представено днес от еврокомисаря по социалните въпроси Ласло Андор. Над 8% от европейците преживяват със заплати, които са под линията на бедността, показват данните на ЕК.

В повечето европейски държави минималната работна заплата съществува като стандарт, но размерът й варира в големи граници. Най-ниската минимална работна заплата от страните членки на ЕС се плаща в България - 138 евро, следвана от Румъния - 162 евро, и Литва - 232 евро, сочат последните данни на Евростат, публикувани преди месец и половина. Най-високите минимални месечни възнаграждения в ЕС взимат в Люксембург - 1801 евро, и в Ирландия - 1462 евро.

Брюксел настоява страните членки, в които заплащането на труда се възприема като твърде ниско, да предприемат увеличение на възнагражденията, за да могат работниците да запазят своя стандарт на живот. Минималните работни заплати в страните от ЕС трябва да са такива, че да се запази конкурентоспособността на икономиките, настоява ЕК.

Брюксел предвижда промени и по отношение на облагането на доходите с данъци. Целта е да се намалят разходите по заплащане на труда, което пък ще подпомогне разкриването на нови работни места. Вместо от доходите на работещите, по-голямата част от данъците може да идва, ако се облага повече потреблението или имотите. Освен това ЕК обмисля възможността за субсидии за бизнесите, които наемат работна ръка в кризата. ЕК е принудена да действа решително по тези въпроси, защото средната безработица в Европа е около 10%, а в държави като Гърция и Испания надхвърля 20%.

Брюксел поиска от страните, в които не съществува минимална работна заплата, да я въведат. Според ЕК определянето на равнище на минимално заплащане предотвратява риска от рязко падане на цената на труда. В Германия, Италия, Австрия и скандинавските страни няма минимална работна заплата.

ДЕБАТИ

Корпоративният данък и данъчното облагане на енергийните продукти и електроенергията в страните членки на ЕС ще бъдат основните теми, по които днес ще дискутират депутатите в Европейския парламент в Страсбург. Те са част от мерките за борба с икономическата криза. Данъците върху енергийните продукти се очаква да повишат още цените на горивата. Освен това евродепутатите ще обсъдят и координацията на системите за социална сигурност в страните членки на ЕС.
44
6378
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
17 Април 2012 19:59
Охоооо! Почва Кейнсианска политика сериозно! Облагане на богатството вместо на доходите, подпомагане на потреблението...
17 Април 2012 20:19
Край, затриха ни капиталистчетата
17 Април 2012 20:42
Не разбраха ли 'големите' иконисти, че Източна Европа не им е проблемът.
17 Април 2012 20:42
Нема Ъ ги затрият, докато мин. не стане 600 лв.
17 Април 2012 21:09
Няма все по европейски акъл да се водим, я!? Искаме суверенитет!
17 Април 2012 21:09
Кви 600 лева, те на 270 лева не могат устиска на огромното напрежение от високите заплати, на 350 още ще са фалирали, изобщо нема дочакат 600.
17 Април 2012 21:13
А за пенциите не може ли да ни заповядат нещичко, а?
Само питам де.
17 Април 2012 21:52
Тъй като до сега, каквото са ни поискали и ние сме го изпълнили, ха да го видим г-н Борисов как ще направи след един месец минималната заплата 350 евро!? Щом като за акцизите може, значи може и за заплатите.
И едно разсъждение за джиповете! У нас джиповете са предпочитани коли, защото пътищата са лоши. А пък пътищата били лоши, защото парите за тях се крадели за да се купуват джипове!?
17 Април 2012 22:04
Та откъде ще дойдат тия високи минимални заплати? Брюксел ли ще ни ги даде? Или идеята е съвсем да ни загроби.. щото то пътят към ада е постлан все с добри намерения... Или идеята е да станем като в Зимбабве.. там все високи заплати взимаха по едно време над милиард струваше хляба...
17 Април 2012 22:45
Брюксел поиска от страните, в които не съществува минимална работна заплата, да я въведат

...
Болшевики! Да си налягат парцалите и да бачкат!
17 Април 2012 23:47
mick 17 Април 2012 22:04
Та откъде ще дойдат тия високи минимални заплати? Брюксел ли ще ни ги даде?


Големия икономист Ибан Костоф, дето затри българската индустрия, авио линии и селско стопанство да ви ги даде.
18 Април 2012 00:08
Kotka право в десетката
18 Април 2012 04:47
Ами няма откъде да дойдат големите заплати!Защото няма производство,което да изнася нещо и да връща повече пари!А търговията и услугите само въртят пари като прибират част от тях,а при нас търговията и банките са в чужди ръце.По-големи заплати могат да си позволят и да плащат само търговските вериги и мобилните оператори като си намалят малко печалбите,но дали ще го направят?Българския мижав производител,дето произвежда още с машини от соц-а и вносни суровини,който и без това не наема специалисти,за да пести разходи,не ми се вярва да увеличи заплатите.Фирмите са толкова задънени с дългове,че тотално ще се скапят!
Тези мерки на ЕС са поредната глупост...При положение,че цялото производство е изнесено в Азия и всички стоки са от внос,трябва да се мисли за връщането му обратно,за да има работни места.Това може да стане с протекционизъм,но не като се увеличат митата,а като се принудят компаниите да инвестират в производствени мощности,за да могат да продават на европейския пазар.Тези мерки на ЕС мерки само ще намалят конкурентноспособността на националните производители и може да ги загробят,вместо да ги подпомогнат.Има смисъл да се дадат облекчения за разкриване на работни места,но само,ако това се отнася за производство.Производство,което да изнася,произвоство,което да продава в тази държава по-евтино.В противен случай ще стане:За лудо работи,за лудо не стой!Ще се наемат хора за няколко месеца,ще си спестят данъците и осигуровките и после ще ги освободят.И резултата ще е ,че самите държави ще я закъсат като няма приходи.
18 Април 2012 05:39
Охоооо! Почва Кейнсианска политика сериозно! Облагане на богатството вместо на доходите, подпомагане на потреблението...

Малко е по-друга идеята:
по-голямата част от данъците може да идва, ако се облага повече потреблението

А идеята на политиката е да изчезне идеята на риболовец 5
У нас джиповете са предпочитани коли, защото пътищата са лоши. А пък пътищата били лоши, защото парите за тях се крадели за да се купуват джипове!?
18 Април 2012 08:48
Проблемът в България е че няма производство.Идеята ,че частниците управляват по-добре собствеността си се провали.Приватизираните евтино български предприятия вместо да бъдат модернизирани и менажирани по един нов начин,бяха разпарчетосани и продадени за скраб.Това е приноса на политиците за последните 23 години.Инвеститорите се оказаха най-обикновенни мошенници ,които дойдоха тук заради почти безплатната работна ръка,ограбиха каквото можаха, изнесоха си печалбите навън и разпродадоха бизнеса си,а българите останаха с пръст в устата.
18 Април 2012 10:04
Брюксел можеу да иска,ама Господ не дава!
18 Април 2012 10:26
Мене ми се чини,че отново ще си спомним и ще запеем Интернационала!!
18 Април 2012 10:29
Да,Костов е голям икономист,потка.След като комунягите затриха българската индустрия,авио линии и селско стопанство,той успя да изведе България от кризата и да остави пълна хазна на следващите,които излязоха некадърници.
18 Април 2012 11:07
Най-ниската минимална работна заплата от страните членки на ЕС се плаща в България - 138 евро, следвана от Румъния - 162 евро, и Литва - 232 евро, сочат последните данни на Евростат
Че то в Литва, която е до България в позорния списък, минималната заплата е почти колкото българската средна заплата! Колко ли процента от хората на заплата в България получават повече отколкото е минималната заплата в Люксембург - 0.001% или по-малко? Проблемът в България е, че заради мизерните заплати водят до ниска производителност на труда, което служи за оправдание защо ни били ниски заплатите. Единсвеното разумно решение е държавната намеса, която да оскъпи човешкия труд и дебеловратите демократи-бизнесмени или да фалират или да станат наистина бизнесмени.
18 Април 2012 11:11
За първи път Брюксел иска нещо, което и ние искаме - нормализиране на цената на труда.
18 Април 2012 11:42
Защото няма производство,което да изнася

Кво да изнася собствено?
Кой ти е набил в главата, че само износът прави благата?
Точно наопаки, производството и пазарът са на едно място и началото е краят им са у работещите.
Работниците се явяват и пазар, и средство за производство.
Като им се плаща повече, има пазар, за чий го смучеш до смърт собствения си пазар, пък се напиняш да си дириш друг на макчу пикчу у царевичака?
18 Април 2012 13:09
Kaily, щото от износ парите поне се знаят в чии джебове влизат (български), а иначе на хората, като им вдигнеш заплатите от 300 на 400лв, пак ще им стигат само за стоки от Лидл и Карфур..
18 Април 2012 13:18
Проф.Андраш Инотай : „Евтиният труд на българите е капан, от който икономиката скоро няма да излезе"
Натисни тук
18 Април 2012 13:20
Ей сега вече повелителите на Прехода ще направят така, че да ни изкарат от ЕС или поне да ни замразят членството. Какви са тези по-високи заплати за плебеите?! Ние тук от 20 години сме назначени за капиталисти, ще рекат те, и се движим по правилата на пазарната икономика (нищо че ЕК разглежда конкурентноспособността на икономиката като цяло като по-важна от конкурентноспособността на едно отделно предприятие в нея). Ама ха!
18 Април 2012 13:40
Докторе,производителността на труда е фактор,който зависи в по-голямата си част от работодателя отколкото от работника.Машини,иновации и т.н.Цената на труда/парите които получава наетия работник за единица произведена продукция/,е нищожна в сравнение с нормалните държави.И докато тя е такава, няма излизане от ямата на мизерията.Производителността на труда е брой произведена продукция за единица време, например един час.Ако един работник в Италия например за един час произведе 10 чифта обувки по 9 евро чифта,то той ще получи 90 евро.Да допуснем че българският работник произведе същия брой обувки за един час.Тук обаче се плаща по 3 евро за чифт и той ще получи 30 евро.Въпросът е дали някога ще получим по 9 евро за чифт?Ей тука е заровено кучето.
18 Април 2012 13:41
Разбира се. Но на "назначените капиталисти" не им пука.
18 Април 2012 14:14
Курткапанът щракна отдавна, Doctora е прав и цитираното от него интервю на проф. Инотай е на място. Зарекъл съм се като чуя "конкурентност, основана на ниска цена на труда" да ставам прав. После да си взема стола и да го счупя в тиквата на този, който го е казал. С влизането в ЕС "кака се ожени". Общ пазар. Включително и на труда. Ако трудът ми е стока, в качеството на която съм инвестирал с години, естествено е да търся да я продам там, където я ценят. Кой от квалифицираните работници, за търсенето на които говори и проф. Инотай в интервюто си, ще остане тук да продава труда си на безценица. Или пък да чака на бащицата Борисов пезевенклъка в поредната корпоративна далавера, че да си вземе мъчените пари и хляба на децата си? Да не е луд! Ницше как го бе казал - проклет да е този, дето полива пустинята! Ниска била производителността на труда? Че що да е висока? За да може сайбията да тури нови цици на курвата си? Синчето му да си смърка кокаина? Жена му да си купи ново палто от визон?

Трудът на наемника е неговия живот. Когато продава труда си, наемникът продава парчета от живота си. Що до ви ги дава евтино? Щото нещо е получил от вас ли? Щото сте много хубави? Щото не ви знае какви политически назначени некадърници и измислени капиталисти сте, барем четири пети от вас? А производителността на вашия труд, господа капиталисти-работодатели каква е? Когато не крадете, имам предвид.
18 Април 2012 14:33
Фирмин е абсолютно прав

18 Април 2012 14:34
Трудът на наемника е неговия живот. Когато продава труда си, наемникът продава парчета от живота си. Що до ви ги дава евтино?


Е заради такива реплики човек си струва да виси из форума.
18 Април 2012 14:44
FIRMIN В поста си по-горе бях написала същото за ЦЕНАТА НА ТРУДА.Виждам че мненията ни съвпадат.За жалост нашите чуждопоклонници считат,че като продаваме труда си без пари ставаме конкурентноспособни.За назначените български капиталисти съм писала не венъж.Максимална печалба за кратко време и по всякакъв начин.Това им е девиза.Най-лошото е че и стратегическите инвеститори прихванаха доста бързо този маниер на работа.
18 Април 2012 14:51
Одисеята на гастарбайтера Натисни тук
18 Април 2012 14:52
Фирмин, разбира се, е напълно прав, но по грешна тема. Никой не отрича правото на работника да иска висока заплата за труда си, да преговаря индивидуално или колективно за висока заплата, освен да преговаря, и да натиска, и да стачкува и т.н. Проблемът обаче е друг - че много работници не могат да продадат труда си скъпо. И се съгласяват да го продадат евтино, защото нямат избор. Налагайки висока долна граница на цената на труда, една част от тях ще могат да си продадат труда на тази цена. Други обаче изобщо няма да го продадат.
18 Април 2012 15:08
Други обаче изобщо няма да го продадат.


Защото? Защото трудът им не е с качество, адекватно на качеството на заетостта, която им се предлага. Тогава? Ами за "тогава" си имаме държавата, я. С милиардите по специализираните оперативни програми. Квалификация, допълнителна квалификация, преквалификация, каквото е нужно. Образование даже. Което е добре - качеството на работната сила расте, притегляно от по-високата цена на труда при заетост с по-високо качество.

Дискусията, всъщност, отиде в посока на това, че не само работниците ще мигрират трудово към по-качествените, най-общо казано, работодатели. Не след дълго и работодателите (същите тези - инвеститори) ще мигрират в посока на по-високата концентрация на квалифицирана работна ръка. Имам приятел в твоя занаят, Manrico. Разказвал ми е как в Мумбай работодатели в сектора не смеят да пуснат обява, че търсят програмисти, щото пред вратата им ще се изсипят едно ... 50 000 човека. Наемат, когато им потрябват, по препоръка от партньори и приятели - без обявления.

Хайде аз СЕГА да те попитам, Manrico, за безплатен инвестиционен съвет. Ти си работодател. Каква сума предлагаш да инвестира в образованието и квалификацията си наемник, който се "цели" в заплата, да речем, 500 евро. Да стесним. При вероятност да получи работата в период до, да речем, една година от 10%. Вероятност за тригодишна последваща заетост - 50%. Сложно ли стана? Надявам се, не твърде.
18 Април 2012 15:15
Не след дълго и работодателите (същите тези - инвеститори) ще мигрират в посока на по-високата концентрация на квалифицирана работна ръка.

Нема мигрират, не бой се.
Нашите работници виреят навсякъде.
Ама нашите капиталистчета виреят само тук, защото другаде няма изнежени условия за тях и се провалят.
Некой се връщат безславно, други ги съдят, трети ги затварят.
18 Април 2012 15:18
Защото? Защото трудът им не е с качество, адекватно на качеството на заетостта, която им се предлага. Тогава? Ами за "тогава" си имаме държавата, я. С милиардите по специализираните оперативни програми. Квалификация, допълнителна квалификация, преквалификация, каквото е нужно. Образование даже.

Дискусията, всъщност, отиде в посока на това, че не само работниците ще мигрират трудово към по-качествените, най-общо казано, работодатели. Не след дълго и работодателите (същите тези - инвеститори) ще мигрират в посока на по-високата концентрация на квалифицирана работна ръка.

Това сме го дискутирали много пъти. Според скромното ми мнение, големият проблем в България не е "твърдата" квалификация, а "меката" - качества като работливост, отговорност, спазване на реда, правилата и дисциплината, екипност и т.н. Човек с такива качества и сам ще се квалифицира, и от програмите ще се възползва. На другите им трябва първо превъзпитание, а то понякога трае поколения.
Миграцията си я знаем, не е от вчера, инвеститорите много отдавна мигрират. Особено в нашия бранш, където мобилността е голяма - не те вързват нито бетон, нито огромни машини. От дълги години се конкурираме и с по-високата производителност на Запад, и с по-ниската цена на Изток.
18 Април 2012 15:30
"меката" - качества като работливост, отговорност, спазване на реда, правилата и дисциплината, екипност и т.н.


По моето скромно мнение пък изброеното по-горе е повече характеристика на организационната култура в организацията, нежели индивидуална - на наемника. Поставен в такава среда, наемникът или се адаптира успешно, възприемайки доминиращите модели на (организационно) поведение, или средата го изхвърля и той бързо-бързо хваща пътя. В публичния сектор това "бързо-бързо", разбира се, не е така бързо, но и там системата на организацията, ако е добра, достатъчно категорично му налага правилата.
18 Април 2012 15:47
По моето скромно мнение пък изброеното по-горе е повече характеристика на организационната култура в организацията, нежели индивидуална - на наемника.

Да, ако индивидът е достатъчно близо до тази култура - тогава ще се адаптира. Аз мога и пак да си задам въпроса в какво модерно, конкурентноспособно производство с висока добавена стойност биха инвестирали форумците (и ти) в някое село в северозападна България, ако имат капитал.
На твоя въпрос пък по-горе, който сега видях - нищо не е необходимо да се инвестира. Начална заплата от Е500 в България може да се получи спокойно с безплатното държавно образование - ако човек е мислил какво ще учи, учил си го е съвестно, а преди това домашното възпитание го е направило човек.
18 Април 2012 15:53
Поставен в такава среда, наемникът или се адаптира успешно, възприемайки доминиращите модели на (организационно) поведение, или средата го изхвърля и той бързо-бързо хваща пътя.
Именно. И когато наемникът гледа, че депутати, министри и работодатели инвестират основно в това ежегодно да си подменят автопарка, курв*ите и вилите по екзотичните острови, а кажи кой доминиращ модел да възприеме?
18 Април 2012 16:02
Когато една муха няма глава, все едно е колко крилца и крака има.
18 Април 2012 16:32
Манерку, колкото и прецизен и префектен да си, когато организацията куца и ти създаваш, а всичко около теб разрушава, просто щото са наети за малко пари да вършат работа повече, отколкото могат да поемат, когато примерно дори тебе са те взели, защото са те взели евтино, а те карат да вършиш повече отколкото можеш.
Когато капиталистът е решил да плаща жълти стотинки, а кара всички да надскачат нивото си на некомпетентност и то ефектът е ясен.
Дома стоиш гладен, на работа те карат да надскачаш себе си.
Къв е резултатът и кой е виновен за него?
18 Април 2012 18:03
При по големата минимална заплата нема ли да има и повече данъци за държавата, сиреч да става по богата и с по големи възможности?
Отделно от това кой трябва в по голяма степен да определя заплатата, работодателя или работника? Защо в магазина продавача определя цената, а в пазара на труда я определя купувача. Ако аз си извоювам по голяма заплата печели повече държавата и по малко работодателя. Вие кой предпочитате да печели повече?
Хората съгласни да работят за мизерни и нередовно изплащани заплати създават възможност за легитимиране на мошеници унищожители на правовия ред и държавата.
18 Април 2012 18:06
Реално погледнато, минималната и средната работна заплата в БГ е доста по-висока от обявената. Най-вече в публичния сектор. Ако на един чиновник, учител или какъвто и да е на държавна хранилка му се сметне ефективно отработеното време без фалшивите болнични за сливане на празници, отпуските, полуработните дни, ваканциите и всякакви други екстри, то излиза, че заплащането за ефективно отработеното време е между два и три пъти по-високо от обявеното. А като се има предвид, че на държавна хранилка са над 500000 души, то това съставлява към 20% от работоспособното население, останалите 20% са на социални помощи, към 10% са с фалшиви инвалидни пенсии, тъй, че реалният гърч го изнасят малко работещи, които наистина заслужават по-високи доходи
18 Април 2012 18:31
***
18 Април 2012 19:22
Да, ако индивидът е достатъчно близо до тази култура - тогава ще се адаптира.

...
Манерка, откровено прекали. Ако държиш ще ти драсна и 2-3 страници подробно, привсе че ти в огледалото като се погледнеш вечер си знаеш какъв си. Такава наглост не съм виждал отдавна. Това че печеля добре не означава, че трябва да се надсмивам или да говоря така покровителствено към уж неоправното простолюдие! Нямаш ли малко срам и свян, че така даваш определения за хората. Да те питам аз какво щеше да чиниш, ако трябваше да копаеш канализация, че да се изхранваш. Или с 480 лева пенсия месечно на 64г. щеше да почнеш свой бизнес, а! Даже и за йезуит не ставаш, затова само се опитваш да шикалкавиш (визирам в случая "достатъчно близо". Що, ако не е до тази култура, ами до друга какво - да мре ли? Това ли го прави "прашка и тавагишч"? Мнозинството от населението изнемогва, а ти врякаш - сами си го избрахте. Това е - адаптирайте се или умрете. Думи нямам, петно по добре да бях турил тука.
...
На цървул и лачена обувка да му сложат отгоре пак ще го разпознаем!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД