:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,148
Активни 458
Страници 7,051
За един ден 1,302,066

Промените в Сребърния фонд ни отдалечавали от еврото

И Европейската централна банка разкритикува проекта, министър Дянков благодари за забележките
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Вицепремиерът Дянков прати вчера подробен коментар на забележките на ЕЦБ.
След като БНБ разкритикува в безпрецедентно остро писмо лансираните от кабинета "Борисов" промени за Сребърния фонд, Европейската централна банка също публикува критично становище по законопроекта. Част от упреците към намеренията на финансовия министър Симеон Дянков са познати, но има и нови акценти. От писмото на ЕЦБ се разбира, че идеите за раздвижване на резервния пенсионен фонд може да отдалечат допълнително допускането на страната ни в еврозоната, защото създават риск от изкривяване на пазара на ценни книжа и на оценките за България. Вчера министърът отговори на критиките, като на свой ред извади нови акценти.

Банкерите във Франкфурт се опасяват, че ако Сребърният фонд излезе като мощен купувач на ДЦК, може да свали изкуствено лихвите по българския държавен дълг. По принцип ЕЦБ следи зорко доходността на дългосрочните ДЦК за всички страни от ЕС, защото тя е показател за силата на съответната икономика и за доверието към нея. За да приеме еврото, едно от условията е България да пласира ДЦК при ниски лихви. И за българския данъкоплатец е добре държавата да се финансира при по-ниски лихви, но според ЕЦБ ниската доходност може да се окаже подвеждаща и България да бъде допусната в еврозоната, а после да излезе, че доверието към икономиката ни е било изкуствено завишено и съответно рисковете и лихвите по българските ДЦК са били подценени.

ЕЦБ смята, че намеренията на МФ 70% от средствата на Сребърния фонд да бъдат поетапно инвестирани в ДЦК не само ще изкривят пазара, но и ще смалят фискалния резерв и с това ще застраши финансовата стабилност на държавата. Друга критична забележка е, че сегашният закон позволява фондът да инвестира в ценни книжа на други държави, при условие че имат инвестиционен (сравнително висок) рейтинг, а предложеният от МФ проект допуска и инвестиране в български ДЦК, без да има изискване за инвестиционен рейтинг, което е дискриминация. Становището на ЕЦБ е изготвено в отговор на запитване на Министерството на финансите от 12 март.

Вчера вицепремиерът Дянков прати подробен коментар на забележките на евробанката, като благодари за тях. В писмото си той посочва, че първоначалният проект е бил коригиран и тази година ще могат да се инвестират не до 70%, а само до 30% от Сребърния фонд, като до 2017 г. лимитът ще се увеличава с по 10%. Освен това Дянков пояснява, че фондът ще инвестира в специални емисии ДЦК, които няма да могат да се купуват и продават и затова за тях не се изисква рейтингът да е инвестиционен клас. Подобна е практиката в Белгия и в други държави от ЕС, където също се издават специални емисии нетъргуеми ДЦК, твърди вицепремиерът. Той уверява, че няма опасност от изкривяване на пазара, защото доходността на емисиите, които ще бъдат издадени специално за фонда, ще се определя на пазарна основа.

Дянков пояснява, че емисиите, пускани специално за фонда, няма да се взимат предвид при определянето на дългосрочните лихвени проценти за България, които са един от критериите за членство в еврозоната - значи и няма как да изкривят картината. И изтъква, че през март МФ е пуснало емисия ДЦК със срок 10.5 г., която е базова за определяне на дългосрочните лихви за България през 2012 г. и за сближаването със страните от еврозоната. Средната доходност по тези книжа е била 4.95% - най-ниска от март 2008 г. Тези резултати са съвсем близки с данните на ЕЦБ, публикувани на 13 април, където показателят "дългосрочен лихвен процент за оценка степента на сближаване на всички държави - членки на ЕС" за март е 5.07%, пише Дянков.

СЪГЛАСЕН

На практика Дянков приема само една забележка на ЕЦБ - за прекалените правомощия на Управителния съвет на Сребърния фонд. В закона се предвижда УС, начело на който е финансовият министър, да има решаваща дума по всички важни аспекти на инвестиционния портфейл на фонда, вкл. и за депозитите в БНБ. И обещава да се съобрази с нея.
82
2943
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
82
 Видими 
18 Април 2012 19:25
Дянков да не се мотае а направо да пуска сифона на хиперинфлацията.За какво ни е еврото?
Правителството може много бързо да се отърве от два милиона пенсионери и един милион безработни-който умре умре който оживее се е на кяр...
И после к...р за МВФ и борда започваме да печатаме мангизи вдигаме си заплатите и пей сърце!
18 Април 2012 20:22
Всяко отдалечаване от еврото е добра новина.
На който му трябват белезниците евро - да ходив Гърция.
18 Април 2012 21:52
"Всяко отдалечаване от еврото е добра новина. На който му трябват белезниците евро - да ходив Гърция."
Варно е че Еврото е като белезници само че за управляващите. Като не сме в Еврото, много лесно Дянков и Бойко могат да пробият борда, да обяват неплатежноспособност по външните задължения, курса да отиде на 200 лева за евро и ето ти решение на проблемите! Пенсийте и държавните разходи веднага се обеценяват стотици пъти и бюджета е вързан..! Нама нужда пенсийте да се намаляват с 20 - 30% със решение на правителството и т.н. разправии! Материала все някак си ще оцелее, нали оцеля през '97 ма, ще оцелее пак!
18 Април 2012 22:12
Материала все някак си ще оцелее, нали оцеля през '97 ма, ще оцелее пак!

Тогава хората имаха много резерви от татово време. Сега болшинството са на по един кат дрехи и празен хладилник, празни изби...
18 Април 2012 23:41
“Промените в Сребърния фонд ни отдалечавали от еврото“

Не само това.
100 и кусур километра граница без кльон с Турция?
Холандия пак ще покаже среден пръст и на Бойко този път ще му увиснат ушите, като тиквени ластуни.






19 Април 2012 03:53
Становището на ЕЦБ е изготвено в отговор на запитване на Министерството на финансите от 12 март.

Дянков да не е очаквал друг отговор ? С къв туземен акъл е тръгнал да ги пита ?
-
Ами хората си гледат интересите - напечатаха много евро и сега трябва да ги пласират. А той вместо да им оползотвори шумата и им дава лихви иска да подбива и пазара.
-
А иначе, ако не беше такъв некадърник, то нямше да опре до сребърният фонд. Ами после кво ще прави ? Май няма да могат да дочакат редовните избори догодина, а ще трябва панически да се спасяват преди това. Щото ще почнат да идват и други резултати на "мъдрото и компетентно" управление.
---
Икономиката е инерционна система и просто не завиждам на следващите управляващи, дето ще трябва да се оправят с бакиите надробени от сегашните.
19 Април 2012 07:01
Brightman:
хората си гледат интересите - напечатаха много евро и сега трябва да ги пласират. А той вместо да им оползотвори шумата и им дава лихви иска да подбива и пазара.


Наистина, становището на ЕЦБ е връх на европейското лицемерие! И то приложено към страна членка на ЕС, и то най-бедната. И Дянков вместо да им се обяснява чинно и благо, трябваше здраво да ги нарита защо изкривиха пазара на италианските и испанските ДЦК като напечатаха близо един трилион евро! Ако това беше румънец или унгарец, сигурен съм, че нямаше да се държи така раболепно с тези изпечени, ояли се и оляли се лицемери.
19 Април 2012 07:07
И така, понеже е ясно и видно, че ЕС и ЕЗ са затънали в дългове и проблеми и изобщо не им пука за нас, а и се питаме какво да правим от тук насетне, то да припомня една идея, която се появи наскоро:

Понеже е добре да имаме стабилна валута (което не е същото като да сме в борд, за който винаги е имало и има риск да падне) и понеже влизането ни в еврозоната се очертава проблематично (хем не ни искат, хем ако ни пуснат ще искат да платим част от натрупаните от по-богати от нас дългове) то дали не е добре да въведем едностранно швейцарския франк като национална валута? Може да се помисли и за йената, но все пак географията си е география, а Япония е далеч, та затова швейцарския франк си е по-добрата алтернатива. Ако не направим това ни чакат дълги години на високи лихви, несигурност и пр. неприятни, труднопоносими и бавно убиващи ни "нещица". И накрая, когато все пак агонията на лева, иконимиката и държавата ни (а и на еврото) свършат и ни "вземат" в еврозоната, ни чакат едни солени плащания на дългове, които не ние сме изяли и изпили. Т.е. очертават се едни 10-15-20 години ходене по мъките. Отново! Нещо, което можем да си спестим с проява на малко мъжество, смелост и характер. Пита се само - имаме ли ги?

Разбира се, най-добре би било да приемем еврото, но понеже от една страна не ни дават, или от друга, ако ни дават ни поставят какви ли не условия или ни искат много висока "такса вход", то швейцарския франк е следващият ни най-добър избор. Избор, с който можем да останем дълги години - 10-15-20 - докато неразбориите в еврозоната, за които нямаме никаква вина, не се оправят. Що се отнася до (евентуалното) оскъпяването на износа ни... темата е широка, но има достатъчно други фактори, които пък го поевтиняват. Дотолкова, че сме най-евтината нация и държава в Европа. Да не говорим пък, че ако износът ни поскъпва заради качващ се курс на франка, то с точно толкова пък ще поевтиняват дълговете, които сме натрупали (повече частни и по-малко държавни). Така ще компенсираме и част от загубите от неумелото и нескопосано превалутиране на дълга ни извършено от Милен Велчев. А ако отчетем и решимостта на швейцарската централна банка да държи франка вързан за еврото, то валутния риск е минимален.

Да не забравяме и психологическите ефекти: Първо, за поведението на икономическите субекти много голяма, може би дори решаваща, е ролята на неизмеримата величина наречена "надежда". И така, както влизането ни в борд преди 14 години изигра силна роля за връщане на надеждата в нашата икономика (но този ефект вече е изчерпан), така сега приемането на швейцарския франк за национална валута ще изиграе подобна обнадеждаваща роля. Да си спомним например мечтата за Швейцария на Балканите. Второ, подобна (необичайна и смела) стъпка ще изпрати една вълничка от интерес към международната инвестиционна общност. Посланието трябва да бъде - в хлъзгавата югоизточна Европа има късче твърда земя, на което може да се стъпи стабилно.

И накрая, на тези, които упорстват, че щом сме в борд това е същото като да използваме съответната валута, да кажа, да погледнат лихвите в банките за лев и евро (а и за швейцарски франк) - те са различни и това ясно говори, че далеч не е едно и също да сме в борд към някоя валута или да оперираме директно с нея!

Не бива да се тревожим особено и как ще погледне Европа на една такава стъпка от наша страна: Първо ние сме много малки и незначителни и не можем да окажем влияние на каквото и да било. Второ, няма как и да ни обвинят в предателство към евроценностите след като самите те са ни отказали влизане в еврозоната (или поискаха солена "входна такса" за него).

Също така, Европа не бива да разглежда обсъждането на идеята за приемане на швейцарския франк като национална валута у нас като натиск от наша страна за приемането ни в еврозоната. Ако наистина нямахме никакъв интерес от швейцарския франк, то тази идея би могла и да се разглежда като блъф (от наша страна), но при положение, че имаме реална полза от това, а европейците са надробили такива невъобразими каши, то няма нищо по-естествено от това, ние да търсим най-доброто за нас решение.
19 Април 2012 09:05
Интересно ми е днес под тая статия колко глупости ще се изпишат от сорта на "Гроздето (еврото) е кисело, не ни требе нам". И като се е почнало с идеи "да въведем швейцарския франк", да продължим в същия дух с въвеждането на китайския юан, а?
Въвеждането на борда и закачането към Германия (независимо дали през марката или през еврото) беше едно от малкото смислени неща, които се направиха през тоя преход, именно за да се пердашат през ръцете хора като Дянков, които се мислят за по-хитри от Господ и си правят експерименти с какви ли не икономически финтове на наш гръб. Евро ще има, за най-голямо съжаление на някои форумни "експерти", дали такива като Гърция ще са в еврозоната, е друг въпрос. Проблемът на гърците не беше еврото, но кухите лейки много лесно го ползват за извинение, защото и те самите в главите си носят гръцки манталитет. Така че, както сме се хванали на хорото, наречено ЕС, така рано или късно ще приемем и общата валута. Въпросът е дали искаме да направим един куп простотии дотогава или с малко акъл да направим същото по-безболезнено.
19 Април 2012 09:06
Има едно нещо, което ме тревожи! Всичко това са разни икономически шмекерии, които имат веременен ефект! Липсва цялостна стратегия за развитие на икономиката ни! Липсват приоритетни области, или ако ги има то това е само на хартия. Държавата ни трябва да бъде лидер в нещо! Това е. Докарахме я на избори да не избираме посоката на икономическо развитие, а да избираме този който ни убеди че ще краде по малко. ТОВА Е ТОТАЛНА ДЕГРАДАЦИЯ А ОБЩЕСТВОТО НИ!
19 Април 2012 09:07
Тя инфлацииката си идва полека лека. 10% - ел.енергията, Подготвят общественото мнение още от сега а ла Т. Живков - 20% дизелчето и бензинеца.Та да се зарадваме когато стане .От есента газта ще се върне на сегашната цена. Ще се вдигнат лебецът и топлото. И т.н. А измишльотините на Бащицата и онова УСА бакалавърчето за собствени енергоносители , тръби от Турция, газ от азерите , втечняване в Грузия и пренасяне до БГ е ташак история поне до 5 години.
А наистина Дянков го сърбят ръцете да измазулти от банките спестяванията на народеца. Ама народецът се не лъже да купува хартишки с холограм. И за това 20% инфлация и хоп 8 милиарда+2 млрд. сребърни денги. Смятай.
19 Април 2012 09:18
за да се оправи тая държава трябва да се рискува!
19 Април 2012 09:40
за да се оправи тая държава трябва да се рискува!

Аха!
десетина да се изпратят на визита при Св. Петър, другите сами ще се изнесат нанякъде.
19 Април 2012 09:45
Какво да се рискува ? Един милион стари хора да измрат от глад и студ и още един милион млади да избягат в чужбина ? И тогава държавата ще се оправи ?
19 Април 2012 09:46
Въвеждането на борда и закачането към Германия (независимо дали през марката или през еврото) беше едно от малкото смислени неща, които се направиха през тоя преход

Да, така е, съгласен съм! Но първо, ефектът (поне психологическият) от това вече се изчерпи и затова, второ, време е да се направи следващата стъпка по пътя към еврото, а именно приемане на швейцарския франк. За период от около 10-15-20 години - докато еврото се стабилизира и докато решат, че искат да ни пуснат в еврозоната. Защото дотогава също трябва да се живее. И няма кой да мисли за нас по-добре от нас самите.
19 Април 2012 09:50
Всъщност, никак няма да се учудя ако след 15-20-25 години Швейцария също се присъедини към еврозоната (те вече фиксираха курса на франка към еврото). Тогава и нашето влизане в ЕЗ ще стане заедно с това на Швейцария и по напълно естествен начин.
19 Април 2012 09:55
то дали не е добре да въведем едностранно швейцарския франк като национална валута? Може да се помисли и за йената, но все пак географията си е география, а Япония е далеч, та затова швейцарския франк си е по-добрата алтернатива

Абе, ей, къде е Швитцерланд, къде е - на един таквоз място - Руссия? А? И швейцарците славяни ли са? А? Не са я. А ние славяни ли сме? А? Ако и да твърдят някои, че сме българи? Аз не виждам място за маене. Само се чудя др. Първанов как не е подел все още тая народоспасителна и душеукрепителна инциативъ? И председателския пост, и изборите, и мавзолея - след време - са му у кърпе вързани. Ъхъ.
19 Април 2012 09:57
Барма, пролетната логорея ли те фана?
... или само старческата?
19 Април 2012 09:58
Тея напрао фен кампания на Пицко праят
19 Април 2012 10:14
къде е - на един таквоз място - Руссия?

Майтап, майтап, но Русия също е стратегически избор и партньор. Русия ще се възроди, Русия има ресурси и поле за разширение и занапред тя ще се разширява и развива. И то с бързи темпове. Затова, др. Първанов също може да допринесе с нещо за България ако успее по някакъв начин да "осребри" дългогодишното ни приятелство с тази голяма и велика страна. Което по никой начин не изключва евроинтеграцията ни - нека някой друг, който може, да работи И в тази посока.
19 Април 2012 10:27
Old men delight in giving good advice as a consolation for the fact that they can no longer provide bad examples
19 Април 2012 10:48
Бармата е зае*ал марулите и репичките и раздава адвайси, ама се си мисля, че ако др. Първанов бие коляно пред портата с/у "Василий Блаженни" и размени бетонните мастодонти по черноморието срущу йофтин бендзинь и пускане на Белене, одма се е бетонирал като следващия властник.
19 Април 2012 12:33
По времето на Троегъзоглавата ламя имаше един балкански идиот, който се ежеше, че можем едностранно да въведем еврото, без да питаме никого. Това показва нивото на нашите управници-кебапчии.
19 Април 2012 12:46
Истината е, че сме свидетели на тригодишната неадекватност на лекето Дянков персонално, и на правителството на Мутропожарникарина като цяло, в управлението на публичните финанси, поредицата от измислени "реформи", ненавременни действия и забележителен провал на приходната част на поредния изсмукан от пръстите бюджет.
------------------------------------------------
Гербавия само гробът го изправя.

19 Април 2012 12:57
Финансисти у България бол - и управляващи и в опозиция, от умни по-умни, та дори и отличници като Пицко!
Само де цялата им финансова система се крепи на тезата - "Ся ако намеря едно гърненце със злато, одма же вържа бюджета!"
Вечно едно и също, най важната задача на мин.финансите, според отличниците и умниците винаги е била само една - "Да вържат бюджета", ако може и "Балансиран 0:0", а останалото само ше се нареди.
Ше се нареди ама друг път!
Щото и следващ бюджет иде, и още по-следващ... и всяка година ново "връзване" ще трябва.
Е, всеки път ли ше им тряба "гърненце злато"?!
.
Също като коне с капаци - покажеш ли им истинското "имане", производството, големите инвестиционни проекти, енергетика и пр., одма почват да пискат - "Аз пари нямам, който има да инвестира, викайте чуждестранни инвеститори, ние тук дългове имаме да плащаме, дефицитът по-малко от 3% за да влезем в ЕЗ, абе няма бе, няма ви дам и толкоз!"
Те това е у нас, вечно "Паре няма - действай"!

19 Април 2012 15:34
имаше един балкански идиот, който се ежеше, че можем едностранно да въведем еврото, без да питаме никого

Еврото едностранно сигурно не можем да въведем защото сме подписали около 70 килограма договори с ЕС и кой знае какво пише там (виж Черна Гора явно не е подписвала такива неща и го въведе едностанно и без да пита никого). С швейцарския франк обаче положението е по-различно - не вярвам там да сме подписвали такива неща и мисля можем да го въведем едностранно.
19 Април 2012 16:03
От 5-6 години насам, борда действува пагубно на икономиката на България,ако се премине на евро,щe стане трагедия,а трябваше поне на гъвкав борд да се премине.Борда е равнозначно на приемането на еврото,с тая разлика,че при борда можеш да направиш девалвация,а при еврото не можеш.
19 Април 2012 16:11
С швейцарския франк обаче положението е по-различно - не вярвам там да сме подписвали такива неща и мисля можем да го въведем едностранно.

"Златна ти уста Йоане!", рекъл Господ, и посолил чорбата...
.
Ти даваш ли си сметка, какво означава заменката на "Опорната точка" за Валутния борд на България?
19 Април 2012 16:30
Да. И съм го написал подробно в първия коментар - 19 Април 2012 07:07
19 Април 2012 16:43
Кокарачо, що не си земеш т.нар. диплома и да боднеш на гвоздея, дето ти е отстрани на тоалетната чиния? Ако си теглил кредит в швейцарски франкове, оправяй се както можеш, не сме длъжни цял ден да ти четем умозренията. Моеш ли, например, ми отговори, откъде ще внесем швейцарски франкове на равностойността на 13 млрд. евро, колкото горе-долу е валутният резерв в момента, та да си крЕпим бордо? Да ти обЯсна ли как иначе идват евра в България, че май нещо не светваш? Точно по тая линия, по която франкове не мое да додат.
Извинявам се на останалата част от форума за грубия и некнижовен изказ.
19 Април 2012 17:23
Няма какво да се извиняваш!
Ако швейцарците искаха да влезнат у ЕС и Еврозоната, отдавна да са го направили.
Въпрос към Кокарачо - А защо не щат?
19 Април 2012 17:37
А защо не щат

Що, що? Абе, ти умен швайцер виждал ли си?
19 Април 2012 17:56
Honto,
Ти разбра ли изобщо за какво говоря?! Не казвам да се вържем към франка и пак да сме в борд, а да заменим лева като валута! Тогава и няма да имаме нужда да крепим борд или каквото и да е. Второ, не съм специалист точно по тази тема, но си мисля, че не може да е такъв проблем да се намерят нужното количество франкове - както казах, нашата икономика е доста малка за да окаже някакво значимо влияние и съответно това (че сме малки) този път може да бъде и ще бъде плюс.

Ако швейцарците искаха да влезнат у ЕС и Еврозоната, отдавна да са го направили.

Предполагам е така - май имаше референдум по темата, но не съм сигурен.

А защо не щат?

Не щат засега. Но фиксираха курса към еврото, нали?! А след 15-20-25 години ще видим дали пак ще мислят така.

П.П.
Заеми нямам никакви, но и да имах във франкове, при положение, че франка е вече вързан за еврото, то е все едно дали заема ми е в лева, евро или франкове.
19 Април 2012 17:59
Основният проблем на България е прекаленно скъпият лев, така че дайте ми поне един разумен аргумент да влезем в еврозоната.Няма нищо по хубаво от инфлацията и обезценяването за нас, какво като се обезценят спестяванията в левове, като и дълговете ще се обезценят , а в България средностатистическият българин е задлъжнял до щия....Щели да се обезценят заплатите!!! Голяма работа щом ще си върнеш дълга за апартамента с три надници!
19 Април 2012 17:59
Забравих за дипломите - ако бяха толкова важни сега нямаше да има такава криза. Да напомням ли, че точно хора с "дебели" дипломи ни докараха до това положение?!
19 Април 2012 18:00
Основният проблем на България е прекаленно скъпият лев

Верно е! Прекалено скъпо се продаваме - може и много по-евтино.
19 Април 2012 18:11
Не, не се продаваме, нищо не продаваме вече , всичко стана непродаваемо! При толкова скъп лев какво плачете от безработица?А безработицата води до престъпност и нови харчове за фуражки и пандели. То и домати вече внасяме от чужбина на половин цена от тази на която ги произвеждаме.Само купуваме.
19 Април 2012 18:17
Абе кокарачо, кога и на коя стойност са фиксирали франка към еврото, щото в момента играя на форекса EUR/CHF и курса си се движи , сутринта беше 1,2024, сега падна на 1,2019 а за довечера се надявам да скочи към 1,2030 че съм на дълга позиция?
19 Април 2012 18:27
Не, не се продаваме, нищо не продаваме вече , всичко стана непродаваемо!

Така е, де - нали и аз това казах: прекалено са високи заплатите в България - трябва да се намалят за да станем по-конкурентни.

кога и на коя стойност са фиксирали франка към еврото

Фиксиран, не е точна дума защото не е закован, но целевата стойност е около 1.20 франка за евро:

Швейцарската централна банка обяви минимален курс на евро-франк от 1.20

6 септ. 2011 г.


Натисни тук

19 Април 2012 18:32
А минимален курс, cisco, значи, че франка може да поевтинее, но не и да поскъпва (и ако сме го приели и за наша валута ще се сбъдне желанието ти да се продаваме по-евтино).
19 Април 2012 18:34
Ох, още нещо съм пропуснал:
Honto:
Извинявам се на останалата част от форума за грубия и некнижовен изказ.

Моля, не се извинявай - видно е, че ти е същност и ти идва отвътре, а човек, трябва винаги да слуша сърцето си.
19 Април 2012 19:33
Франка си се мъчат да го държат евтин от 3 години вече, макар и неуспешно, но това нищо не означава, всички банки така правят, и долара го държат евтин, и йената....някой успяват, други не, франка по нищо не се отличава от останалите валути, написал си някаква глупост, изобщо не ти е ясна материята, или най малкото си се заблудил от изявления които не разбираш.В момента се качи на 1, 2023, вече съм 5 пипса печалба , ще видим довечера дали няма да се качи и на 1,2030...
Не ти е ясно и как стоят нещата със заплатите, за да се вдигнат е нужно да намалее безработицата, докато е пълно с безработни готови на всичко за да се изхранват никой няма да вдигне заплата.Проблема не е че са ниски заплатите, проблема е че малко хора взимат заплати.A за да намалее безработицата трябва износ, а за износ трябва евтина валута, със скъпият лев не става.
19 Април 2012 19:55
Аууу, мерси, че ме осветли - изобщо не се бях сетил за тези неща. Ще съм ти много задължен!

Франка си се мъчат да го държат евтин от 3 години вече, макар и неуспешно

Мъчеха се неуспешно докато не предприеха решителни мерки. И от септрмври 2011-та вече курса е около 1.20. А няколкото стотни, за които се заяждаш постоянно може и да имат значение за валутните спекулации, с които се занимаваш, но иначе не са (толкова) важни.

докато е пълно с безработни готови на всичко за да се изхранват никой няма да вдигне заплата

Тук обаче, вече сам си противоречиш - ами щом има толкова "безработни готови на всичко", защо не сме достатъчно конкурентни и евтини (както твърдиш)??????!
19 Април 2012 20:17
Не разбираш ли че това са решения на швейцарската банка за валутна политика базирани на потребностите на икономиката им, фиксиран курс няма и няма да има, никога!Утре ако изгърми някоя голяма американска банка или бвп на китай се срине ще видиш че франка и на 1,5000 ще скочи, каквото и да прави швейцарската банка! Също така самата банка може да реши таргет 1:1 за евро или 1:2 все неща зависещи от хиляди други работи, факт е че фиксиран курс няма и няма да има.
А защо не сме конкурентни - колко пъти да ти го казвам , левчето е много скъпо! Важни са цените на стоките при износа, не заплатите, българските стоки са прекаленно скъпи!Виж турските стоки, защо се продават в България , а никой не произвежда за износ в Турция? И там заплатите са много по високи отколкото в България, но при евтина лира се произвежда и изнася, докато ние храним само безработни престъпници и полицаи, и всичко е внос.
19 Април 2012 21:22
Утре ако изгърми някоя голяма американска банка или бвп на китай се срине ще видиш че франка и на 1,5000 ще скочи, каквото и да прави швейцарската банка!

Ами залагай тогава франка на дълго - нали одеве питаше как да залагаш. Ей го къде е утре - от 1.2023 на 1.5000 смятай каква печалба ще врътнеш. А ако ползваш и ливъридж, смятай, че си си оправил живота за един ден.


Виж турските стоки, защо се продават в България , а никой не произвежда за износ в Турция? И там заплатите са много по високи отколкото в България, но при евтина лира се произвежда и изнася

Абе ти ще ме умориш бе човек! Хем заплатите им високи, хем стоките им евтини. Я ако обичаш да ме открехнеш как става тоя фокус?! Това ще да е някое икономическо перпетум мобиле. Е, освен ако кажеш, че нашите стоки са скъпи заради високи данъци (с които да храним фуражките), обаче и те хранят фуражки та сметката май пак няма да излезе. Или ако не са и данъците причина, тогава остава ниската (ни) производителност. И ти предлагаш да я "подобрим" като просто поевтиним труда и започнем да работим за още по-малко пари (сметнато през курса на по-стабилна валута). Ами това е изключително левашки ход, меко казано - да работим евтино и за жълти стинки само и само за да се каже, че работим. Определено не мисля, че е добър начин! Добрият начин е да станем по-производителни, а не по-евтини.
19 Април 2012 21:32
А, и още нещо: Казах го в началото, ама явно си го пропуснал: нали искаш да се обезценят дълговете ни - тогава, ако днес приемем франка, а дълговете са ни в евро и долари, то ако утре франка поскъпне, това ще обезцени дълговете ни с точно толкова с колкото поскъпне франка. Така че, ако поскъпването на франка направи стоките ни по-скъпи, то пък поевтиняването на дълговете ни ще компенсира това и в крайна сметка няма да загубим нищо.
19 Април 2012 21:38
Тъмно ти е в главата....
Виж сега, производителност, заплати...всичко това са второстепенни неща, важното е само едно - цената на парите.При евтина валута имаме износ и растеж на икономиката, при скъпа валута имаме голям внос и свиване на производството! Това е основата, задължително е, дори и да не можеш да го проумееш приеми го като догма за да можеш да зацепиш и всичко останало, иначе не става.Не се мъчи да го осмислиш, погледни страните с евтина валута и разтежа им, и страните със скъпа валута и растежа им, все едно е че не разбираш защо турските и китайските стоки се продават в България, важното е че е факт, че е вярно, пък ти си го наричай чудо , магия, перпетум мобиле или както щеш
19 Април 2012 21:44
Виж сега, производителност, заплати...всичко това са второстепенни неща, важното е само едно - цената на парите

19 Април 2012 21:46
А, и второто основно правило:
Силните икономики се нуждаят от силна валута, слабите икономики се нуждаят от слаба валута!

Да се върже валутата на най изостаналата страна - България за една от най силните валути е лудост, самоубийство.Особенно пък валута убежище като франка! Когато в континента е криза франка поскъпва, когато имаме бурно развитие поевтинява, а ние имаме нужда от точно противоположното, поевтиняване на валутата ни в криза и засилването и при голям разтеж.
19 Април 2012 22:03
Не се мъчи да го осмислиш, погледни страните с евтина валута и разтежа им... все едно е че не разбираш защо турските и китайските стоки се продават в България, важното е че е факт

Няма да се мъча, то е ясно - ниски заплати, робски труд, евтини стоки - Натисни тук. Ами "мерси" казвам аз на такъв "растеж"!


Силните икономики се нуждаят от силна валута, слабите икономики се нуждаят от слаба валута!

Така е само ако слабите искат да си останат слаби. Ама ти се имаш за силен (или работиш за силните) и затова не можеш да го разбереш това. Не се мъчи, и на други не им се отдава.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД