Само хора, които работят, ще могат да получават пенсия за инвалидност. Ако загубата на работоспособността е частична, ще получават само 60% от нея. А ако увреждането не пречи да изпълняват задълженията си, няма да вземат нищо, тъй като оценката на работоспособността ще се прави спрямо работното място. Дори при пожизнено решение на ТЕЛК за вид и степен на увреждане от НОИ ще дават инвалидни пенсии не повече от 5 години. Това става ясно от проекта за промени в Кодекса за социално осигуряване, изготвен от осигурителния институт на базата на концепция на социалното министерство.
Институтът предлага право на инвалидна пенсия да имат само хората, които към момента на подаване на заявление за отпускането й са осигурени във фонд "Пенсия", т.е. работят. Останалите ще получават само социални помощи и интеграционни добавки след направена социална оценка от Агенцията за социално подпомагане. Проблем с получаване на инвалидна пенсия ще имат дори самоосигуряващите се и осигурените на друго основание, при което не се изисква работно място, тъй като не е регламентирано в тези случаи на каква база се прави оценката.
Няма никаква яснота какво ще се случва с хората, ако след 5-те години, през които са получавали пенсия, не са успели да си намерят друга работа, която биха могли да изпълняват въпреки увреждането си. Вероятно те също ще бъдат прехвърлени на социалното подпомагане. Не се знае и какво се случва с хората, които имат увреждане по рождение.
Драстично може да бъде орязан срокът на получаване на пенсията за инвалидност с предложението тя да се отпуска от датата на заявлението в НОИ. На практика това не може да стане, без преди това експертните комисии към здравното министерство да са се произнесли за вида и степента на увреждане, което може да стигне и половин година. Досега пенсията се отпускаше от датата на инвалидизирането.
РЕАКЦИЯ
"За пореден път всички мерки са насочени към хората, които могат да бъдат повече или по-малко коректни. Няма нито една мярка, която да е насочена към ревизия на досега случилото се. А проблемът е в това, което се е случило досега", коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" и член на надзора на НОИ Димитър Манолов. Благодарение на недомислици в законите у нас около 570 000 са хората с увреждания, които получават над 800 000 пенсии.
Е тази тема е дълга.. Ама за начало да попитам:
1. Какъв е щатът на МТСП и колко хора с увреждания са назначени в него??
2. Какъв е щатът на Агенцията за социално подпомагане, която е към Тотьо и колко хора с увреждания са назначени в нея??
3. Какъв е щатът на Народното събрание и колко хора с увреждания са назначени в него??
4. Какъв е щатът на всяко едно министерство и колко хора с увреждания са назначени във всяко едно от тях???
Пък ако някой ми каже,че няма хора с увреждания, които имат съответната квалификация, знания, умения- ряпа да яде!!!