Държавата не е осребрила нито един лев от отнетото през миналата година престъпно имущество. Това съобщиха експерти към парламентарната комисията за борба с корупцията пред "Сега". Те са получили информация от Националната агенция по приходите, която се разпорежда с отнетото имущество.
Според експертите основният проблем е, че на обявените търгове за отнетите имоти на известни престъпници не се е явил нито един желаещ. За 2011 г. комисията отчете отнети имоти за 9 355 364 лв. Но според запознати реално отнетото е за около 11 млн. лв., тъй като около 2.5 млн. лв. от м.г. са прехвърлени за първите месеци на 2012 г. Причината е, че от началото на тази година работата на комисията е неефективна. И е твърде вероятно резултатите в края на годината да са дори под най-песимистичните прогнози.
Фактът, че държавата не може да осребри отнетото имущество, удря по интереса не само на данъкоплатците, но и на банките. В много случаи отнетото имущество е ипотекирано и банките очакват да си възстановят сумите.
Експерти към комисията за борба с корупцията на НС обясниха, че областната управа на Пловдив има намерение да използва конфискувания хотел на рапъра Ванко 1 за нуждите на местната държавна администрация. Същите намерения има и областната управа на Бургас по отношение на апартаменти, които са принадлежали на Димитър Желязков - Митьо Очите.
От НАП признаха, че имат големи затруднения с продаването на конфискуваното имущество. Имало случаи, в които обявените търгове се провалят поради липса на купувачи, а често заявилите намерение да станат собственици на имотите впоследствие не се явяват дори на оглед. След конфискуването на имуществото ключалките на апартаментите се сменяли, а всичката покъщнина надлежно се описвала. Често обаче собствениците на конфискуваните имоти ги оставяли напълно празни. В много случаи пък имотите са само терени. Конфискуваните автомобили се съхраняват на специални паркинги или в складове за резервни части. Понякога те се използват за нуждите на държавната администрация или пък се продават. В много случаи държавата получава не активи, а пасиви, защото конфискуваното имущество е ипотекирано.
Специалистите на НАП коментираха, че дейността по съхранение и осребряване на конфискувано престъпно имущество е сравнително отскоро. Реално отнети имоти на трета инстанция имаше за пръв път в края на 2009 г. Според експертите на агенцията с течение на времето ще се натрупа практика и опит.
На последното си заседание парламентарната "Антимафия" реши да се обърне към премиера Бойко Борисов с искането да назначи шеф на комисията за отнемане на имущество. В края на февруари предишният й председател Тодор Коларов подаде оставка и от тогава мястото му е вакантно. Според представители на ГЕРБ едва ли ще бъде назначен заместник на Коларов, тъй като бе приет нов закон за отнемане на престъпно имущество, според който ще бъде избран нов орган. Този закон обаче ще влезе в сила чак през ноември. Липсата на легитимен председател на комисията е голям проблем за нейната дейност. По закон той представлява комисията или оправомощава други членове, които да я представляват. Липсата му в момента дава мотив на окръжни съдилища да отказват да запорират имущество. В началото на март Софийският апелативен съд излязъл с определение, че комисията се представлява от зам.-шефа й Антоанета Цонкова. То обаче касае само конкретно искане за обезпечение.
|
|