Въпреки кризата и обедняването българите купуват все повече лекарства, а държавата не успява да проведе адекватна политика в сектора. През 2011 г. и потреблението, и пазарът бележат нови рекордни нива и ръст. С близо 200 млн. лв. е нараснал пазарът на лекарства у нас през 2011 г., сочат данните от годишния доклад на изпълнителната агенция по лекарствата. За м.г. у нас са продадени медикаменти на стойност 1.868 млрд. лв., докато през 2010 г. пазарът е бил за 1.670 млрд. лева. Данните се базират на информацията за продажбите на търговците на едро и включват и ДДС. Ръстът е над рамките на обичайното, тъй като в последните 10 години стойността на продадените медикаменти расте с около 150 млн. лв. на година.
Ръст за 2011 г. има и в количествата продадени лекарствени опаковки - 253 млн. срещу 243 млн. през 2010 г., като данните за по-миналата година са почти еднакви с тези от 2008 г. В предишни доклади на агенцията се обяснява, че не всички търговци предоставят данни за продажбите си и не се знае доколко ръстът е реален. Но според представители на фармацевтичния бранш в предишни години действително е имало задържане на нивото на бройката продадени опаковки.
Ръстът на пазара според експерти се дължи на няколко фактора. Сериозен дял има здравната каса. През 2011 г. тя пое редица скъпи медикаменти за рак и редки болести и плати 40 млн. лв. над предвиденото, или общо 430 млн. лв. за лекарства. Изчислено е, че за всеки лев, платен от касата, в аптеките влизат 2 лв., тъй като част от препаратите по линия на НЗОК не са 100% безплатни за пациентите. Освен това скандалите преди отстраняването на предишния здравен министър Стефан Константинов показаха, че освен че касата е плащала прекалено скъпо, цените на медикаментите също растели. Аптекари коментират също, че хората купуват по-скъпи медикаменти най-вече защото лекарите им ги изписват.
През 2011 г. делът на болниците като купувачи на лекарства е 14.6% от общия пазар. Останалите медикаменти са продадени в аптеки и дрогерии. Лекарствата без рецепта държат 16% от пазара, но са цели 32% от продадените опаковки, тъй като обикновено са по-евтини. Традиционно най-продаван у нас е "Аналгин" с 8.8 млн. продадени опаковки. В десетката обичайно са и "Аспирин протект", "Ацетизал", "Парацетамол", "Витамин С", физиологичен разтвор. Като стойност най-много пари са платени за препарата за астма "Серетид" - над 30 млн. лв.
Данни за пазара на лекарства се правят и от анализаторската компания IMS Health. Според тях през кризисната 2010 г. ръстът на лекарствата на аптечния пазар е бил 12%, а общо продадените медикаменти са били за над 1.8 млрд. лв. Официална информация за 2011 г. още няма, но вероятно и IMS Health ще регистрира ръст.
Ми, ще отчете пазарът ръст я ...
Мизерия, стрес, недоимък, заплашена лична и социална сигурност, власт на мускула и силикона,парад на демокрацията .
Изходът е : Терминал 1 и 2 или...... аптеката .
Те така.