Този месец Германия съобщи, че хиляди имигранти от Гърция, Испания, България и Румъния заливат ФРГ заради последствията от дълговата криза в ЕС. Броят на чужденците, пристигнали в Германия през 2011 г., е достигнал 960 000 души, което е рекордно ниво за последните 15 години. От Гърция са пристигнали 90% повече имигранти, отколкото през 2010 г., а от Испания - 52 на сто повече. С 30% се е увеличил и броят на имигрантите от България и Румъния.
Ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард бе принудена да заяви, че симпатизира на гръцкия народ, след като политици и разгневени жители в Гърция я охулиха заради нейното изказване, че гърците не си плащат данъците. Въпреки това тя повтори в социалната мрежа "Фейсбук", че държи на думите си. В интервю за в."Гардиън", Лагард заяви, че африканските деца се нуждаят от помощ повече отколкото жителите на Атина и че е време гърците да се научат да плащат данъци. МВФ е ключов участник в многомилиардната кредитна помощ за Гърция. Лидерът на гръцкото ляво движение СИРИЗА Александър Ципрас нарече изказването на Кристин Лагард неприемливо. Лидерът на социалистическата ПАСОК Евангелос Венизелос, който като министър на финансите бе един от главните поддръжници на кредитното съглашение, сега нарече думите на Лагард "обидни". Експертите обаче са единодушни, че острите реакции на гръцките политици са заради предстоящите предсрочни избори на 17 юни.
ТЕНДЕНЦИЯ
Богатите гърци, които имат прекалено големи сметки, за да бъдат покрити от гаранцията на депозитите до 100 000 евро, изнасят парите си към банките в Северна Европа, съобщиха агенциите. Голяма част от тези пари отиват към банки в Лондон, Франкфурт и Женева. Туристите също се отдръпват от Гърция заради постоянните улични протести и стачки в страната, пише в."Уолстрийт джърнъл". Според данни на Асоциацията на гръцките туристически предприятия ранните резервации за летния сезон са намалели с 15% в сравнение с м.г.