Дразнят ли ви възрастните хора, които в 9 сутринта пълнят трамвая, понесли празни туби? Знаете, че отиват към Централна баня, за да си напълнят вода и се ядосвате - не могат ли да пият вода от чешмата? Ако попитате някой от тях защо се блъска в градския транспорт за едната вода, ще ви отговори, че тя е лечебна.
Според някои исторически източници София се е образувала като селище - Сердика, още по времето на траките именно покрай минералния извор. Той е служил на древните като медицинско средство. Дори император Константин Велики се е чудел дали на не направи Сердика столица на Източната Римска империя заради лековитата й вода.
Повечето хора обаче използват минералната вода само за пиене, без да знаят нейните свойства. А това понякога може да донесе повече вреда, отколкото полза.
Минералната вода е лекарство, което се приема по определен начин и за определен срок - обикновено 2 месеца, а
не като постоянен заместител на чешмяната вода
След изкаран курс на лечение с минерална вода трябва задължително да се направи пауза и след това тя може отново да се пие от време на време. Минералната вода, която пък съдържа сероводород или активни елементи изобщо не се пие, а се ползва само за бани. Редица редки химични елементи я правят както лекарство за едни, така и отрова за други.
При начало на лечение с минерална вода трябва задължително да се направи консултация с лекар-балнеолог, който има опит с конкретния извор. Най-често минералната вода се пие от 15 до 90 минути преди ядене. Ако в нея обаче има повече радон и желязо, тя е препоръчителна след храна. В зависимост от това дали се пие наведнъж или на бавни глътки, резултатите от приемането й са различни. Дозата трябва да се назначи от лекар, а най-често водата се пие затоплена на водна баня до 38-42 градуса. Само при лечение на стомашно-чревни болести водата се пие студена.
За да се запазят ценните свойства на водата трябва да се спазват определени правила. Тя се налива в тъмни бутилки така, че да се плъзга по стъклото, за да не се губят разтворените в нея ценни газове.
Не трябва да се ползват прозрачни и пластмасови шишета
Бутилката трябва да се запечата и веднъж отворена - да се изпие цялата за един ден. Чашата също са налива с плъзгане по стъклото.
Малките срокове на лечение с минерална вода - 2-3 седмици, нямат особен ефект, а прекалено дългите - повече от 2 месеца, водят до свикване и нежелателни изменения в организма. Софийската и горнобанската вода например са алкални и частично неутрализират стомашния сок, което помага при гастрити и язви, но при постоянно пиене сокът се увеличава и полезният ефект от водата изчезва. Ако в този момент болният спре да пие вода, състоянието му ще се влоши. Това важи и за здравите хора - те товарят организма си с големи количества вещества, които трябва да бъдат изхвърлени.
Затова не бива да се заменя чешмяната вода с минералната. Или ако много държите на вкуса на минералната -
поне сменяйте марките през няколко седмици
Ако се страхувате от градската канализация - сложете филтър на чешмата или преварявайте водата.
Минералната вода е противопоказна при редица заболявания - туберкулоза, изтощение, кръвоизливи, болести в остър стадий, всички инфекции, напреднала хипертония и атеросклероза, тумори, уремия, някои бъбречни болести, паразити, напреднала цироза, напреднал диабет, след операция от язва.
Използването на минералните извори за бани също е много важно. При миене с такава вода се облекчават редица ставни, костни, мускулни и неврологични болести. За здрави хора пък е препоръчително веднъж седмично да се потапят в басейн с гореща минерална вода - това води до силно изпотяване и отпушване на порите на кожата, което прочиства и оздравява организма.
|
|