:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,679
Активни 504
Страници 553
За един ден 1,302,066

Чужди студенти дължат 58 млн. евро на Великобритания

Университетите на Острова и особено в Шотландия са станали "закрити клубове" за привилегировани
СНИМКА: www. standrews.co.uk
Елитният шотландски университет "Сейнт Ендрюз" се е превърнал в клуб за привилегировани младежи според британския студентски съюз.
Във Великобритания почти половината от студентите от Евросъюза, които са ползвали кредити подобно на британските си колеги, не ги изплащат след обучението си, сочат официални данни, цитирани от в. "Дейли телеграф". Общата сума, която те дължат на британските данъкоплатци към учебната 2009-2010 г., е 47.4 млн. лири (57.9 млн. евро) Експерти предупреждават, че ако не бъдат взети по-строги мерки, невъзстановените пари на данъкоплатците ще нараснат лавинообразно. Близо 42% от студентите на страните от ЕС, които дължат пари за обучението си в британски университети, или са изчезнали, или имат неизплатени вноски. В британските университети учащите се от Евросъюза са един на всеки 20 студенти и аспиранти. Най-много са от Ирландия, Германия, Франция, Гърция, Полша и Кипър. Те плащат същите такси, както и британските им колеги, докато студентите извън Евросъюза плащат много по-високи такси.

От 2006 г. студентите от ЕС получиха право на кредити за обучението си, субсидирани от британските данъкоплатци. И първите вноски по изплащането на кредитите трябваше да постъпят през 2009 г. Парите от випускниците, които живеят във Великобритания, се вземат автоматично чрез данъчната система. Извън Великобритания обаче няма механизъм за връщане на кредитите. По принцип чуждестранните випускници трябва сами да съобщават на властите къде живеят, работят, какви са им доходите и да си изплащат вноските. Но много от тях след завръщането в страните си нито известяват британската компания "Студентски кредити" за местоработата си, нито пък връщат парите. Общо 2100 бивши студенти трябва да погасят спешно кредитите си, като три четвърти от тях са в неизвестност и британските власти трябва да ги издирват.

Данните също показват, че британските власти рядко използват съда, за да издирят недобросъвестните длъжници в другите страни членки. Досега са осъдени 9 студенти от ЕС, като дължимата им сума е 17 495 лири (21 577 евро), което е по-малко от 2000 лири (2466 евро) на студент. Професор Алън Смитърс от Бъкингамския университет смята, че "Лондон наистина трябва да преговаря, макар че ЕС има процедури, които ни позволяват да върнем тези пари".

ТЕНДЕНЦИЯ

Британските и най-вече шотландските университети все повече се превръщат в "закрити клубове" за привилегированите младежи, алармира британският Национален съюз на студентите (НСС). Констатацията му е направена въз основа на данни, получени при прилагането на Закона за свободата на информацията. Броят на студентите от т.нар. неблагополучна среда не надхвърлят 100 души във всеки от най-старите шотландски университети. Един от лидерите в това отношение е университетът "Сейнт Ендрюс", където от общо 7370 студенти "неблагополучните" са само 13. Впрочем този университет са завършили вторият наследник на британската корона принц Уилям и съпругата му Катрин, херцогинята на Кеймбридж. Малко по-добра, но все така далеч от "социалната справедливост" е ситуацията в университетите в Единбърг и Абърдийн, твърди още НСС. "Значително по-благополучно" е положението в колежите на Дънди и Глазгоу. "Представените статистически данни трябва да накарат университетите в Шотландия да вземат мерки за по-справедливо приемане на учащи се", твърди Робин Паркър, представител на шотландското отделение на студентския съюз.

2023
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД