|
Снимка: ЕПА/БГНЕС Германският канцлер Ангела Меркел и председателят на ЕК Жозе Барозу обсъдиха проблемите в еврозоната в канцлерството в Берлин. |
Лидерите на ЕС обмислят да поставят най-големите европейски банки под директен надзор, разкри германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от в. "Уолстрийт джърнъл". "Ще обсъдим до каква степен трябва да поставим банките под специфична европейска надзорна власт, така че националните интереси да не играят такава голяма роля", обяснява тя. Тази мярка е част от идеята за европейски фискален съюз, зад която Берлин застава. Въпросът предстои да бъде обсъден на срещата на върха на ЕС в края на юни в Брюксел. "Нуждаем се от повече Европа, не от по-малко, особено в еврозоната. Това означава, че евроинституциите, включително и Европейската комисия, трябва да получат повече възможности за контрол. В противен случай ще бъде невъзможно валутният съюз да работи", каза Меркел, след като разговаря в канцлерството с председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу. Позицията й бе подкрепена и от германският финансов министър Волфганг Шойбле, който заяви пред в. "Ханделсблат", че в Европа трябва да се създаде истински фискален съюз. "Правителството винаги е казвало, че преди да започнем разговори за съвместен контрол на дълговете, ще трябва да имаме истински банков съюз", заяви той. Шойбле подчерта, че фискалният съюз е "средносрочен проект".
Бившият германски външен министър Йошка Фишер пък изрази опасения в статия за австралийския в. "Оустелиън", че Германия рискува отново да разруши Европа. "Германия се разруши - както и европейският ред - два пъти през XX-ти век. Ще бъде и трагично, и иронично, ако възстановена Германия с мирни средства и с най-добрите намерения доведе до рухването на европейския ред за трети път", пише той. Според него за три години и с мерките за икономии, предложени от Германия, финансовата криза в еврозоната се е превърнала в европейска екзистенциална криза. Според Фишер освен политическо и фискално обединение и политики за бърз растеж европейците спешно се нуждаят от структурни реформи, които да възстановят конкурентоспособността на Европа. "Всяко едно от тези хапчета е необходимо, ако Европа иска да преодолее екзистенциалната си криза", подчерта той.