Разрастващите се протести срещу промените в закона за горите и блокадите на Орлов мост в столицата накараха управляващите да смекчат твърдата си позиция и дори да обещаят невъзможни неща в опит да свалят напрежението.
Премиерът Бойко Борисов ще забави обнародването на закона в "Държавен вестник", обяви вчера министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след среща с протестиращите екосдружения в Министерския съвет. "Във всички случаи ние ще му сложим мораториум. Аз не мога, ако ще златни предложения да ми давате, най-добрите на света, щом има хора да се дърпат с полицията, това не ми харесва. Докато не ги убедим, че това, което предлагаме, е изцяло добро за общините, хората и за тях самите, на мен такъв закон не ми трябва," заявява Борисов на срещата, става ясно от разпространена от правителството стенограма на разговора.
По закон Борисов няма правомощия да забави нормативния акт. Вече приет, законът е единствено в ръцете на президента Росен Плевнелиев, който трябва да го разпише в 15-дневен срок, или да му наложи вето. Позицията на държавния глава по заплетения казус не е известна, тъй като той иска също да изслуша всички страни в спора. Борисов веднъж вече се набърка в правомощията му тази седмица, като пожела вето върху закона за съдебната власт.
На двучасовата среща вчера еколозите и премиерът се споразумяха от закона да отпаднат три от четирите спорни текста, които предизвикаха протестите. Нерешен остава най-големият проблем - правото да се застрояват горски терени без промяна в предназначението на земята. За него предстоят допълнителни разговори, а компромис се очаква в понеделник.
До обрата в позицията на Борисов, който преди ден предупреди, че никакви протести няма да го откажат от закона, се стигна, след като втората блокада на Орлов мост в София в четвъртък вечерта събра три пъти повече хора от първата. Близо 3000 души спряха движението, 12 бяха арестувани и по-късно освободени. Така сутринта в петък пред Нова тв премиерът вече беше готов за отстъпки, ако еколозите го убедят с аргументи. И заплаши, че полицай, който посегне на младеж, ще бъде уволнен.
Постигнатият вчера пробив е по текстовете, които облекчават сечта в горите - правото да се секат дърва в гори под 20 дка без лесоустройствен план, премахването на крайречните гори и възможността да се сече над прираста. "По тази точка с тези 20 декара правете каквото щете, но го махайте", решително започва срещата Борисов. Бившият кмет на Разлог, сега депутат от ГЕРБ Любен Татарски, се осмелява да му противоречи, изтъквайки аргумент, че тези дребни собственици сега са принудени "да се редят на "Топливо" за 2 кубика, а имат гора". Премиерът обаче нарежда Мирослав Найденов да е издал заповед до 16 часа, с която да се забрани временно такава сеч до приемането на нови текстове в закона.
По втория спорен момент - увеличаването на сечта над прираста, кабинетът се съгласява да преформулира текста по искането на природозащитниците, т.е. запазва се старият текст сечта да е до 80% от прираста, а не както е новият - да се сече повече от това. Тук Мирослав Найденов опитва да убеди всички в запазване на текста. Първо пробва с често цитираната от Борисов статистика, че горите у нас всъщност се увеличават. Но само ядосва още повече премиера: "Като сте го коментирали, защо ми затварят Орлов мост!" Найденов вади нов аргумент - че животновъдите се оплаквали, че горите превземат пасищата, но еколозите успешно го опровергават, че текстът въобще не касае пасища и ливади.
За сечта на крайречни гори Борисов дава личната си дума, че докато е на власт, никой няма да изсече нито Рупите, нито резервата Камчия, каквито са примерите на еколозите. Но поръчва текстът да се види, за да се гарантира и в закона, че и "след нас няма да го направят". В крайна сметка се решава този проблем да бъде изчистен в наредба.
На този етап ГЕРБ не отстъпва от скандалния параграф осми в закона, който регламентира отдаването на гори за срок от 30 години за строеж на спортни съоръжения без промяна в предназначението на горските територии. Найденов обеща експерти да работят през уикенда и в понеделник, за когато има насрочена среща с еколозите, ще има конкретно предложение. От стенограмата става ясно, че залогът е огромен - отпадането на държавната такса от 35 000 лв. на декар, които сега се плащат за такава промяна. Земеделският министър дава конкретни примери с инвеститори, които "не искат и да помиришат дори България" заради този разход. Екосдруженията обаче също не отстъпват. Единствено Филип Цанов от коалиция "Природата за хората и регионите", която обаче подкрепя инвеститорите, обяснява, че на Витоша ще се отсекат само 800 дървета, което няма да е особен проблем.
"С отпадането на таксата спестяваме доста средства на бизнеса, а в условията на криза плащането на тези такси може да ги отблъсне", каза Найденов и пред медиите. Имало и натиск от малките горски общини, които виждали в развитието на ски туризма начин за осигуряване на заетост. "Ако е имало лобизъм, е бил в името на децата и спорта", завърши Найденов в противоречие с предното си изказване.
Срещата на природозащитниците с премиера, земеделския министър и шефа на земеделската комисия Десислава Танева продължи повече от два часа. И двете страни призоваха протестиращите, които се заканиха за трети път да блокират кръстовището на Орлов мост, да не излизат на пътя. Природозащитниците обявиха, че не се разграничават от протеста и че не могат да контролират хората, но ги призовават към "позитивност".
До редакционното приключване на броя не стана ясно дали природозащитниците отново ще блокират движението на Орлов мост, или ще бъдат "позитивни" и няма да затрудняват и без това тежкия в този час трафик. В социалните мрежи хората, които смятаха да се съберат на Орлов мост, бяха още повече и от предишните дни. Час преди започването на протеста стотици полицаи, жандармерия, полицейски коли бяха пратени в района на Орлов мост и околните улици. Практически кръстовището бе блокирано и автобусите от градския транспорт бяха спрени, този път от полицията.
Герберастията - страхлива, подла, нагла и алчна...
-----------------------
Блогът на Генек