Общо 2023 административни услуги и регулаторни режими действат в България. Това е равносметката в доклада за състоянието на администрацията за 2011 г., одобрен от правителството. Всъщност в повечето случаи става дума за задължения, които насила пращат фирмите и гражданите по гишета и кабинети.
Според доклада НАП е най-големият доставчик на услуги - има дял от 82%. Приходната агенция изисква и събира данъци, осигуровки, декларации, отчети и справки. Все пак най-големият доставчик е и най-напред с електронното управление и така поне спестява на клиентите си редене по опашки и бродене по офиси. Повечето държавни и общински служби обаче критично изостават с е-услугите, се посочва в анализа.
В страната има общо 557 чиновнически структури - министерства, агенции, комисии, институти, съвети, областни и общински администрации, и почти всичките (92%) искат и издават лицензи, разрешения, одобрения, съгласувания, справки и др. документи. Само една трета от тях (152) предоставят в някаква степен онлайн обслужване. При това в повечето ведомства електронните услуги са по-скоро елементарни - 15.5% само дават информация на сайтовете си за услугите, 75% просто са качили в интернет образци на документите, които трябва да се попълват, а само 5.7% могат и да обработят формулярите електронно. Едва 3.54% от администрациите предлагат цялостно е-общуване - тоест потребителят да може да подаде заявка, да плати таксата и да получи искания документ онлайн.
Около 44% от бюрократичните структури още не са предприели действия по възлагане на дейности за планиране, управление и прилагане на електронното управление. Над 60% дори не са сформирали екипи за целта.
Обслужването на едно гише на гражданите и фирмите е все по-разпространено - 85.4% от всички администрации го прилагат. Но има и ред ведомства, които продължават да размотават клиентите по етажи, кабинети и гишета. Сред тях са важни ведомства като агенция "Пътна инфраструктура", Българска агенция по безопасност на храните, фонд "Земеделие", Комисията за защита на потребителите, МВР и дори Агенцията за хората с увреждания, която по обясними причини би трябвало първа да осигури обслужване на едно гише.
Изненадващо 90.06% от администрациите са заявили, че спазват изискването времето за чакане при получаване на информация и/или обработване на документи във връзка с административното обслужване при посещение на звената за административно обслужване да не е повече от 20 минути. Чакащите да подадат фирмените си отчети онлайн или на гишетата на Агенцията по вписванията ще се изсмеят на това твърдение.
ДОПОТОПНО
За равнището на българската бюрокрация и качеството на информацията говорят следните факти от доклада:
108 от администрациите нямат система за документооборот
57 нямат система за правноинформационни услуги
257 са въвели система за управление на човешките ресурси
45 нямат система за труд и работна заплата
49 нямат счетоводна система
205 нямат система за управление на база данни
414 нямат системи за управление на документи, потоци и съдържание през интернет
|
|