Премиерът на Португалия Педро Пасош Коелю посъветва безработните си съграждани да си търсят работа извън страната, съобщиха световните медии. "Хората, които не могат да си намерят работа в Португалия, трябва да направят по-големи усилия. Биха могли например да напуснат страната, въпреки че това ще им създаде дискомфорт, и да си потърсят работа в чужбина", заявява в разпространено изявление Коелю. В съобщението се отбелязва, че само за последната година над 120 000 португалци са напуснали родината си, за да си търсят работа в чужбина. Някои от тях дори търсят и намират работа в бивши колонии като Ангола.
Медиите припомнят, че незаетите под 24 години португалци са 36.6% по последни данни. За сравнение през 2000 г. те са били едва 9.6%. Въпреки инвестициите в по-добро образование на младите хора кризата е принудила компаниите да не ги наемат или да уволняват първо тях заради липсата на опит. В началото на юни португалското правителство съобщи, че очаква безработицата в страната да достигне рекордните 16% през 2013 г., докато продължава да се бори с най-тежката рецесия от 1970 г. Нивото е доста под рекордната за целия Европейски съюз безработица в Испания (25%), но все пак е знак за жертвите на обикновените европейци в южната част на континента, за които беше отпусната спасителна помощ, коментира агенцията.
Португалският финансов министър Виктор Гашпар заяви наскоро, че очаква устойчив спад в броя на безработните след 2013 г. благодарение на предприетите реформи на пазара на труда, поискани като условие за спасителната помощ от ЕС и МВФ, които той се надява да намалят структурната безработица. Правителството приема мерки, с които съкращаването и наемането на работници да бъдат по-лесни, така че да се увеличи конкурентоспособността на икономиката. Икономисти обаче изразиха съмнение дали Португалия ще може да създаде устойчив растеж предвид степента на съкращения в публичния сектор, приложени, за да се намали дефицитът.
Кипър взема помощ и от Русия, и от ЕС
Русия предлага на Кипър по-добри условия за спасителна помощ, отколкото Европейският съюз и Международният валутен фонд, каза президентът на Кипър Димитрис Христофиас, цитиран от АФП. "Условията, предложени от Русия", са много по-благоприятни, защото тя не ни "налага никакви условия" и предлага по-ниски лихви, заяви Христофиас пред Европейския парламент. Москва засега отрича да е получила молба за помощ от Никозия. Експерти от Европейската комисия, МВФ и Европейската централна банка пристигнаха в Кипър във вторник, за да обсъдят молбата на страната за финансова помощ. Никозия все още не е обявила какви средства ще са й необходими, но местните медии твърдят, че сумата може да достигне около 10 милиарда евро. Според дипломатически източник от Кипър страната води паралелни преговори с Русия, от която м.г. си подсигури заем от 2.5 милиарда евро при ниски лихви, за да покрие нуждите си за рефинансиране за т.г.