Полицията, съдебните органи, правоохранителни агенции и други ведомства в САЩ са отправили 1,3 млн. запитвания за клиентите на телекомуникационните компании в последната година, разкрива в. "Ню Йорк таймс". Изданието цитира данни от първия публичен одит, изготвен от мобилните оператори по искане на Конгреса. Американските власти са поискали информация за текстови съобщения, местоположението, от което потребителите са провеждали разговорите, и др. Докладът показва, че има сериозно нарастване на следенето на мобилните телефони напоследък, като компаниите е трябвало да отварят базите си с клиентски данни по хиляди пъти на ден в отговор на запитванията. От документа става ясно, че комуникацията между компаниите и правоохранителните органи в САЩ не е безпроблемно, тъй като мобилните доставчици нерядко са отхвърляли искания за даване на информация с мотива, че те са неправомерни.
Компанията АТ&Т например е отговаряла средно дневно на по 700 запитвания. Фирмата твърди, че това е тройно увеличение на исканията за данни за клиентите й в сравнение с 2007 г. Другите доставчици на телекомуникационни услуги отчитат увеличение на запитванията от органите на реда с между 12 и 16 процента средно в последните пет години.
Около 250 000 потребители на интернет от целия свят се очакваше вчера да останат без връзка към глобалната мрежа, тъй като изтече срокът на програма за защита срещу компютърен вирус, разработена от ФБР. Вирусът DNS Changer, отклоняващ трафика към незаконни и нарочно манипулирани сайтове, така че киберпиратите да могат да "оберат" потребителите, е открит през 2007 г. и нанасял щети до октомври 2011 г. Тогава ФБР включи сървъри-заместители, които позволяват на заразените от вируса компютри да имат нормален интернет трафик, но вчера изтече срокът на програмата.
|
|