Вътрешният министър Цветанов влезе като победител в парламента, за да отчете пред няколко депутати от ГЕРБ 100-процентови успехи на МВР. |
Вътрешният министър реши да отчете 3-годишната работа на МВР на извънредно заседание на парламентарната вътрешна комисия вчера, на която присъстваха неколцина депутати от ГЕРБ и независимият Касим Дал. Опозицията пропусна мероприятието, на което обаче специално бяха поканени медиите. Самият Цветанов не обясни защо се налага спешно свикване на комисията, нито защо се отчита година преди края на мандата.
Предизборните обещания на ГЕРБ и препоръките на ЕК, засягащи дейността на МВР, са изпълнени 100%, обяви шефът на МВР. В евродоклада обаче пише друго - че "организираната престъпност си остава фундаментално предизвикателство за България". ЕК цитира данни на Европол, според които български престъпни групировки, специализирани основно в трафик на хора и измами с банкови карти, действат в 15 членки на ЕС. И това ги прави едни от най-мащабните в Европа. "Тези групировки упражняват значително влияние върху българската икономика - годишният оборот на 12-те най-влиятелни криминални структури е 1.8 млрд. евро. Това ограничава конкуренцията и чуждите инвестиции и осигурява платформа за влияние върху политическите процеси и държавните институции", пише в документа.
Това не попречи на вътрешния министър да се самопохвали, че МВР е спряло дейността на общо 660 организирани престъпни групи от 2009 г. насам. По думите му през този период полицията е извършила общо 300 големи операции, като с най-голям успех Цветанов отличи акциите "Октопод" и "Наглите". "В една държава, когато 20 г. е липсвала воля за борба с организираната престъпност, резултатите не могат да дойдат за една, две или три години", заяви той.
Сред големите успехи на ведомството си вицепремиерът посочи, че делата, върнати за доразследване от прокуратурата, намаляват, а присъдите, получени на първа инстанция, се увеличават. България е получила похвали от Европол при разкриване от нашите служби на печатниците за фалшиви пари. Проведени са повече от 300 големи операции срещу значими престъпни групи, разкрити са над 60 оранжерии за канабис, разбити са 19 лаборатории за наркотици и др. Според справката през м.г. умишлените убийства били на най-ниското ниво през последните 20 г. В активите на министерството Цветанов включи различни структурни промени - възстановяването на ГДБОП, премахването на дублиращите функции между МВР и ДАНС, създаването на общинска полиция в някои градове и т.н.
ЕК пише, че е наблюдавала как след 2006 г. в България са разследвани само 33 от 150 поръчкови убийства. Само четири дела са започнали, а всяка година, включително и през 2012 г., са се добавяли все нови убийства. Бягството на т.нар. братя Галеви след осъждането им е определено като "пример за голям системен провал". В отговор Цветанов коментира, че "братя Галеви рано или късно ще се появят". И допълни, че по 3 от последните 5 знакови убийства вече има задържани.
Цветанов направи пореден пирует вчера и декларира, че не е оказвал политически натиск върху съдебната система, а се изказвал от позицията на гражданин. "Това, че имам гражданска позиция, не ме прави враг на съдебната власт", заключи той. И не пропусна да посочи виновниците за политизиране на случая с уволнението на съдия Мирослава Тодорова - опозицията, адвокати и дори самите съдии. "Имало е случаи на сериозен оказан политически натиск върху съдебната система и затова тя е на това дередже - Йонко Грозев, който вече е част от политическия елит, Нели Куцкова, Иван Костов се изказват неправилно срещу съдебната система. Аз имам гражданска позиция, защото се вслушвам в жертвите на престъпността. Те правят политически коментари и те са недопустими", обясни вицепремиерът. Еврокомисията обаче вижда нещата по съвсем различен начин и специално критикува атаката на Цветанов срещу Тодорова: "Фундаментални принципи като независимостта на съдебната власт невинаги бяха спазвани напълно... Независимостта бе поставена под въпрос след серия от преки полититически критики срещу отделни съдии"
"За пръв път през последните 20 г. има ясна политическа воля за борба с престъпността", похвали се Цветанов. За пръв път, откакто правителството на Бойко Борисов е на власт обаче, Брюксел не само не забелязва политическа воля за борба с престъпността, но и посочва, че и на съда му липсва такава воля. "Въпреки различните правни и процедурни инструменти за борба с корупцията на високо равнище продължаващите трудности по такива дела в съдилищата повдигат въпроси за капацитета и волята на съдебната власт", пише в доклада.
Общият извод на Брюксел е, че България прави с неохота промени в правосъдието и вътрешния ред, и то само под външен натиск. Затова наблюдението ще продължи за неопределено време, като следващият доклад ще бъде написан в края на 2013 г. Това означава, че поне дотогава България губи шанс да се присъедини към шенгенската зона, защото не е изпълнила изискването на Холандия да получи положителен доклад от Еврокомисията. Всяка държава може да наложи вето над приемането на нови страни в зоната без вътрешни граници. По същата причина и Румъния няма шанс да се присъедини, но тя получи по-кратка отсрочка - до края на 2012 г., когато Брюксел ще напише нов доклад за нея.
---------ОТКАЗ-------
Премиерът категорично отказа да е арбитър в спора между вицепремиера Цветан Цветанов и президента Росен Плевнелиев по казуса с уволнението на шефката на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова. В понеделник Борисов нарече отстраняването провокация срещу кабинета в навечерието на евродоклада. Според Цветанов обаче ВСС е действал правилно. Той дори нападна Плевнелиев, че се е изказал неподготвен, защитил е човек, който е забатачил 50 дела, и се е подвел по общото говорене. Президентът му отвърна, че продължава да стои на позицията си, че решението на ВСС е необосновано и необективно.
Вчера Бойко Борисов коментира пред "Сега", че и двамата са прави. На уточняващ въпрос къде тогава е провокацията и приема ли за основателни аргументите за уволнението на Тодорова Борисов отговори: "Времето и мълчанието е провокация".
------РЕАКЦИИ
Опозицията определи доклада като унищожителен. "По-убийствен доклад на ЕК за България не е имало за петте години, откакто съществува механизмът за наблюдение", коментира лидерът на БСП Сергей Станишев. Според него става дума за пълен провал във водещата за ГЕРБ сфера - борбата с корупцията и организираната престъпност. Соцлидерът припомни, че от петте години наблюдение три са в мандата на Борисов, така че докладът е и оценка за работата на сегашното управление. БСП поиска оставката на Цветанов и започва консултации за вот на недоверие към кабинета.
"Най-съществената информация в доклада е, че макар да изтича срокът на наблюдение, мониторингът ще бъде продължен, което означава, че България не се е справила със задачите, които е трябвало да реши тези 5 г.", заяви и лидерът на ДСБ Иван Костов. Основните причини за това решение и според него са несправянето с организираната престъпност, както и тежката ситуация, в която се намирала съдебната власт.
"Прекият резултат от решението да се продължи и да се затегне мониторингът над България е, че страната ни скоро няма да види Шенген. Този провал на ГЕРБ не може да се компенсира не с 42 км, а даже с 420 км построени магистрали", реагира и зам.-шефът на ДПС Лютви Местан.