Водещите сили в Европа и света губят доверие към Гърция, която е изправена пред риск от неплатежоспособност и необходимостта от трети спасителен пакет. Германската канцлерка Ангела Меркел е против отпускане на по-нататъшна финансова помощ за Гърция, съобщи в. "Зюддойче цайтунг", според който Атина ще се нуждае от ново финансиране до 50 млрд. евро. Само през август-септември страната ще има нужда от 12.5 млрд. евро, за да избегне банкрута. Позовавайки се на правителствени източници, изданието пише, че е немислимо Меркел да застане още един път пред германския парламент и да поиска консенсус за трети спасителен пакет за Гърция. От своя страна вицеканцлерът и министър на икономиката Филип Рьослер увери пред телевизия А Ер Де, че няма да има нови плащания за Гърция, ако тя не изпълни досегашните условия. Той изрази съмнения, че Атина ще ги изпълни. Според Рьослер възможността Атина да напусне еврозоната вече не е толкова плашеща.
Генералният секретар на Християнсоциалния съюз (ХСС) от Бавария - Александър Добринд, който влиза в управляващата дясна коалиция на Меркел, направо призова Атина да се върне към драхмата като първа стъпка към контролирано напускане на еврозоната. "Гърция трябва да започне да плаща част от пенсиите и държавните заплати в драхми в рамките на постепенното излизане от еврозоната", заяви депутатът в интервю за в. "Ди Велт". "С Гърция стигнахме до края на пътя. Не трябва да има още помощ за Атина. Страна, която няма волята да изпълни условията или не може да го направи, трябва да получи шанс извън еврозоната", изтъкна Добринд.
Международният валутен фонд от своя страна е уведомил Брюксел, че повече няма да участва в оказване на финансова помощ на Гърция, съобщи германското сп. "Шпигел", цитирайки свои източници от Еврокомисията. Много правителства от еврозоната не са готови отново да финансират страната, като в този случай Атина ще банкрутира още през септември, пише изданието. Малко вероятно е следващият транш от помощта на еврозоната за Гърция да бъде изплатен преди септември, пише гръцкият в. "Катимерини". От ЕК отбелязали, че международните кредитори трябва първо да завършат оценката на гръцките реформи, които изостават далеч от графика. Едва след това ще се вземе решение за нов транш. В тази връзка германският финансов министър Волфганг Шойбле предупреди Гърция да удвои усилията си, за да изпълни условията на кредиторите. "Ако има някакви забавяния, Гърция трябва да ги компенсира", посочи Шойбле пред в. "Билд".