Светият синод на Българската православна църква е приел единодушно негативно становище срещу проекта за закон за детето, от който управляващите се отказаха преди 2 месеца. Владиците не приемат прекомерните права, които проектът дава на децата, докато в същото време се вменяват само вини на родителите и отнемането на правото им да възпитават наследниците си. "Защо е допусната липсата на баланс между правата на детето, правата на родителите и правата на семейството?", пита Светият синод. Според Синода законът поставя родителите в подчинение на държавата по отношение на децата. "Държавата не може да бъде по-добър родител за детето от същинските му родители", категорични са владиците.
От БПЦ смятат, че всеки родител, който поиска да кръсти детето си, може да бъде глобен от 2000 лв. до 4000 лв. Това е санкцията, която проектът предвиждаше, ако децата бъдат въвлечени в политически, религиозни и синдикални дейности. Мотивите на социалното министерство за създаването на проектозакона бяха, че трябва да се създадат условия българските деца да се третират като личности със своя позиция и мнение, които да могат да отстояват. След куп негативни становища срещу текста обаче той беше отложен с мотива, че няма време да се пришпорва в рамките на този мандат.
всеки родител, който поиска да кръсти детето си, може да бъде глобен от 2000 лв. до 4000 лв.
трябва да се създадат условия българските деца да се третират като личности със своя позиция и мнение, които да могат да отстояват.
трябва да се създадат условия българските деца да се третират като личности със своя позиция и мнение, които да могат да отстояват.
и да им се даде възможност сами да плаштат глобите на своите родители ако не са съгласни с техния избор