Сирийските бунтовници успяха вчера за трети ден да се противопоставят на ожесточената офанзива, която предприе правителствената армията в Алепо, съобщиха световните медии. С артилерийски, ракетни и въздушни обстрели войските на Башар ал Асад атакуваха през уикенда втория по големина град в страната. Алепо, където се водят най-ожесточените боеве от началото на сирийската криза, е от ключово значение както за бунтовниците, така и за армията на Асад. Местни медии определиха офанзивата като "майката на всички битки". Въстаниците, които са укрепени в редица квартали в Алепо, засега успяват да дадат отпор на сирийската армия. Най-ожесточени са уличните сражения в ключовия квартал Салахедин, като само в събота са загинали поне 30 души, съобщиха активисти.
Председателят на главната опозиционна формация Сирийски национален съвет Абделбасет Сида призова "братските" и "приятелски" държави по света да помогнат с оръжия Свободната армия на Сирия (СС), формирана от дезертьори и цивилни, принудени да се бият "със стари оръжия". "Режимът в Дамаск планира големи кланета в Алепо и въстаниците имат нужда от оръжия, с които да спрат танковете и бойните самолети", заяви той. Според него опозицията се нуждае месечно от поне 145 млн. долара, а в последните няколко месеца е получила едва 15 млн. долара. Френският президент Франсоа Оланд поиска спешна намеса на Съвета за сигурност на ООН в Сирия, за "да се предотврати пълномащабна гражданска война". "Ролята на страните от Съвета за сигурност е да се намесят възможно най-бързо", каза той. Над 20 000 души, включително близо 14 000 цивилни, са станали жертва на насилието в Сирия от началото на въстанието срещу режима през март 2011 г., сочат данни на правозащитниците.
На фона на тежките сражения в много райони в Сирия се изостри и обстановката в ливанския град Триполи, разположен на 90 км северно от Бейрут. Престрелки избухнаха между жителите на алевитския анклав и на съседните сунитски райони. Ранени са 18 души, сред които има и цивилни граждани. Ливанските алевити подкрепят режима на сирийския президент Башар ал Асад, който също е от алевитското малцинство в Близкия изток, докато сунитите поддържат сирийската опозиция. Между тях има стълкновения в Ливан от началото на юни.
РАЗКРИТИЯ
Войната в Сирия се ръководи от секретна база в Турция, твърди информационната агенция МИГнюз. Тя била създадена с активните усилия на Саудитска Арабия и Катар, като оттам преминава основната част от военната помощ за сирийските бунтовници. Турците били главният инициатор и координатор. Базата се намирала в град Адана, на 100 км от сирийската граница. Междувременно турският външен министър Ахмет Давутоглу обяви, че Анкара ще предприеме всички мерки, за да попречи на "терористичните формирования" до нейната граница със Сирия, които могат да заплашат националната й сигурност. "Няма да позволим формирането на терористични структури близо до границата ни. Независимо дали става въпрос за "Ал Кайда" или за Кюрдската работническа партия, ще направим всичко възможно да ги спрем", заяви той.