:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,804
Активни 699
Страници 29,271
За един ден 1,302,066

Румънците не отидоха да гласуват за сваляне на Бъсеску от власт

Референдумът за отстраняването му е невалиден заради ниска избирателна активност
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Румънец развява националното знаме, след като бяха обявени резултатите от провалилия се референдум за отстраняването на президента Траян Бъсеску в Букурещ.
Референдумът за отстраняването на румънския президент Траян Бъсеску се провали заради ниска избирателна активност, предаде Би Би Си.

Според данните избирателната активност е била 46,13%, което прави гласуването невалидно. За да бъде легитимен, на референдума трябваше да има избирателна активност 50% плюс един глас. При регистрирани в Румъния 18 308 612 гласоподаватели това означаваше, че във вота в неделя трябваше да участват 9 154 307 румънци.

В същото време по предварителни данни 87.5% от участвалите във вота са гласували дясноцентристкият президент да напусне поста. Този резултат обаче е без значение заради ниската избирателна активност.

Референдумът бе кулминацията на политическия конфликт между десния Бъсеску и лявоцентристкото правителство на Виктор Понта. Обвинявайки президента в нарушения на конституцията и превишаване на пълномощията си, управляващата коалиция прокара в парламента импийчмънт срещу президента. Румънският конституция обаче гласи, че окончателното отстраняване на държавния глава става на референдум.

Траян Бъсеску обяви, че румънците са предотвратили опит за преврат, като са отказали да участват в референдума. "Пламъкът на демокрацията още гори. Румънците отхвърлиха опит за преврат", каза той. Преди гласуването Бъсеску и подкрепящата го Либерално-демократическа партия призоваха сънародниците именно към това - да не се явят пред урните, за да бъде референдумът невалиден. Противниците му се опитаха да отстранят избирателния праг, но се провалиха под натиска на ЕС, който изкъсо следеше политическия конфликт в Букурещ.

Горещините и нарастващото недоверие към целия политически елит на Румъния са причина за ниска активност на референдума за импийчмънта срещу румънския президент, коментира Би Би Си.

Сега Траян Бъсеску ще се върне в президентския дворец "Котрочени", за да изкара мандата си до 2014 година. Отначало той бе сред най-популярните румънски политици, но рейтингът му спадна заради подкрепяните от него мерки за строги икономии през 2010 г., наложени от международните кредитори.

На свой ред Виктор Понта обяви, че правителството му ще признае резултата от референдума и дори ще действа като фактор на стабилността. Той добави, че Бъсеску "ще се върне в Котрочени", но изтъкна, че президент, срещу когото са гласували 8 млн. гласоподаватели, "не може повече да бъде легитимен", писа в. "Куриерул национал". По думите му всеки политик, който твърди, че може да игнорира 9 млн. румънци, не е реалист в поведението си. Попитан дали ще сътрудничи с държавния глава, Виктор Понта отвърна: "Какво може да се дискутира с човек, който е отхвърлен от румънците". Политическото напрежение в Румъния след референдума едва ли ще спадне - през ноември предстоят парламентарни избори.



Анализ - на 7-а стр.

САМОПРИЗНАНИЕ

Политическата конфронтация в Румъния породи нарушения на някои основни демократични ценности, което предизвика бърза и категорична намеса на ЕС. Преди вота председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой изрази "дълбоко безпокойство относно върховенството на закона и независимостта на съдебната власт". Това безпокойство бе провокирано от действията на правителството. Сега Виктор Понта заяви, че си е научил урока след острите критики от ЕС срещу действията на правителството му по отстраняването на Бъсеску. "Научих си всички уроци от този период", каза Понта пред международни журналисти. "Имаше много неща, които да бъдат критикувани" в процедурата по импийчмънт, призна премиерът.
2
1432
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
30 Юли 2012 21:24
И Станищов се изложи като херсонски кифладжия.
ПАК!
31 Юли 2012 22:09
Ватманчето изтегли късата клечка....Пак.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД