:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,010
Активни 673
Страници 20,940
За един ден 1,302,066

Германски икономисти предлагат временно напускане на еврозоната

Това ще даде на затруднените държави възможност за връщане към еврото
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Френският президент Франсоа Оланд (вляво) и италианският премиер Марио Монти напускат Елисейския дворец, където проведоха преговори за излизане от кризата в еврозоната. Потвърдихме ангажимента си да направим всичко, за да бъдат прилагани решенията на Европейския съвет от края на юни, еврозоната да бъде защитена и консолидирана, обясни Франсоа Оланд на импровизирана пресконференция пред двореца. Според Монти европейските лидери трябва да концентрират всичките си усилия, за да запазят зоната с единна валута.
Държавите от еврозоната, които изпитват икономически затруднения, временно да излизат от валутния съюз и да се връщат, когато възстановят конкурентоспособността си, предлагат германските икономисти Ханс-Вернер Зин и Фридрих Зел в статия за в. "Файненшъл таймс". Зин е председател на икономическия институт Ifo, а Зел е преподавател в Университета на Бундесвера в Мюнхен. Според тях на държавите, които временно излизат от еврозоната, трябва да бъде предложено да станат асоциирани членове на валутния съюз с възможност да се върнат, когато решат проблемите си. Зин и Зел смятат, че е възможно тези страни да върнат собствената си валута за определен период от време.

Двамата експерти предлагат механизъм, подобен на този, по който държавите се присъединяват към еврозоната. Страните - кандидатки за еврозоната, се присъединяват към Европейския валутен механизъм II (ERM II) за поне две години, преди да приемат единната валута. "Този механизъм може да бъде разширен, така че да се позволи към него да се присъединяват след преходен период и държави, които напускат еврозоната", излагат идеите си Ханс-Вернер Зин и Фридрих Зел. "Това предложение за отваряне на валутния съюз е по-доброто решение пред поддържане на статуквото или позволяване на неконтролирано напускане на еврозоната", твърдят икономистите. Според тях планът може да даде на засегнатите страни ненапразни надежди за връщане към еврото.

Ханс-Вернер Зин нееднократно е призовавал Гърция да напусне еврозоната. Идеите му имат малко влияние във вземането на решения за европейските политики, твърдят медиите.

Кризата удари и корупцията в Гърция

Икономическата криза е довела до намаляване на корупцията в Гърция, съобщи електронното издание на в. "Прото тема", като цитира доклад на главния инспектор по държавната администрация Леандрос Ракидзис. Според него гражданите вече нямали пари за раздаване на големи подкупи и затова порочната практика губела популярност.

Докладът на Леандрос Ракидзис отчита намаляване на корупцията и в данъчните служби, но въпреки това служителите в нея си остават най-подкупните държавни чиновници. В сектора на здравеопазване даването на подкупи значително е намаляло в сравнение с предишни години, отчита Ракидзис. През миналата година оглавяваното от него ведомство е проверило 1403 случая на корупция, като 393 от тях са предадени на прокуратурата.
38
1884
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
01 Август 2012 20:05
То така се почва. Първо временно излизане от еврозоната, после временно излизане от шенегн, после леко /времнно разбира се/ излизане от ЕС.
01 Август 2012 21:32
Абе туй евро още ли мърда?
Я бърже драхмата и песото да му направят малко реанимация!
01 Август 2012 21:39
Чел съм и правдоподобни мнения, че излизането от еврозоната трудно ще се съчетае с оставане в ЕС. Защото излизането може да доведе до сериозен недостиг на евро (и друга твърда валута) в държавата, недоверие в местните банки, което да предизвика изнасяне на твърда валута в чужбина. И ако държавата се принуди да въведе валутни ограничения, това е несъвместимо със свободното движение на капитали, което е фундаментален принцип на ЕС.
01 Август 2012 22:01
Манрико, това де си го написал, важи ли за България?
Щото нали, ние тукана малко сме поразкрачени, и ни вънка, ни вътре...
01 Август 2012 22:08
Това важи само за държави които смятат да си правят независими централни банки. Засега само Унгария намеква че ше прави такива дивотии. А, гърците, ако искат да останат в ЕС, ще си направят валутен борд /даже и да не се казва така/ и немат грижи. Е, като нас /малко ше им е гладно де, ама пък зимата там е топло, та нема им е баш толко гадно кат на нас/.
01 Август 2012 22:15
Манрико, това де си го написал, важи ли за България?

Важи за финансово нестабилни държави.
01 Август 2012 22:26
......ааааа, нищо ново: той другаря Ленин още миналия век го измисли това "ленинско" хоро - една напред, две назад.................
01 Август 2012 22:39
Важи за финансово нестабилни държави.

Добре, така да бъде.
Само че пак нещо сакатлък - България след като е "финансово стабилна държава"(според Дянков), що тогаз е на последно място по доходи в ЕС?
01 Август 2012 22:43
Иска им се , ама нема! За това ли гърците гътаха жабите и щастливите кокошки , когато им трябва евро да го напуснат? Все едно да се откажеш от застраховката когато направиш катастрофа или от здравно осигуряване когато се разболееш, и после като оздравееш пак да почнеш...
02 Август 2012 07:28
Византилъците досадиха на всички.
Германците требва да кажат, че
или Германия излиза или Гърция излиза от еврозоната.
Май натам отиват нещата...
02 Август 2012 07:34
Западно европейски номера! Като имат файда ползват зоната и използват серсеми като нас, като нямат се изнасят. Га си съюза и игрите.
02 Август 2012 07:48



Накрая да не останем сал ний в ЕС.Като финансово стабилни де.
02 Август 2012 08:31
Май натам отиват работите.
Ние с румънците имаме опит - последни излязохме от СИВ, последни влязохме в ЕС, последни сме по доходи, и... последни ще излезем.
Дори преди да сме приети в Еврозоната и Шенген.
02 Август 2012 09:26
...един влак, безплатни билети в една посока, и право в Москва! Аман от балкански комунизъм!
02 Август 2012 09:43
Всъщност, няма нужда гърците и който и да било да излизат от еврозоната. Достатъчно е да им резнат ежемесечните помощи, с които си плащат пенсиите и заплатите и нещата ще си дойдат на мястото. Дали ще получават уравновесените си заплати в евро или в инфлационни драхми, все едно. Гърция няма полза от излизане от еврозоната, защото на практика няма икономика (произовдство), която да укрепва, чрез девалвиране на драхмата - 70% от гръцкия БВП се формира от услугите и от вътрешното потребление. Вярно, туризмът може малко да дръпне, по подобие на Турция с девалвираната лира, но това няма да е достатъчно да извади Гърция от киреча, още повече да е в състояние да си изплаща дълговете. Ето защо гърците толкова силно драпат да останат в еврозоната, защото съзнават, че навън ще гризнат дървото и почти ще се изравнят с нас по стандарт.
02 Август 2012 09:49
Само че пак нещо сакатлък - България след като е "финансово стабилна държава"(според Дянков), що тогаз е на последно място по доходи в ЕС?

Старо, това сме ти го обяснявали много пъти и все или не го разбираш, или се правиш, че не разбираш. Ще се опитам за пореден и последен път, пък кой разбрал, разбрал. Богат-беден и стабилен-нестабилен са различни неща. Примерче - Иван има съвсем дребен бизнес, печели 1000лв месечно, харчи колкото получава, има към 2000лв дълг общо и си го погасява. Иван е беден, но стабилен. Ако няма някакви външни сътресения с бизнеса му, няма да има проблеми, ако успее да го разшири и да произвежда повече, може да се замогне. Янис има по-голям бизнес, печели към 4000 лв месечно. Обаче дълги години е харчил повече от това - да речем по 5000, докато е натрупал към 100 000 дълг. Сега банките го притискат да връща дълга, а жена му и децата искат да харчат нашироко, както досега. Янис е нестабилен. Ако не успее да излъже банките да му опростят част от дълга, ще трябва да си свие разходите до около 2000, а с останалото да плаща дълга си. Жената и децата реват много. Та те така - макар че частен и държавен дълг не са едно и също и не е съвсем точна аналогията.
02 Август 2012 10:40
Тъй тъй.
Ми клошара е по стабилен. Обикаля е чека да прибере нещо дето не требе на другите. Ко е кадметлия и с запазен секънд хенд че се вреди. Да ти звучи познато Но най стабилен сий кварталния бияч. Зема от който квото му требе. Ма е до време тая де
Ако говорим за финансова стабилност, най близкия съществуващ еквивалент са кредитните рейтинги.
Ама напоследък и те дават фира.
Опитите да напъхаме в некакъв термин нуждите на управлението не го прави смислен, еле па достоверен.
02 Август 2012 10:47
Тъй, я! Или почти тъй. Колкото по-беден е човек, толкова повече трябва да се стреми към стабилност. Бедният ако остане един месец без приходи, ако има и дълг да плаща, може да я закъса съвсем. Богатият по-лесно ще се оправи и затова може да си позволи и повечко да му отпусне края - и кредит да вземе, и да си позволи един месец да остане без приходи, стига да не прекалява.
02 Август 2012 11:36
Колкото по-беден е човек, толкова...

Това обаче изобщо не обяснява защо сме най-бедните в ЕС, а гърците все още са доста по-богати от нас.
Мейби защото не слушат Бойчето... или?
02 Август 2012 11:45
Това обаче изобщо не обяснява защо сме най-бедните в ЕС, а гърците все още са доста по-богати от нас.
Мейби защото не слушат Бойчето... или?
В гръцкия частен сектор масовите заплати на пчеличките са от порядъка на 800-1500 евро, което по покупателна способност отговаря на същата цифра в левове у нас. По-високи са заплатите в държавния сектор, но тези заплати сега са поставени под натиск от външните партньори и кредитори на Гърция. Тук слушахме Панайотис как ревеше, че заплатата му била намаляла няколко пъти миналата и тази година, вдигат се данъците, намаляват пенсиите и помощите за безработни и т.н. Гърците все още имат по-висок стандарт от нашия, но там тенденцията е негативна и няма изгледи да се обърне скоро. По-лошо се пада отвисоко, отколкото от ниско.
02 Август 2012 11:56
В гръцкия частен сектор масовите заплати на пчеличките са от порядъка на 800-1500 евро, което по покупателна способност отговаря на същата цифра в левове у нас...

Вече поясних веднъж, че в началото на юли т.г. бях на гости у зетя в Атина(кир Михали), грък-националист, върти далавери с имоти, и хич не му дреме за Кризата.
Т. нар. "масови заплати" от порядъка на 800-1500 евро, обикновено ги получават разносвачите на пици, продавачките в магазините, българските и македонски келнери в таверните... абе "N"-то ниво под средното.
Нейсе, лаф да става...

02 Август 2012 12:02
Т. нар. "масови заплати" от порядъка на 800-1500 евро, обикновено ги получават разносвачите на пици, продавачките в магазините, българските и македонски келнери в таверните... абе "N"-то ниво под средното.
Нейсе, лаф да става...
Аз ти говоря за заплати в банковия сектор на служители, които не са на мениджърски позиции, за което знам от първа ръка. На маса след няколко чашки може и други заплати да сте обсъждали.
02 Август 2012 12:10
Аз ти говоря за заплати в банковия сектор на служители, които не са на мениджърски позиции...

Чистачките в банките не са техни служители, а наемни лица - главно българки и македонки.
Албанки не се допускат!
(няма да кажа защо)
02 Август 2012 12:17
Преди Гърция да напусне Еврозоната, трябва да бъдат посочени, съдени и осъдени тези, които са давали на Гърция "лоши" кредити, както и "съучастниците" им от рейтинговите агенции, които са давали положителен кредитен рейтинг на Гърция- и да им се КОНФИСКУВАТ облагите, които те са получили, от даването на "лоши" кредити и добър кредитен рейтинг на Гърция!!!
02 Август 2012 12:19
Тук слушахме Панайотис как ревеше, че заплатата му била намаляла няколко пъти миналата и тази година..

Предполагам, че Панайотис е "ревал" в някой твой мокър сън. Надявам се, че си се събудил добре облекчен.
02 Август 2012 12:36
Oldmad, в момента минималната заплата в частния сектор в Гърция е 586 €, а минималната надница 26 € . За хора под 25 години съответните стойности са 511 € и 22.8 € . Така че заплати между 800 и 1100 € вече не са рядкост!
02 Август 2012 13:13
Преди Гърция да напусне Еврозоната, трябва да бъдат посочени, съдени и осъдени тези, които са давали на Гърция "лоши" кредити, както и "съучастниците" им от рейтинговите агенции, които са давали положителен кредитен рейтинг на Гърция- и да им се КОНФИСКУВАТ облагите, които те са получили, от даването на "лоши" кредити и добър кредитен рейтинг на Гърция!!!
Това няма да оправи положението. Пита се: чии са изгодите в тази ситуация? При този ужасяващ външен дълг, гръцката държава е очевидно "на червено", но в същото време гръцките домакинства имат около 240 млрд. евро спестявания, а гръцките фирми - около 1 трилион, но повечето са в чужбина. Усещате ли кой ще опере пешкира там?
02 Август 2012 13:19
Германски икономисти предлагат временно напускане на еврозоната

Тя пирамидата рано или късно се напуска. До болка ясно положение - но много сладко за построилите я.
02 Август 2012 15:54
При този ужасяващ външен дълг, гръцката държава е очевидно "на червено", но в същото време гръцките домакинства имат около 240 млрд. евро спестявания, а гръцките фирми - около 1 трилион, но повечето са в чужбина. Усещате ли кой ще опере пешкира там?

О.К. Значи има възможност за по-голямо свиване на заплатите в държавния сектор след като има толкова много пари у населението. Малко или много всеки един и всички заедно са се облажили от кредитите чрез раздутите си заплати, така че редно е всичките да връщат заемите. Може и да не са участвали пряко в договарянето им, но са се възползвали от тях.
Гръцката икономика е базирана на вътрешното потребление, производството е сравнително ниско. Свиването й се дължи не на факта, че чак толкова са намалели доходите, колкото на това, че населението не харчи пари и/или спестява. Така, че част налетите нови пари отвън отиват веднага за спестявания, а част от тях се изнасят навън, а не се вливат обратно в икономиката. Налива се каца без дъно.
02 Август 2012 15:58
Тук слушахме Панайотис как ревеше, че заплатата му била намаляла няколко пъти миналата и тази година..


Ракита, смях се от сърце на живописното битие на Панайот през последните 2 години, което си ни представил в едно изречение.
02 Август 2012 16:06
Ракита, смях се от сърце на живописното битие на Панайот през последните 2 години, което си ни представил в едно изречение.
Той каза, че не бил ревал Демек, смело е посрещнал орязването. Абе работата е сериозна и хич не е за смях. Дето е казано, на хубавото лесно се свиква, но на лошото - не.
02 Август 2012 16:09
О.К. Значи има възможност за по-голямо свиване на заплатите в държавния сектор след като има толкова много пари у населението. Малко или много всеки един и всички заедно са се облажили от кредитите чрез раздутите си заплати, така че редно е всичките да връщат заемите. Може и да не са участвали пряко в договарянето им, но са се възползвали от тях.
Гръцката икономика е базирана на вътрешното потребление, производството е сравнително ниско. Свиването й се дължи не на факта, че чак толкова са намалели доходите, колкото на това, че населението не харчи пари и/или спестява. Така, че част налетите нови пари отвън отиват веднага за спестявания, а част от тях се изнасят навън, а не се вливат обратно в икономиката. Налива се каца без дъно.
Много точни изводи. Тези близо 300 млрд. у населението тъкмо ще стигнат за покриването на външния дълг на страната. Как? Чрез връщане на драхмата и хиперинфлация.
02 Август 2012 16:22
Тези близо 300 млрд. у населението тъкмо ще стигнат за покриването на външния дълг на страната. Как? Чрез връщане на драхмата и хиперинфлация.


Правилно.
02 Август 2012 16:23
Кучето скача според тоягата.
02 Август 2012 16:40
Правилно.
Какъв е изводът за гърците? Да ядат, пият, да си носят новите дрехи и да похарчат (а не да държат) спестяванията си, вкл. за изплащане на личните си кредити - така поне ще са сигурни, че няма да има какво да им вземат
02 Август 2012 18:13



Rakita
02 Август 2012 13:13


" Това няма да оправи положението."

Ааа, значи за това не съдим и ний никого от тези разсипали държавата...


02 Август 2012 19:15
момента минималната заплата в частния сектор в Гърция е 586 €, а минималната надница 26 € . За хора под 25 години съответните стойности са 511 € и 22.8 € . Така че заплати между 800 и 1100 € вече не са рядкост!


Бреех, мамка му и прасе! Тия вярно са взели-дали. Аз си мислех, че още имат резерви от голямото крадене. Ами спокойно мога значи да си взема една гръцка прислужница под 25 години за 1000€.
02 Август 2012 19:33
Ами спокойно мога значи да си взема една гръцка прислужница за 1000€.

Можеш, но не е патриотично. За същите пари можеш да си вземеш две оправни български девойчета. Че гъркинята .. нали знаеш .. цял ден узо и сиртаки, сиеста, кафедаки ..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД